Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Министърът на културата: Бюджетът за сценични изкуства е увеличен спрямо предходната година с 6 милиона лева

ПОЗИЦИЯ

Министърът на културата: Бюджетът за сценични изкуства е увеличен спрямо предходната година с 6 милиона лева

"Отвъд числата и процентите, ние се стремим към нещо по-важно - създаването на устойчив и предвидим модел на финансиране, а не продължаване на практиката за "кърпене на дупки" с прехвърляне на средства от други пера в края на годината", коментира Мариан Бачев

Министърът на културата Мариан Бачев Снимка: Христо Касабов/Архив на БТА

Бюджетът за сценични изкуства през 2025 г. е увеличен спрямо предходната година с шест милиона лева - от 159 млн. лв. през 2024 на 165 млн. лв. през 2025 година, се казва в позиция на министъра на културата Мариан Бачев по повод публикации в социалните мрежи.

"Не само не съм предлагал намаляване на средствата, а настоявах за увеличението им, и то бе осигурено. Такива са фактите.

Отделен въпрос е, че през 2024 година бяха осигурени допълнителни средства, както от централния бюджет с постановления на Министерския съвет, така и чрез вътрешни преразпределения по бюджета на Министерството на културата (МК), с които реално предоставена субсидия за 2024 г. нараства до 211 млн. лв. Допълнителни средства очакваме и тази година", се казва в позицията.

Още Министър Мариан Бачев: Културата е душа, мисия и път
НАЦИОНАЛНИ ОТЛИЧИЯ

Министър Мариан Бачев: Културата е душа, мисия и път

"Но бюджет `2025 бе приет не както е нормалната процедура - в края на предходната година, а чак на 21 март 2025 г. И съответно, след по-малко от три месеца от приемането му няма как да има яснота какъв ще е размерът на допълнителните средства, които могат да бъдат заделени за сценични изкуства.

Още с встъпването ми в длъжност - на 16 януари 2025 г., направих спешен преглед на неразплатените задължения към системата на сценичните изкуства. Имаше тревожни сигнали, че месеци наред много творци на свободна практика не са получавали плащания по граждански договори.

Хиляди хора посрещнаха празниците без дължимите си възнаграждения. Още на следващия ден бяха разплатени хонорари на стойност над 300 000 лв., а към днешна дата общата стойност на изплатените хонорари на външни артисти за 2025 г. е 13 427 000 лв.", посочва Бачев, цитиран от БТА.

Допълва, че за сравнение, през същия период стойността на изплатените хонорари на външни артисти за 2024 г. е в размер на 10 684 000 лв., а за 2023 г. - 8 544 000 лв.

"Отвъд числата и процентите, ние се стремим към нещо по-важно - създаването на устойчив и предвидим модел на финансиране, а не продължаване на практиката за "кърпене на дупки" с прехвърляне на средства от други пера в края на годината.

Още Министър Бачев: Развитието на културното наследство е ключово за България като дестинация за духовно обогатяване
КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО

Министър Бачев: Развитието на културното наследство е ключово за България като дестинация за духовно обогатяване

Работим по адаптиране на методиката за финансиране спрямо актуалната ситуация, за да може с бюджет `2026 да осигурим много повече сигурност и предвидимост. Що се отнася до изискването за спазване на финансова дисциплина от ръководителите на културните институти, това също е форма на подкрепа.

Всеки културен институт има правото, но и задължението, да планира разходите си в рамките на утвърдения си бюджет. Това е гаранция за предвидимост, устойчивост и справедливост. Защото когато някой харчи без реалистично планиране, цената се плаща от всички", казва още в позицията си Мариан Бачев.

Още Мариан Бачев във Венеция: Биеналето не е просто архитектура, а гласът ни в света
СВЕТОВНИ ФОРУМИ

Мариан Бачев във Венеция: Биеналето не е просто архитектура, а гласът ни в света

Още Министър Мариан Бачев: Въпросът за увеличението на заплатите в културата не зависи изцяло от мен, но ще настоявам да има
НА ФОКУС

Бачев: Увеличението на заплатите в културата не зависи изцяло от мен, но ще настоявам да има

Още Министър Бачев откри българския щанд на Лондонския панаир на книгата
СТРАНИЦИ

Министър Бачев откри българския щанд на Лондонския панаир на книгата

Още Министър Мариан Бачев: Въпросът за увеличението на заплатите в културата не зависи изцяло от мен, но ще настоявам да има
НА ФОКУС

Бачев: Увеличението на заплатите в културата не зависи изцяло от мен, но ще настоявам да има

Още България няма да посрещне сесията на ЮНЕСКО в София
КУЛТУРНИ ПРОТИВОРЕЧИЯ

България няма да посрещне сесията на ЮНЕСКО в София

Още Закъсняла ли е организацията за домакинството ни на 47-ата сесия на ЮНЕСКО?
ДЕБАТИ И РЕАКЦИИ

Закъсняла ли е организацията за домакинството ни на 47-ата сесия на ЮНЕСКО?

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Агнешка Холанд с почетна награда Синелибри и и Doctor Honoris Causa на НАТФИЗ

Режисьорката пристига за премиерата на филма "Франц" 2025

Актьорът Иван Кондов: Моят живот е на сцената

Днес се навършват 100 години от рождението му

Проф. Хюсеин Мевсим: Иван Вазов е първият български драматург, преведен и поставен на турски език в Истанбул

На проф. Хюсеин Мевсим, който е роден в България, от 1991 година живее и работи в Турция

Бунтарят на германския театър Клаус Пейман почина на 88-годишна възраст

Заради политическата си активност Пейман е смятан за "трън в очите на властниците"

Певицата Дани Илиева спечели голямата награда на международен фестивал в Словения

Освен голямата наградата и първото място в категорията за авторска песен