Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Не ме докосвай" - големият победител на Берлинале, провокира и шокира зрителите

"ЗЛАТНА МЕЧКА"

"Не ме докосвай" - големият победител на Берлинале, провокира и шокира зрителите

Румънският филм с българското участие на Ирмена Чичикова и Георги Налджиев, разказва за интимността и секса, за човешкия копнеж за допир

24 февруари 2018 г. Екипът на "Не ме докосвай" позира с наградата "Златна мечка" за най-добър филм на Берлинале 2018 (Снимка: AP/БТА)

Филмът "Не ме докосвай" на румънската режисьорка Адина Пинтилие, който спечели голямата награда "Златна мечка" на 68-ия Международен филмов фестивал в Берлин, шокира някои от зрителите с провокативни сцени, предадоха световните информационни агенции, цитирани от БТА.

"Не ме докосвай" ("Touch Мe Not")

В него се разказва за интимността и секса, като режисьорката използва внушителен брой различни тела, както и неприкрита голота, за да подчертае човешкия копнеж за допир. Героите търсят интимност, но същевременно се боят от нея.

Филмът е част от Балканския конкурс на София Филм Фест и ще има своята премиера на 14 март в кино "Одеон".

Румънската режисьорка Адина Пинтилие (Снимка: AP/БТА)

"Не ме докосвай" е копродукция между Румъния, България (Agitprop с подкрепата на ИА "Национален филмов център"), Чехия, Франция и Германия, а неговата режисьорка е гостувала у нас преди години като член на журито в документалния конкурс на 13-ия София Филм Фест. Ко-продуцент на филма е Мартичка Божилова. В него участват и българските актьори Ирмена Чичикова в ролята на Мона и Георги Налджиев.

"Не ме докосвай" раздели публиката и беше изненадващ избор за главното отличие на кинофестивала, който има запазена марка всяка година да представя утвърдени имена и нови лица от филмовото изкуство.

24 февруари 2018 г. Бил Мъри и Ирмена Чичикова на церемонията по закриването на 68-ия Международен филмов фестивал в Берлин (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

"Въпросът е не какво може да направи киното, а до къде може да стигне", каза председателят на шестчленното жури германският режисьор Том Тиквер.

Пинтилие спечели и наградата за най-добър филмов дебют. По време на церемонията тя каза, че се чувства "трескаво" в резултат на грипен вирус, а това е напълно подходящо състояние на духа за приемане на награда.

"За много хора този филм може би няма да е приятен, но в същото време ние предизвикваме вас, зрителите, да водите диалог и да погледнете себе си", каза Пинтилие.

Режисьорката на "Не ме докосвай" Адина Пентилие говори пред продуцента Бианка Оана на церемонията по закриването на 68-ия Международен филмов фестивал в Берлин (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Още

Берлинале 2018: пет пъти България

Берлинале 2018: пет пъти България

Тя стана едва втората режисьорка от Румъния, която печели "Златна мечка". Преди пет години сънародникът й Калин Петер Нетцер беше отличен за филма "Позата на детето" (Pozitia copilului), който е за майка, опитваща се да спаси сина си от затвор, като търси връзки и съчувствието на съседите.

Румъния се утвърди като главна сила на сцената на световното кино през изминалото десетилетие, след като филмът "Смъртта на господин Лазареску" (2005) на сценариста и режисьор Кристи Пую стана основоположник на "новата вълна" в румънското кино.

Последва го режисьорът Кристиан Мунджиу, който през 2007 г. спечели "Златна палма" на кинофестивала в Кан за "Четири месеца, три седмици и два дни".

Още

Българският филм "А̀га" закрива Берлинале

Българският филм "А̀га" закрива Берлинале

Тазгодишното издание на престижния Международен филмов фестивал в Берлин посетиха близо 330 хиляди души. Той започна на 15 февруари и приключва днес, като в рамките му бяха прожектирани около 400 филма. От тях 19, които бяха включени в конкурсната програма, се състезаваха за голямата награда на Берлинале "Златна мечка".

Това е един от най-престижните и най-стари кинофестивали в света. Въпреки че нямаше всеобхватна тема на тазгодишното Берлинале, доминираха филмите, посветени на различни творци и на миграцията. 

Журито на Берлинале отличи със "Сребърна мечка" за режисура Уес Андерсън за анимационния филм "Кучешкия остров". В него се разказва за японски град, в който избухва епидемия от кучешки грип и властите издават заповед всички кучета да бъдат изхвърлени на сметище, намиращо се на изолиран остров. Актьорът Бил Мъри, който озвучава едно от кучетата, взе наградата на галацеремонията от името на Андерсън. "Никога не съм си помислял, че ще ми се случи да отида да работя като куче и ще се прибера у дома с мечка", пошегува се той, докато държеше статуетката.

Антони Бажон (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Наградата за най-добър актьор получи французинът Антони Бажон за ролята си на наркоман, опитващ да се отърве от порочния навик с помощта на религията във филма "Молитвата" на френския режисьор Седрик Кан. "Много се молих да получа мечка", каза Бажон на пресконференция след церемонията по награждаването.

"Много е важно да покажем на наркозависимите, че има път за избавяне от тяхното пристрастяване - в този филм манастирът и религията помагат на този човек".

За най-добра женска роля бе отличена 68-годишната Анна Брун за филма "Наследничките" на парагвайския режисьор Марсело Мартинеси.

Приз за най-добър сценарий получиха Мануел Алкала и Алонсо Руиспаласиос за лентата "Музей", в която се разказва за ученици, откраднали през 1985 г. артефакти от Националният музей по антропология в Мексико.

Полската режисьорка Малгожата Шумовска получи Голямата награда на журито за филма "Лице", разказващ за млад мъж, който претърпява трудова злополука и буквално загубва лицето си. Направена му е операция и му е присадено ново лице, но когато се завръща в родния си град от болницата, близките му се отдръпват от него.

Елена Окопная (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Сред наградените филми е и "Довлатов" - творбата на Алексей Герман мл., която е включена в програмата "Киното днес - големите майстори" на 22-рия София Филм Фест и която получи "Сребърна Мечка" за изключителен артистичен принос на неговата художничка и дизайнер на костюмите Елена Окопная.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Филмите на Cinema Politica на 28-ия София Филм Фест

Платформата подпомага работата на независими режисьори и развива публики за социално ангажирано кино

"Анселм" на Вим Вендерс по кината от 5 април

Разказът на Вендерс размива границата между филм и живопис и предлага на зрителя уникално кинематографично изживяване, което се гмурка дълбоко в работите на твореца

Българка с награда за сериал в Европа

Латвийският сериал "Съветски дънки", чийто създател и съ-сценарист е българката Теодора Маркова, с две награди от най-големия фестивал за сериали в Европа Series Mania

Копродукцията "Сухо" взе голямата награда на "София филм фест"

"Уроците на Блага" на Стефан Командарев взе две награди

Йордан Михайловски - първият носител на Награда за кино 355 с премиера на новия си филм "Ехо II"

Лентата е част от Официалната селекция на София Филм Фест и е трети пореден филм на младия режисьор, продуциран от Деси Тенекеджиева

Йозеф ван Висем с музика на живо към филма "Носферату – симфония на ужаса"

Композицията за лютня и 12-струнна електрическа китара е вдъхновена от 100-годишнината от създаването на филма на Мурнау и ще бъде представена на живо в Дома на киното в София