Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Отиде си Янко Маринов - органист, пианист и византолог

IN MEMORIAM

Отиде си Янко Маринов - органист, пианист и византолог

Той участваше активно в проекти за дигитализиране и изследване на музикални паметници и е автор на редица музикологични изследвания, основател е на консортa за старинна музика Concerto antico

Янко Маринов Снимка: Личен архив/БТА

Отиде си музикантът Янко Маринов - органист, пианист и византолог, съобщиха негови близки, цитирани от БТА.

Припомнят, че през 2000 г. той е един от най-младите български стипендианти на фондацията "Алфред Тьопфер", която дава Хердеровата награда. Основател е на консорта за стара музика Concerto Antico.

Поклонението ще бъде на 2 март от 12:30 ч. в софийската църква "Света Троица" на бул. "Константин Величков", а погребението - от 14:00 ч. на Централните софийски гробища.

Янко Маринов е роден през 1975 година в Бургас, във фамилия на музиканти. Завършва средно образование с отличен успех в Средно музикално училище - Бургас, в класа по пиано на Ваня Попова.

В Държавната музикална академия "Панчо Владигеров" изучава орган при проф. Нева Кръстева и пиано в класовете на проф. Стефана Димитрова и Маргарита Кръстева. През летата на 1997, 1998, 1999, 2002 и 2005 г. участва в майсторския клас по орган на Жан Гийю в Цюрих.

9 май 2015 г. Органистът Янко Маринов взе награда за активна творческа дейност на ежегодните отличия на БНР – "Музикант на годината". Снимка: Стефан Марков/BulFoto

През ноември 1997 е поканен да изнесе концерт в рамките на Първия международен фестивал за органова музика в Атина, където посещава майсторските класове.

В рамките на Хенделовата академия в Карлсруе (2002) участва както в майсторския клас по чембало на Роберт Хил и барокови концерти с оркестъра на академията, така и в премиерата на опери от Рейнхард Кайзер.

През 2002 година става един от основателите на органовото общество към Софийска филхармония. Прави редица записи за Българско национално радио и Българската национална телевизия, а през септември 2004 година е назначен за органист в католическата катедрала "Св. Йосиф", в София.

В репертоара му са застъпени всички органови произведения на Макс Регер, Бах, Букстехуде, Лист, творби от барокови майстори, композитори от епохата на романтизма и съвременността. Изнасял е концерти в редица европейски страни.

През 2015 г. става носител на ежегодната награда на БНР - "Музикант на годината". Като пианист има първа награда на националния конкурс за пианисти "Димитър Ненов" (1991) и втора награда на конкурса "Светослав Обретенов".

По препоръка на проф. Елена Тончева (Хердеров лауреат) през 1999 г. е удостоен с Хердеровата стипендия. За периода 1999-2000 г. специализира гръцка палеография при Виенския университет. Изучава византийски нотации при проф. Герда Волфрам. Паралелно учи орган.

Бил е докторант към Институт за изследване на изкуствата при БАН. Участвал в проекти за дигитализиране и изследване на музикални паметници и е автор на редица музикологични изследвания.

От 2012 г. води курсове по византийски и западни средновековни нотации към католическата катедрала в София. Янко Маринов прилага методите на общата гръцка палеография към невменото писмо, отстрани заниманията му изглеждат почти детективски.

9 май 2015 г. Органистът Янко Маринов взе награда за активна творческа дейност на ежегодните отличия на БНР – "Музикант на годината". Снимка: Стефан Марков/BulFoto

Маринов си е изградил методика, която му позволява да идентифицира писачи, корпуси от текстове и центрове, където се преписва църковната книжнина. Така прави свое откритие за св. Марк Евгеник, наричан от съвременниците си "втори Дамаскин", един от музикалните му ръкописи се съхранява в България.

Поклон!

Коментирай3

Календар

Препоръчваме ви

За Античността с любов: Явор Гърдев, Георги Тенев, Александър Секулов, Ани Васева и доц. Николай Гочев

Първият международен фестивал за античен театър EX MACHINA събира в Пловдив спектакли от Италия и Гърция

Писателят Буалем Сансал е осъден на пет години затвор в Алжир

Сансал е обвинен в застрашаване на държавната сигурност, по-точно в накърняване на целостта на алжирската територия

Явор Милушев: В глобалния свят няма място за рицари на човещината и перото

"Бях още жив, но на ръба на пъкъла. Наложи се спешна животоспасяваща операция и Господ ми даде втори живот, за да възкръсна с признанието за моята дейност от Съюза на артистите", признава големият артист

Визуалният артист Самуил Велев – номиниран за Наградата за Полет в изкуството "Стоян Камбарев"

Младият талант на съвременното българско изкуство е победител в категория "Визуално изкуство"

Иво Димчев казва "ОФ!20" с концерт-спектакъл в зала 1 на НДК на 4 октомври

Артистът, който безмилостно размива жанровите граници, отбелязва 20 години на световната експериментална сцена

Правдолюб Иванов: Визуалният език не се стреми към истината, а се опитва да я създаде

"Изкуството размества нещата в света, преобръща ги, добавя нови и създава свои факти. Не случайно тези неща се наричат артефакти", казва един от най-значимите български художници с международна кариера