Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Безплатно гледане на български филми на 13 януари

ПАМЕТНИ ДАТИ

Безплатно гледане на български филми на 13 януари

Денят на българското кино ще бъде отбелязан онлайн

"Българан е галант", чиято премиера се състоява на 13 януари 1915 г. (др. 1911 г.) Колаж: Юлиян Илиев/Dir.bg

Нетрадиционно ще бъде отбелязан Денят на българското кино 13 януари, съобразявайки се с настоящата ситуация на пандемия, съобщиха от Министерството на културата.

За да се осъществи срещата на публиката с българското кино, за първи път тази година празникът - 106 години от първата публична прожекция на първия български игрален филм "Българан е галант", ще се случи в интернет.

Събитието е на 13 януари, сряда, между 16.00 ч. и полунощ, на една от най-големите български платформи за видео съдържание. Там ще могат да се видят безплатно 16 документални и 23 пълнометражни игрални български филми от последните години.

За първи път толкова много родни заглавия ще достигнат едновременно до публиката в цялата страна. Сред тях попадат продукции като "Безкрайната градина", "Маймуна", "Диви и щастливи", "Писма от Антарктида", "Слава", "Посоки", документалните филми на АГИТПРОП, Найо Тицин и още много други.

Заглавията включват най-новите филми, създадени както с държавна подкрепа от ИА НФЦ, така и финансирани по частен път. Таксата за гледаните през този часови пояс филмови заглавия ще бъде заплатена от ИА "Национален филмов център" и Столична община.

По този начин носителите на авторски права ще бъдат защитени, което е особено важно за всички партньори в инициативата. Съответните възнаграждения от една страна стимулират усилията и положения авторски труд, а от друга насърчават зрителската аудитория да търси регламентиран достъп до интернет съдържанието.

13 ЯНУАРИ - ДЕН НА БЪЛГАРСКОТО КИНО

Още Васил Гендов - рицарят на българското кино

Васил Гендов - рицарят на българското кино

На 13 януари, преди повече от век - през 1915 г., в първото столично кино "Модерен театър" се състои публичната премиера на първия български игрален филм "Българан е галант". Сценарист и режисьор на немия черно-бял филм е легендарният пионер на българското кино Васил Гендов. В главните роли са Мара Липина и самият Васил Гендов, и двамата актьори от Народния театър.

Операторът Гаетано заснема филма за 6 дни пред къщата на предприемача Димитър Съселов на ул. "Славянска" №9 в София. Пред тази къща за първи път се поставя снимачен филмов апарат за български игрален филм. Апаратът е система "Пате", купен на старо от Будапеща.

Сюжетът на филма се върти около любовните неволи на бонвивана Българан. Докато той се разхожда по софийските улици, среща красива млада дама и започва да я ухажва. Опитва се да я впечатли, като й купува цветя. Тя решава да даде добър урок на натрапника и му предлага да я придружи из пазара.

Още Първият български художествен филм изчезва безследно

Първият български художествен филм изчезва безследно

Прави покупки и уж, че си е забравила парите - моли Българан да й даде назаем. Дамата води ухажора си в ресторант и за негова сметка поръчва напитки и закуски. След гощавката натоварва кавалера с пакетите и го повежда към дома си. По пътя среща своя съпруг и му предлага да хванат файтон, като освободят "носача". Двамата потеглят пред смаяния Българан, а за благодарност той получава само една монета.

Самият филм не е съхранен на лента до наши дни. Смята се, че е загубен през 40-те години на ХХ век при бомбардировките над София по време на Втората Световна война и са останали едва 1-2 кадъра от него.

По повод 90-годишнината от датата на първата публична прожекция на първия български игрален филм, през 2005 г., Националният филмов център инициира създаването на официален празник на работещите в българското кино. 13 януари е обявен за Ден на българското кино с Постановление на Министерски съвет от 27 декември 2005 г.

На Деня на българското кино да си пожелаем новата година да е здрава, спокойна, вдъхновяваща и успешна.
Честит празник от екипа на Националния филмов център!

Още "Вечнозелена" бг филмова класика - преоткриване

"Вечнозелена" бг филмова класика - преоткриване

Още Адела Пеева: Мълчанието с достойнство на Ирина и Христо Пискови е еталон за творческа съвест

Адела Пеева: Мълчанието с достойнство на Ирина и Христо Пискови е еталон за творческа съвест

Още Великите превъплъщения, заради които Ламбо винаги ще бъде помнен (видео)

Великите превъплъщения, заради които Ламбо винаги ще бъде помнен (видео)

Още Филмовият рекламен стратег Михаил Вучков: Ключът е в публиката!

Филмовият рекламен стратег Михаил Вучков: Ключът е в публиката!

Още "Бащата" е българското предложение за "Оскар"

"Бащата" е българското предложение за "Оскар"

Още Жените-режисьори в мъжкия свят на българското кино

Жените-режисьори в мъжкия свят на българското кино

Още Михаил Вешим: Тайничко завиждах на Филип Трифонов за красивата Невена Коканова

Михаил Вешим: Тайничко завиждах на Филип Трифонов за красивата Невена Коканова

Още Преди Саша Барън Коен бе Ивайло Пенчев: Режисьорът с набито операторско око

Преди Саша Барън Коен бе Ивайло Пенчев: Режисьорът с набито операторско око

Коментирай10

Календар

Препоръчваме ви

Поетичен спектакъл и "Партенопа" на Сорентино откриха десетото издание на Синелибри

Зала 1 беше препълнена със зрители, които се насладиха на поезия от Луи Арагон и Пол Елюар, както и невероятно красивия филм на Паоло Сорентино, вдъхновен от митичната сирена Партенопа

Чешката режисьорка Клара Тасовска взе наградата за най-добър филм на фестивала "София ДокуМентал"

Почетен диплом бе присъден на "Физика на семейното щастие" на режисьорката Аника Mейер

Синелибри 2024 - пъстра палитра на културите

Фестивалът продължава традицията на галавечерите в чест на отделни култури с фокус върху съвременното европейско кино и литературата, която го насища със смислени послания

"Клопка" на Надежда Косева от 1 ноември в кината

На 42-то издание на "Златна Роза", "Клопка" взе наградите за главна мъжка роля, за Александър Трифонов, за операторско майсторство на Кирил Проданов и специалната награда на журито за пълнометражен филм

Документален филм за Ървин Уелш в рамките на Синелибри

Програмата традиционно включва и конкурс за документални филми, посветени на изтъкнати творци

Българският филм "Бандата на Банши" спечели награди в Кан и Лос Анджелис

На Световния филмов фестивал в Кан (World Film Festival) през юли 2024 г. фентъзито получи приза за най-добър независим късометражен филм и бе номинирано за най-добър режисьорски дебют за късометражен филм