Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Кинофестивалът Берлинале беше открит с минута мълчание в памет на жертвите от Ханау

БЕРЛИНАЛЕ 2020

Кинофестивалът Берлинале беше открит с минута мълчание в памет на жертвите от Ханау

Актьорът Самуел Финци, който водеше церемонията, заяви: "Имаме проблем с крайната десница - никога няма да приемем това за нещо нормално"

Изпълнителният директор на Берлинале Мариет Рисенбек и артистичният директор на Берлинале Карло Чатриан обявяват откриването на 70-ия Берлински международен филмов фестивал (Снимка: XINHUA/BTA)

На церемонията по откриването на 70-ия международен кинофестивал Берлинале с минута мълчание бяха почетени жертвите на взелата 9 жертви "расистка" стрелба в германския град Ханау, близо до Франкфурт, предаде Франс прес.

Няколко минути преди прожекцията на филма "Годината ми със Селинджър" с участието на Сигорни Уивър, с който беше открит фестивалът, журито, председателствано от Джеръми Айрънс, организаторите и всички участници станаха на крака в памет на загиналите.

Снимка: XINHUA/BTA

Снимка: XINHUA/BTA

Снимка: XINHUA/BTA

Актьорът Самуел Финци, който водеше церемонията, заяви,  че "независимо какви са заплахите за демокрацията и свободата, независимо колко токсична е атмосферата или колко някои хора тероризират нас и обществата ни - знаете, че имаме проблем с крайната десница - никога няма да приемем това за нещо нормално".

Водещият на церемонията Самуел Финци (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Водещият на церемонията Самуел Финци (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Той емоционално се обърна към гостите: "Никой не ви попречи да дойдете на Берлинале, никой не ви унизи", преминавайки свободно от немски на английски, руски и френски. "И никой не ви принуждаваше да научите френски? Във времена, когато хората са принудени да бягат за живота си, такива нещо всъщност се случват", допълни роденият в България Финци.

Кметът на Берлин Михаел Мюлер изнася реч при откриването (Снимка: XINHUA/BTA)

Изпълнителният директор на Берлинале Мариет Рисенбек и артистичният директор на Берлинале Карло Чатриан обявяват откриването на 70-ия Берлински международен филмов фестивал (Снимка: XINHUA/BTA)(Снимка: XINHUA/BTA)

В кратко изявление от кинофестивала заявиха, че вчерашната стрелба в Ханау е предизвикала мъка и болка. "Берлинале защитава толерантността, уважението и гостоприемството. Фестивалът се противопоставя на насилието и расизма".

"Расисткият" мотив на извършителя вече е безспорен и за антитерористичната прокуратура, и за властите.

200221) - Президентът на международното жури на Берлинале 2020 Джереми Айрънс и членът на журито Беренис Бежо позират за снимки на червения килим преди церемонията по откриването (Снимка: XINHUA/BTA)

Членовете на Международното жури с председател Джеръми Айрънс (Снимка: XINHUA/BTA)

Германският канцлер Ангела Меркел осъди "отровата" на расизма и го свърза с други крайнодесни атаки в страната през последните 20 години.

Роденият в Германия в семейство на афганистанци Бурхан Курбани - режисьор на филма "Берлин Александерплац", каза че станалото в Ханау е било клане, предаде Ройтерс.

"Това не е нормално в Германия и се надявам, че няма да се превърне в нормално. Историята ни трябва да ни учи, че не можем да позволяваме на националистически, расистки и ксенофобски елементи да определят нашия образ".

Самуел Финци (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Медиите в Германия и САЩ веднага излязоха с коментари, относно изявата на актьора Самуел Финци като модератор на церемонията по откриването на филмовия фестивал снощи вечерта.

Кръвопролитното нападение в гр. Ханау - най-тежкото расистко престъпление в Германия от десетилетия, часове преди откриването на фестивала беляза церемонията, отбеляза германският в."Тагесшпигел". В изявата си новият водещ на церемонията по откриването на Берлинале направи връзка с атаката и каза, че той също има минало като мигрант.

В скеч Финци разказва как телефонен звън го буди от сън и получава оферта да води фестивала, която той приема. Оттам насетне постоянно го преследва буква М, която може да е първата буква на "модератор", но и на други думи като "убиец", "мигрант".

Самуел Финци (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

"Искам да ви покажа, че тази страна и този град ви дават възможност да бъдете това, което желаете и да се чувствате свободни. Е, това все още е възможно в Европа и в Берлин", цитира Финци авторът на публикацията във в."Тагесшпигел".

Актьорът призова германските политици "да осъзнаят, че имаме проблем с крайната десница", писа американското електронно издание "Дедлайн" в репортаж за откриването на филмовия фестивал в столицата на ФРГ.

"Дори и атмосферата като цяло да е отровна, ние никога няма да приемем, че това е нормалното състояние. Е, Добре дошли в Берлин, той остава отворен град", каза Финци, цитиран от "Дедлайн".

"Ако тази страна и този град не бяха станали мой дом, тази вечер нямаше да имате водещ" - това изречение от изявата на Финци е част от репортажа на в. "Аугсбургер алгемайне" за старта на Берлинале. България на неговото детство е била социалистическа страна - границите й били затворени, не можело да се пътува, отбелязва още изданието. Затова в детството си Финци пътувал чрез филмите, които гледал.

Самуел Финци (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Финци сля сериозното и смешното, писа в. "Велт". Изданието също обръща внимание на етюда със съня и буквата М върху актьора, като отбелязва, че тя го свързва и с героя на Петер Лоре от "М - убиец сред нас" на Фриц Ланг. Финци използва и прочута фраза от филма - "Не искам, но трябва".

Доста критична към Финци е публикацията на информационния портал от Берлин и Бранденбург. Авторът на статията под заглавие "Необичайна гала на Берлинале, обикновен филм" твърди, че Финци се е провалил като модератор. За пръв път от години фестивалът не бе воден от Анке Енгелке, която според изданието не е била модератор на гала от международна величина, но все пак е говорила на три езика. Модераторът на първото издание на Берлинале под ръководството на Карло Катриан и Мариете Рисенбек сякаш бе стимулиран от това и говори на всеки език на света, пише изданието.

То споменава, че Финци споделил умерено интересни истории от детството си в София, България, и добавя, че тв камерите заснели част от реакциите на публиката, които се колебаели между приятелска усмивка и неразбиране.

Самуел Финци (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Още

Берлинале отбелязва 70-годишнината си със завръщане към политическите си корени

Берлинале отбелязва 70-годишнината си със завръщане към политическите си корени

Още

Водещият на "Берлинале" Самуел Финци: Не се гордея с политическото положение в България

Водещият на "Берлинале" Самуел Финци: Не се гордея с политическото положение в България

Още

Мартина Апостолова е  Европейска изгряваща звезда на Берлинале 2020

Мартина Апостолова е Европейска изгряваща звезда на Берлинале 2020

Още

Берлиналето оттегля престижната си награда Алфред Бауер, заради нацисткото му минало

Берлиналето оттегля престижна награда заради нацистко минало на бивш директор

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Германският филм "Учителска стая" спечели наградата LUX за 2024

Той бе номиниран сред още четири заглавия, сред които и "Паднали листа" на финландския режисьор Аки Каурисмаки

Питър Грийнауей снима филм с Дъстин Хофман и Хелън Хънт в Италия

Снимките на неозаглавения филм се провеждат в Лука, Италия. Историята, също написана от Грийнауей, разказва за писател, който се подготвя за смъртта си

Агнешка Холанд започна снимките на филма си, посветен на Франц Кафка

Лентата ще представи живота на един от най-големите писатели в световната литература под формата на мозайка

Новата директорка на "Берлинале" няма да толерира проява на омраза

"Като филмов фестивал трябва да защитим преди всичко пространството, в което творците могат да говорят за работата си" - това каза Триша Тътъл в комисията по култура на германския парламент.

Филмът за Тръмп с Мария Бакалова и "Безсрамните" на Константин Божанов са в официалната селекция в Кан

Номинараната за "Оскар" актриса се превъплъщава в образа на Ивана Тръмп в биографичния филм "Стажантът" на Али Абаси, който е включен в конкурсната програма и ще се съревновава за "Златна палма"

Дейвид Кроненбърг, Франсис Форд Копола и Кирил Серебренников в конкурсната програма в Кан

Видове доброта" (Kinds of Kindness) на Йоргос Лантимос - мистериозното продължение на "Клети създания", отново събира гръцкия режисьор с актрисата Ема Стоун