ПЛАДНЕШКИ ОБИР
Кабелните ни оператори дължат милиони на авторите на "Аватар" и "Мисията невъзможна"
Над 200 членове на Филмаутор с отворено писмо до институциите с призив да започнат да се плащат правата за препредаване на филми у нас
Редактор : / 3560 Прочита 12 Коментара

В страната ни има над 250 кабелни и сателитни оператори, които от години осъществяват своя бизнес необезпокоявани от държавните органи и без да отчисляват дължимите суми към авторите и продуцентите на филмите, които "продават" на своите абонати. Така хиляди заглавия от цял свят, сред които и филми като "Аватар", "Титаник", "Мисията невъзможна", "Наистина любов", "Трансформърс", "Две димящи дула", "Шрек"и др. се показват на територията на страната, без за това да се заплащат съответните права за препредаване.
Търпението на българските автори и продуценти на филми по темата отдавна е изчерпано, но към техните искания вече се присъединяват и едни от най-големите филмови студиа в света, като Metro-Goldwyn-Mayer, 20thCentury Fox, SONY Pictures, които в края на август и началото на септември изпратиха серия от предупредителни писма към Филмаутор и Министерство на културата, съобщават от Филмаутор до държавните институции в Отворено писмо.
Предлагаме ви текста на Отвореното писмо без редакторска намеса.
ОТВОРЕНО ПИСМО
До г-н Бойко Борисов - Министър - председател, Вежди Рашидов, председател на Комисията по културата и медиите г-н Боил Банов, министър на културата, г-жа София Владимирова, председател на СЕМ, Средствата за масова осведомяване
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,
Съгласно Закона за авторското право и сродните му права в България и приетите европейски норми, препредаването на филми и сериали на територията на страната от кабелни и сателитни оператори следва да става след изричното разрешение от правоносителите и при заплащане на възнаграждение за тях от ползвателите.
България е единствената страна в Европейския съюз, която не спазва законите за авторско право в частта му,касаеща препредаването на филми. В страната ни има над 250 кабелни и сателитни оператори, които от години осъществяват своя бизнес необезпокоявани от държавните органии без да отчисляват дължимите суми към авторите и продуцентите на филмите, които "продават" на своите абонати. Така хиляди заглавия от цял свят, сред които и филми като "Аватар", "Титаник", "Мисията невъзможна", "Наистина любов" и др. се показват на територията на страната, без за това да се заплащат съответните права за препредаване.
Търпението на българските автори и продуценти на филми по темата отдавна е изчерпано, но към техните искания вече се присъединяват и едни от най-големите филмови студиа в света, като Metro-Goldwyn-Mayer, 20thCentury Fox, SONY Pictures, които в края на август и началото на септември изпратиха серия от предупредителни писма към ФИЛМАУТОР и Министерство на културата.
Това не е първият призив на международната творческа общност въпросът с липсата на плащания за препредаването на филми в България да бъде разрешен. През април 2018 110 представители от 55 европейски дружества изпратиха до българските институции резолюция, с която се настоява за спешни мерки. Тя беше конкретно адресирана до Министъра на културата и СЕМ с очакване да гарантират условия, в които кабелните и сателитни оператори ще осъществяват своята дейност в рамките на закона.И до днес препредаващите предприятия в България не плащат за правата на хиляди български и чужди автори и продуценти на филми. A междувременно, по официални данни на КРС, общият им приход от платена телевизия за 2018 г. надхвърля 368 млн. лв., като нараства спрямо 2017 г. с почти 18%. Справедливо е малка част от тези приходи да отиват за създателите на творческо съдържание, което всъщност задвижва интереса на публиката към услугите на мрежите.
По закон ФИЛМАУТОР и БАККО имаха срок до 15.11.2019г. да постигнат споразумение за тарифата, по която трябва да се заплащат правата, но за пореден път няма съгласие по темата, заради спокойствието на операторите от липсата на глоби. Сега очакваме държавата, в лицето на Министерство на културата, да свика комисия, чието решение да бъде финално по темата. Тази ситуация се повтаря от няколко години, но до резултат така и не се стига, което неминуемо ще доведе до санкции. ФИЛМАУТОР е провел икономически анализи, както и сравнения на тарифите, приложими в държави от ЕС с подобно икономическо положение при отчитане на българските особености, в това число на личния сив сектор на пазара. Подкрепяме изготвения от сдружението балансиран, обоснован и съобразен с европейските практики проект на тарифа.
Настояваме българските кабелни и сателитни платформи незабавно да уредят своите задължения към създателите на филми и да започнат да изплащат дължимите възнаграждения. Приканваме Министерство на културата и СЕМ в качеството им на институции, отговорни за спазване на правилата на авторското право при разпространение на телевизионни програми, да заемат категорична позиция в подкрепа на прилагане на законовия ред.
С уважение:
1.Виктор Божинов - режисьор, председател на УС на ФИЛМАУТОР
2.Адела Пеева - режисьор, продуцент, зам. председател на УС на ФИЛМАУТОР
3.Тонислав Христов - режисьор, член на УС на ФИЛМАУТОР
4. Христо Тотев -оператор, член на УС на ФИЛМАУТОР
5. Илия Костов - режисьор, сценарист, член на УС на ФИЛМАУТОР
6. Станимир Трифонов - режисьор, член на УС на ФИЛМАУТОР
7. Костадин Бонев - режисьор, член на УС на ФИЛМАУТОР
8. Мартин Димитров - оператор, член на УС на ФИЛМАУТОР
9.Ивайло Пенчев - продуцент, член на УС на ФИЛМАУТОР
10. Росица Вълканова - продуцент
11.Петър Вълчанов - режисьор
12.Кристина Грозева - режисьор
13.Проф. Божидар Манов - кинокритик
14.Зоран Петровски - режисьор
15.Анри Кулев - режисьор
16.Катя Тричкова - продуцент
17.Теодора Дончева - продуцент
18.Станислав Дончев - режисьор
19. Боян Биолчев - сценарист