Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Красимир Димовски е носител на литературната награда "13 века България"

ЛИТЕРАТУРНИ ВИСОТИ

Красимир Димовски е носител на литературната награда "13 века България"

Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П", издаден от "Хермес"

Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Снимка: Благой Кирилов/ БТА

Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България".

Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П", издаден от "Хермес". Името му бе съобщено на церемония в Софийската градска художествена.

Заместник министърът на културата Георги Султанов връчва наградата на Красимир Димовски Снимка: Благой Кирилов/ БТА

Още "Хагабула" на Тодор П. Тодоров получи националната награда за български роман на годината "13 века България"

"Хагабула" на Тодор П. Тодоров получи националната награда за български роман на годината "13 века България"

Авторът каза, че най-голямото богатство на човек е да може да намери празно пространство.

В нашия претъпкан свят от пространства, които са претъпкани от ежедневие, от политика, от страх и кавги между хората, претъпкан дори от много литература, от много прочетено, се оказа, че в един момент наистина е трудно да откриеш своето празно пространство.

Аз имах това щастие с моите книги точно тези празни пространства да ги открия. И като влезеш в лабиринта на празното пространство, да можеш да го заселваш и да започне всеки да си търси истината. А истината не е само една. Следващият етап е по какъв начин ще предадеш всичко това. Много съм се стараел да пиша разбираемо, обясни Димовски.

Заместник министърът на културата Георги Султанов връчва наградата на Красимир Димовски Снимка: Благой Кирилов/ БТА

Наградата му бе връчена от зам.-министъра на културата Георги Султанов.

"Вярвам, че най-голямата награда за всеки, който пише, е читателят. А чрез тази награда, чрез вниманието, което тя насочва, все повече читатели ще намерят своята следваща любима книга, ще открият нова дълбочина, нова емоция, нов пласт", каза той.

Председателят на журито акад. Владимир Зарев отбеляза, че журито е трябвало да прочете 33 романа, за да отдели шест от тях. Той разказа, че преди повече от десет години бил поканен отново да бъде в журито на същия конкурс и тогава членовете били затруднени, защото 60% от книгите били изключително слаби и им било много трудно да отделят шест романа.

Изпълнителният директор на национален дарителски фонд "13 века България" Бисера Йосифова Снимка: Благой Кирилов/ БТА

"Тази година имахме отново огромно затруднение, но този път в обратния смисъл - романите бяха великолепни. Поне 20 от тези романи заслужаваха да бъдат отличени", обясни Зарев.

Изпълнителният директор на Националния дарителски фонд (НДФ) "13 века България" - Бисера Йосифова, отбеляза, че журито е изчело 10 500 страници срещу много скромно заплащане.

Още "Рана" на Захари Карабашлиев спечели Националната награда за български роман на годината "13 века България"

"Рана" на Захари Карабашлиев спечели Националната награда за български роман на годината "13 века България"

В надпреварата участваха 33 романа, издадени през 2024 г. Журито, председателствано от акад. Владимир Зарев, и с членове проф. дфн Валери Стефанов, Здравка Евтимова, доц. д-р Ани Бурова и доц. дн Морис Фадел, определи номинираните шест творби и техните автори. Това са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П" от Красимир Димовски, "Мандарини по Мариенплац" от Теа Монева, "Странично осветление" от Юрий Рахнев и "Убийство на булевард Стамболийски" от Чавдар Ценов.

Конкурсът е обявен за първи път през 2009 г., като в началото наградата се присъжда на всеки две години. За първи път Националната литературна награда "Български роман на годината "13 века България" се връчва през 2011 г. Отличените автори и романи досега са: Галин Никифоров - "Лятото на неудачниците" (2011 г.); Георги Господинов - "Физика на тъгата" (2013 г.), Васил Георгиев - "Апарат" (2014 г.); Емилия Дворянова - "При входа на морето" (2015 г.); Здравка Евтимова - "Една и съща река" (2016 г.); Момчил Николов - "Последната територия" (2017 г.); Захари Карабашлиев - "Хавра" (2018 г.); Елена Алексиева - "Свети Вълк" (2019 г.); Теодора Димова -"Поразените" (2020 г.); Георги Господинов - "Времеубежище" (2021 г.); Захари Карабашлиев - "Опашката" (2022 г.); Тодор Тодоров - "Хагабула" (2023 г.); Захари Карабашлиев - "Рана" (2024 г.).

Още НДФ "13 века България" обявява 14-ото издание на конкурса за български роман на годината

НДФ "13 века България" обявява 14-ото издание на конкурса за български роман на годината

Още Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България" ще бъде връчена днес

Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България" ще бъде връчена днес

Още ЮНЕСКО с поредно признание за НДФ "13 века България"

ЮНЕСКО с поредно признание за НДФ "13 века България"

Още НДФ "13 века България" ще проведе наново конкурса за български роман на годината

НДФ "13 века България" ще проведе наново конкурса за български роман на годината

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Енчо Багаров: Трудно се устоява на жадните за изкуство очи на публиката

Сто години от рождението на големия български актьор

Светлана Янчева е отличена като най-добра актриса на два фестивала в чужбина

Заради професионализма и естествеността, с които изобразява фрагмент от магически реализъм, отразяващ дисфункциите на обществото, "Луничавата" е удостоен с отличието "Филм на месеца" в изданието на TMFF през май 2025 г.

Сава Цоновски на 100 години: За да успее един художник, трябва да работи всеки ден

По време на тържеството най-възрастният художник в страната бе удостоен със златен плакет на Министерството на отбраната

Министърът на културата: Бюджетът за сценични изкуства е увеличен спрямо предходната година с 6 милиона лева

"Отвъд числата и процентите, ние се стремим към нещо по-важно - създаването на устойчив и предвидим модел на финансиране, а не продължаване на практиката за "кърпене на дупки" с прехвърляне на средства от други пера в края на годината", коментира Мариан Бачев

Стиляна Узунова и параболата на съвременния хаотичен свят

"Най-отчетливи може би за публиката са малките човечета в платната ми. Символ на нашите стремежи, въжделения, мисли и съмнения. Понякога безгласни наблюдатели и нашата надежда. Понякога изчезващи в безкрая", казва художничката за новата си изложба "Епизоди"

Георги Парцалев: Смехът е сериозна работа

Днес отбелязваме 100-годишнината от рождението на легендарния ни актьор