Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Роза Паркс: Една чернокожа жена, която промени историята

ВЛИЯТЕЛНИТЕ ЖЕНИ В СВЕТОВНАТА ИСТОРИЯ

Роза Паркс: Една чернокожа жена, която промени историята

Тя се застъпва за равноправието и вдъхновява младия пастор Мартин Лутър Кинг и неговата мечта. На 4 февруари 2025 година се навършиха 112 години от рождението на чернокожата активистка Роза Паркс

Роза Паркс до д-р Мартин Лутър Кинг на вечеря, дадена в нейна чест по време на конгреса на Южната християнска лидерска конференция на 10 август 1965 г. Снимка: Getty Images

През 1955 година в САЩ по радиата звучат хитове като "Rock around the clock", хората в Ню Йорк гледат романтични комедии с участието на Мерилин Монро, а бъдещите знаменитости Бил Гейтс, Брус Уилис и Упи Голдбърг се раждат.

29 ноември 2023 г., Вашингтон. Членове на Фондацията Black Caucus в Конгреса въведоха "Закон за деня на Роза Паркс". Той определя 1 декември като федерален празник в памет на ареста на Роза Паркс в Монтгомъри, Алабама през 1955 г., за това, че отказва да отстъпи мястото си на бял пътник в градски автобус. Снимка: Getty Images

Още Любовта и куражът на една майка променят света в "Тил: Неразказаната история"

Любовта и куражът на една майка променят света в "Тил: Неразказаната история"

В същата година двама бели мъже брутално убиват 14-годишното чернокожо момче Емет Тил в Мисисипи. Престъплението е сочено за катализатор на движението за граждански права на афроамериканците в САЩ. След като убийците на Тил са оправдани от съда, започват протести.

По почти същото време афроамериканката Роза Паркс е арестувана. Това разпалва протестна кампания, която остава в историята като "автобусния бойкот в Монтгомъри" - ключов момент за движението за граждански права.

Актрисите Ниа Лонг, Зоуи Салдана и Сана Лейтън отдават почит на Роза Паркс по време на 16-те годишни награди "Жени на годината" на списание Glamour в Avery Fisher Hall на 2 ноември 2005 г. в Ню Йорк. Снимка: Getty Images

Когато Роза Паркс отказва да отстъпи мястото си

Расовата сегрегация е широкоразпространена в южните щати. Разделени са училищата, пейките в парка, има дори отделни фонтани, предназначени за бели и чернокожи.

19 януари 2004 г. 7-годишната Ая Робъртсън гледа през прозореца на автобусната изложба, посветена на Роза Паркс в Националния музей за граждански права в Мемфис, Тенеси. В Деня на Мартин Лутър Кинг посетителите на музея достигнаха около 9500 души. Снимка: Getty Images

Още Анджела Дейвис: Вече не приемам нещата, които не мога да променя, а променям нещата, които не мога да приема

Анджела Дейвис: Революциите не се случват по часовник

Специални правила важат и в градския транспорт. Белите седели в предната част на автобусите, а чернокожите - в задната. Понякога им се позволявало да седят и в средната част на автобусите, но ако искал да седне някой бял пътник, те трябвало да му отстъпят мястото.

Афроамериканците трябвало да влизат в автобуса от първата врата, за да си платят на шофьора, но след това да слязат отново и да се качат от задната врата на превозното средство.

4 април 2008 г. Кандидатът за президент на Демократическата партия сенатор Хилари Клинтън на изложбата, посветена на Роза Паркс в Националния музей на гражданските права в хотел "Лорейн" в Мемфис, Тенеси, където е убит Мартин Лутър Кинг през 1968 г. Снимка: Getty Images

Още Нина Симон: Гласът на Движението за граждански права в САЩ

Нина Симон: Гласът на Движението за граждански права в САЩ

На 1 декември 1955 година Роза Паркс, която работела като шивачка в Монтгомъри, щата Алабама, се качва в автобус на градския транспорт след работа и сяда. Тя е на 42 години, омъжена и активна членка на Националната асоциация за съдействие на напредъка на цветнокожите (NAACP).

Когато Паркс е подканена да освободи мястото си в автобуса на бял пътник, тя отказва. Шофьорът заплашва да повика полиция, но тя отговаря "Направете го" и остава на мястото си. Полицията пристига и я арестува.

18 април 2012 г. Президентът на САЩ Барак Обама седи в прочутия автобус на Роза Паркс в Музея на Хенри Форд в Диърборн, Мичиган. Снимка: Getty Images

Звездата на Мартин Лутър Кинг изгрява

Още Триумфът и паденията на Lady Day

Триумфът и паденията на Lady Day

След ареста на Паркс политическият съвет на жените в Монтгомъри призовава афроамериканците да бойкотират градския транспорт в деня, когато е насрочено делото срещу нея.

Паркс е глобена с 14 долара за нарушаване на обществения ред и неспазване на законите за сегрегацията. Автобусният бойкот е предвождан от млад пастор от Монтгомъри - Мартин Лутър Кинг, който е само на 20 и няколко години. Активизмът на Кинг му печели врагове. Той оцелява в два бомбени атентата, но не спира да призовава към съпротива без насилие.

Бойкотът приключва на 13 ноември 1956 година, когато американският Върховен съд отсъжда, че законите за сегрегация на градския транспорт в Алабама са противоконституционни. Това е огромен успех за движението за граждански права - демонстрация, че протест без никакво насилие може да постигне целите си.

Възпоменателна служба за иконата на гражданските права Роза Паркс на 28 октомври 2005 г. в Монтгомъри, Алабама. Роза Паркс почина на 24 октомври на 92-годишна възраст. Тя променя историята на 1 декември 1955 г., когато отказва да отстъпи мястото си в градски автобус на бял пътник. Нейният арест предизвика 381-дневен бойкот на автобусната система в Монтгомъри. Снимка: Getty Images

Още Хари Белафонте: Гневът е необходимо гориво, бунтът е здравословен!

Хари Белафонте: Гневът е необходимо гориво, бунтът е здравословен!

Събитията превръщат Мартин Лутър Кинг в лидер. Той оглавява Южната християнска лидерска конференция (SCLC) - правозащитна организация, която се създава по време на автобусния бойкот. Именно тя организира и Похода към Вашингтон през 1963 година, на който Кинг държи прословутата си реч "Имам една мечта" пред повече от 200 хиляди души.

"Да направим света по-добро място за всички хора"

Роза Паркс не е първата жена, която отказва да отстъпи мястото си в сегрегиран автобус. Въпреки това фактът, че тя е възрастна жена, омъжена и работи в NAACP, прави случаят ѝ прецедент. Тя добре знае какво прави и е подготвена за последствията, но е решена да действа, за да "направи света по-добро място за всички хора, които да се радват на свободата".

Наследството на Роза Паркс

28 октомври 2005 г. Тролей минава покрай мястото, където иконата на гражданските права Роза Паркс е била арестувана на 1 декември 1955 г., защото не е отстъпила мястото си в автобуса на бял мъж в Монтгомъри, Алабама. Снимка: Getty Images

Още Хари Белафонте, певец, актьор и борец за граждански права, почина на 96 години

Хари Белафонте, певец, актьор и борец за граждански права, почина на 96 години

В резултат от постъпката ѝ тя губи работата си и започва да получава заплахи за живота си. Паркс вече не се чувства в безопасност в Монтгомъри. Със съпруга ѝ се местят в Детройт, където живеят с брата на Роза.

Паркс си намира работа като шивачка и продължава да се бори за граждански права и свободи. От 1965 година до пенсионирането си тя работи като секретарка на чернокожия конгресмен Джон Кониърс.

През 1998 година много американски щати започват ежегодно да отбелязват подвига на Роза Паркс - някои на 1 декември, когато тя е арестувана, а други на 4 февруари - рожденият ѝ ден.

Автобусът, прочут от активистката за граждански права Роза Паркс, е изложен на показ с траурна пандела на 25 октомври 2005 г. в Музея на Хенри Форд в Диърборн, Мичиган. Роза Паркс почина в апартамента си в Детройт на 24 октомври 2005 г. на 92-годишна възраст. Снимка: Getty Images

Още Най-доброто от 2020: Топ 10 на арт инсталациите, които направиха годината като никоя друга

Най-доброто от 2020: Топ 10 на арт инсталациите, които направиха годината като никоя друга

Когато къщата ѝ в Детройт трябва да бъде разрушена през 2016 година, племеничката ѝ я купува и заедно с американският артист Райън Меноза изграждат нейно копие в Берлин. Две години по-късно къщата се връща в САЩ, където е "сглобена" наново. През 2020-а тя временно е изложена и в Неапол, Италия.

Роза Паркс умира през 2005 година, на 92-годишна възраст. Погребана е с почести в сградата на Капитолия - първата жена, на която е оказана тази чест. Тя е и първата афроамериканка, която има своя статуя в Капитолия.

"Откакто се помня знаех, че нещо не е наред с начина ни на живот, щом можеше хората да бъдат третирани зле само заради цвета на кожата им", казва тя на среща на NAACP през 1956 година.

Решението ѝ да не отстъпи мястото си в сегрегирания автобус е логично следствие. "Хората твърдят, че не съм отстъпила мястото си, защото съм била уморена, но това не е вярно. Не бях физически уморена", пише Паркс в автобиографията си "Моята история".

"Не бях възрастна, въпреки че някои хора ме приемаха за такава. Бях на 42. Не, единствената умора, която изпитвах, беше умората от това да се предаваме."

Кристина Райман-Шнайдер/Дойче Веле/DW

Още Ориана Фалачи срещу световните институции, тираните и страха

Ориана Фалачи срещу световните институции, тираните и страха

Още Тя вдъхнови Адел и Елтън Джон и бе идол на борците срещу расизма

Тя вдъхнови Адел и Елтън Джон и бе идол на борците срещу расизма

Още Хейзъл Скот - първата жена в света със собствено тв шоу

Хейзъл Скот - първата жена в света със собствено тв шоу

Още Легендарната Джозефин Бейкър бе почетена в Пантеона в Париж (снимки)

Легендарната Джозефин Бейкър бе почетена в Пантеона в Париж (снимки)

Още Жозефин Бейкър: Бронзовата Венера на джаза и Съпротивата

Жозефин Бейкър: Бронзовата Венера на джаза и Съпротивата

Още Тленните останки на легендарната Джозефин Бейкър ще бъдат погребани в Пантеона в Париж

Тленните останки на легендарната Джозефин Бейкър ще бъдат погребани в Пантеона в Париж

Още Айн Ранд: Любовта не е бинт за гнойна рана

Айн Ранд: Любовта не е бинт за гнойна рана

Още Легендата Куинси Джоунс не докосва тромпета си заради мозъчна операция

Легендата Куинси Джоунс не докосва тромпета си заради мозъчна операция

 

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

За Античността с любов: Явор Гърдев, Георги Тенев, Александър Секулов, Ани Васева и доц. Николай Гочев

Първият международен фестивал за античен театър EX MACHINA събира в Пловдив спектакли от Италия и Гърция

Писателят Буалем Сансал е осъден на пет години затвор в Алжир

Сансал е обвинен в застрашаване на държавната сигурност, по-точно в накърняване на целостта на алжирската територия

Явор Милушев: В глобалния свят няма място за рицари на човещината и перото

"Бях още жив, но на ръба на пъкъла. Наложи се спешна животоспасяваща операция и Господ ми даде втори живот, за да възкръсна с признанието за моята дейност от Съюза на артистите", признава големият артист

Визуалният артист Самуил Велев – номиниран за Наградата за Полет в изкуството "Стоян Камбарев"

Младият талант на съвременното българско изкуство е победител в категория "Визуално изкуство"

Иво Димчев казва "ОФ!20" с концерт-спектакъл в зала 1 на НДК на 4 октомври

Артистът, който безмилостно размива жанровите граници, отбелязва 20 години на световната експериментална сцена

Правдолюб Иванов: Визуалният език не се стреми към истината, а се опитва да я създаде

"Изкуството размества нещата в света, преобръща ги, добавя нови и създава свои факти. Не случайно тези неща се наричат артефакти", казва един от най-значимите български художници с международна кариера