АНИМАЦИОННА ВСЕЛЕНА
Японското студио "Гибли" празнува 40 години анимация с два "Оскар"-а и поколения верни фенове
Създадено през 1985 г. от Хаяо Миядзаки и Исао Такахата, студиото се превръща в световен културен феномен благодарение на шедьоври като "Моят съсед Тоторо", "Порко Росо", "Принцеса Мононоке", "Отнесена от духовете" и много други
Редактор : / 252 Прочита 0 Коментара

Японското анимационно студио "Гибли" отбелязва този месец своята 40-годишнина - с два "Оскар"-а и поколения верни фенове, пленени от уникалните му истории и изцяло рисувания на ръка визуален свят, съобщава АФП, цитирана от БТА.
Създадено през 1985 г. от Хаяо Миядзаки и Исао Такахата (починал през 2018 г.), студиото се превръща в световен културен феномен благодарение на шедьоври като "Моят съсед Тоторо", "Порко Росо", "Принцеса Мононоке", "Отнесена от духовете" и други.
Наскоро успехът на "Гибли" бе отличен с втори "Оскар" - този път за режисьора Миядзаки и филма му "Момчето и чаплата" (2023).
Носталгичният стил на Миядзаки е толкова разпознаваем, че социалните мрежи бяха залети от изображения "в стила на Гибли", създадени с помощта на най-новото средство за изкуствен интелект от OpenAI - предизвиквайки нови дискусии за авторското право.
Миризма на смърт
Произхождайки "от поколение, преживяло войната", Такахата и Миядзаки често вплитат мрачни елементи в своите творби, обяснява Горо Миядзаки, синът на Хаяо, в интервю за АФП.
"В техните филми има не само сладост, но и горчивина - чувства, които се преплитат по прекрасен начин", казва той, описвайки присъстващата във филмите им "миризма на смърт".
Според него за младите хора, израснали в мирно време, е трудно да изразят нещо със същия смисъл, подход и отношение като това на баща му.

След японската премиера: "Момчето и чаплата" на майстора на анимацията Хаяо Миядзаки излиза у нас
Дори "Моят съсед Тоторо" с неговите горски духове е "страшен" филм в някои аспекти, който изследва страха от загубата на близък човек.
Сюзън Нейпиър, преподавател в Масачузетс и автор на Светът на Миядзаки, подкрепя това мнение: "Във филмите на "Гибли" има известна двусмисленост, сложност и осъзнаване, че светлината и мракът често съществуват заедно", казва тя - в контраст с американската анимация, където доброто и злото са ясно разграничени.
Пример за това е "Наусика от долината на вятъра" (1984) - често смятан за първия "гиблиев" филм, в който липсва истински "злодей".
В него независима принцеса се опитва да разбере гигантски насекоми и отровна гора - сюжет, който Нейпиър нарича "освежаващ и далеч от обичайните клишета".
Кадър от анимацията "Момчето и чаплата" на Хаяо Миядзаки.
Източник: Киномания
Един отделен свят
Филмите на "Гибли" рисуват свят, в който хората поддържат дълбока връзка с природата и духовния свят - като "Принцеса Мононоке" (1997), в който момиче, отгледано от богиня-вълчица, се опитва да защити застрашената си власт от човешка намеса.
"Това е сериозен, мрачен и наситен с насилие филм", казва Нейпиър, подчертавайки екологичните и анималистични теми в творбите на студиото, които са особено актуални на фона на климатичните промени. Двамата основатели също са били "силно обществено ангажирани", допълва тя.
Миюки Йонемура, преподавател в Токио и специалист по анимационна култура, говори за богатството на творчеството на "Гибли": "При всяко гледане откриваме нещо ново. Затова някои деца гледат Тоторо по 40 пъти", казва тя.
Чужди влияния
Оригиналността на световете, създадени от Миядзаки и Такахата, до голяма степен се дължи на тяхната отвореност към други култури, отбелязва Йонемура.

Известният японски майстор на анимацията Хаяо Миядзаки представи новия си филм след десетгодишна пауза
Сред вдъхновенията им са Антоан дьо Сент-Екзюпери, френският режисьор Пол Гримо и канадският аниматор Фредерик Бак, носител на "Оскар" за Човекът, който засаждаше дървета (1987).
Такахата е изучавал френска литература - "решаващ фактор" според Йонемура. "И двамата четяха много, което обяснява и таланта им за писане и разказване", допълва тя.
За "Наусика" Хаяо Миядзаки черпи вдъхновение от гръцката митология и японската приказка от XII век "Дамата, която обичаше насекомите".
Според Йонемура, "Гибли" никога няма да бъде същото без Миядзаки - освен ако не се появят нови творци, способни да се мерят с него.
Бъдещето на студиото
Бъдещето на студиото остава неясно: "Момчето и чаплата" може да се окаже последният филм на 84-годишния Хаяо Миядзаки. "Той е изключителен артист с невероятно визуално въображение", подчертава Нейпиър.
Кадър от анимацията "Момчето и чаплата" на Хаяо Миядзаки.
Източник: Киномания
Но надеждата остава: "Гибли" е толкова обичано, че вярвам, че ще продължи да съществува", казва дългогодишната фенка Марго Дивал.
"Ще оцелее, докато не загуби своята красота - и докато съществуват усилията, вниманието и любовта, които го поддържат живо", обобщава тя.