Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Тазгодишните награди "Оскар" бележат "премиери" за много азиатски актьори и кинодейци

ОСКАРИ 2021

Тазгодишните награди "Оскар" бележат "премиери" за много азиатски актьори и кинодейци

Нанси Юен, авторка на книгата "Филмово неравенство: Холивудски актьори и расизъм" определя тазгодишните номинации за "Оскар" като "вълнуващи" заради признанието за "комплексните човешки същества" от азиатски произход

Стивън Юн ("Минари") стана първият американец от азиатски произход, номиниран за най-добър актьор

Трудно е да се повярва, че в 93-годишната история на наградите "Оскар" има доста неща, които все още не са се случвали. Тазгодишните отличия, например, бележат няколко премиери за азиатски актьори и кинодейци, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА. 

Стивън Юн ("Минари") стана първият американец от азиатски произход, номиниран за най-добър актьор. Британецът от пакистански произход Риз Ахмед ("Без звуци в живота") е първият мюсюлманин с номинация за главна мъжка роля. Това е първата година, в която двама актьори от азиатско потекло ще си оспорват приза на американската киноакадемия.

Дамите също бележат "премиери". Юн Ю-джун ("Минари") е първата корейка, номинирана за актьорска награда. Създателката на "Земя на номади" Клои Чжао е първата жена от азиатски произход, номинирана за най-добър режисьор. Освен нея още един кинодеец от азиатски произход участва в режисьорската надпревара - Лий Айзък Чънг ("Минари"), което също се случва за първи път в историята на "Оскар"-ите.

Британецът от пакистански произход Риз Ахмед ("Без звуци в живота") е първият мюсюлманин с номинация за главна мъжка роля

Тези исторически събития хвърлят светлина върху напредъка за повишаване на разнообразието, постигнат от американската Академия за кинематографично изкуство и наука, както и върху факта, че пред организацията предстои още много работа, особено след година, белязана от зачестилите нападения на расова основа срещу американци от азиатско потекло.

Още

Номинираният за "Оскар" "Без звуци в живота" фокусира вниманието върху културата, създадена от глухи хора

Номинираният за "Оскар" "Без звуци в живота" фокусира вниманието върху културата, създадена от глухи хора

Нанси Юен, авторка на книгата "Филмово неравенство: Холивудски актьори и расизъм" определя тазгодишните номинации за "Оскар" като "вълнуващи" заради признанието за "комплексните човешки същества" от азиатски произход.

Случаят обаче не винаги е бил такъв за азиатските актьори, успели да пробият до "Оскар"-ите. Първият и последен път, когато азиатка печели актьорска награда, е през 1958 г. Тогава японката Мийоши Умеки е отличена за поддържащата си роля във филма "Сайонара".

През 1985 г. Хенг Нгор става първият азиатец, спечелил "Оскар" за поддържаща си роля във филма "Полетата на смъртта".

Още

Работата по номинирания за "Оскар" филм "Още по едно" спасила режисьора Винтерберг след смъртта на дъщеря му

Работата по номинирания за "Оскар" филм "Още по едно" спасила режисьора Винтерберг след смъртта на дъщеря му

Никой не е печелил в категорията за главна роля след Бен Кингсли, чийто баща е индиец. Кингсли е отличен за ролята си в "Ганди" през 1982 г. През 1957 г. Юл Бринър, който е роден в азиатската част на Русия, получава приза за главна роля за "Кралят и аз".

Към това може да се прибави и фактът, че има филми с азиатци в главните роли, които са печелили "Оскар", без изпълнителите им да бъдат номинирани за актьорски награди - "Последният император", "Беднякът милионер" и миналогодишният победител "Паразит". Други два филма с преобладаващо азиатски състав - "Тигър и дракон" и "Животът на Пи", също са номинирани за "Оскар", без да получат актьорски номинации.

"Имам чувството, че на американците от азиатски произход и азиатците в западната диаспора се гледа като на невидими, като на някакъв фон, сякаш не заслужават признание като комплексни актьори и персонажи", казва Нанси Юен.

Юен и други забелязват също, че въпреки успеха на социалната сатира "Паразит", хората масово наричат скромния актьорски състав на филма "те", вместо да изреждат изпълнителите поименно.

"Хората дори не си правят труда да научат имената им", казва авторката, която е израснала в САЩ. Дали това е някакво "западно сляпо петно", расово пристрастие или комбинация от двете, но вероятно отчасти се явява причината за системните пропуски. "Това прави предизвикателството още по-сериозно и намалява шансовете на тези актьори да попаднат в полезрението на киноакадемията", допълва тя.

"Премиерите" за азиатците на "Оскар"-ите идват след година, белязана от зачестили нападения срещу американци от азиатско потекло. Дори в деня след обявяването на номинациите за водещите киноотличия бял въоръжен мъж е обвинен в убийството на осем души, повечето от които жени от азиатски произход.

"Положението беше следното: бяхме във възторг, че азиатците най-после получават заслужено признание, а на следващия ден дойде шокът от това ужасяващо престъпление, породено от омраза и разтърсило всички ни. Пак беше като да попаднем в светлините на прожекторите, но поради коренно различни причини", споделя Нанси Юен.

По думите й натрупаните позитиви не отменят расизма, но поне помагат за насочване на общественото внимание към проявите му.

Още

Още една историческа номинация за Оскар в актива на България

Още една историческа номинация за Оскар в актива на България

Напредъкът отчасти се дължи на поетия ангажимент от американската киноакадемия да върви в посока към повишаване на разнообразието след "скандално белите" награди "Оскар" през 2015 и 2016 г. Въпреки позитивните промени организацията все още е 81 процента "бяла" и 67 процента "мъжка".

До връчването на отличията на киноакадемията в неделя остава неизвестно дали тази година е "просто случайна" за азиатците или ще доведе вятъра на промяната, отбелязва Нанси Юен.

Още

Номинираният за Оскар Feeling Through: за каузата и за българската следа

Номинираният за Оскар Feeling Through: за каузата и за българската следа

Още

Документален филм за пожара в букурещкия нощен клуб "Колектив" е първият румънски филм с  две номинации за "Оскар"

Документален филм за пожара в букурещкия нощен клуб "Колектив" е първият румънски филм с две номинации за "Оскар"

Още

За първи път в историята жените властват на Оскарите

За първи път в историята жените властват на Оскарите

Още

Русия избра "Скъпи другари" на Кончаловски за надпреварата на "Оскар"-ите

Русия избра "Скъпи другари" на Кончаловски за надпреварата на "Оскар"-ите

Още

Босненски филм за геноцида в Сребреница е сред номинираните за Оскар

Босненски филм за геноцида в Сребреница е сред номинираните за Оскар

Още

Последната лента с Виолета Гиндева е най-добър български късометражен филм и предложение за Оскар

Последната лента с Виолета Гиндева е българското късометражно предложение за Оскар

 

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Филмите на Cinema Politica на 28-ия София Филм Фест

Платформата подпомага работата на независими режисьори и развива публики за социално ангажирано кино

"Анселм" на Вим Вендерс по кината от 5 април

Разказът на Вендерс размива границата между филм и живопис и предлага на зрителя уникално кинематографично изживяване, което се гмурка дълбоко в работите на твореца

Българка с награда за сериал в Европа

Латвийският сериал "Съветски дънки", чийто създател и съ-сценарист е българката Теодора Маркова, с две награди от най-големия фестивал за сериали в Европа Series Mania

Копродукцията "Сухо" взе голямата награда на "София филм фест"

"Уроците на Блага" на Стефан Командарев взе две награди

Йордан Михайловски - първият носител на Награда за кино 355 с премиера на новия си филм "Ехо II"

Лентата е част от Официалната селекция на София Филм Фест и е трети пореден филм на младия режисьор, продуциран от Деси Тенекеджиева

Йозеф ван Висем с музика на живо към филма "Носферату – симфония на ужаса"

Композицията за лютня и 12-струнна електрическа китара е вдъхновена от 100-годишнината от създаването на филма на Мурнау и ще бъде представена на живо в Дома на киното в София