БЪЛГАРСКА ГОРДОСТ
Акад. Людмил Стайков посвети премиерата на "Ханът и империята" на юбилея на БАН
Творбата е дигитално реставрирана версия на трилогията "Хан Аспарух"
Редактор : / 7142 Прочита 15 Коментара
Стойко Пеев по време на снимките на оригиналния филм "Хан Аспарух", 1981 г. (Снимка: Иван Григоров/Dir.bg)На 18-и ноември в зала "Проф. Марин Дринов" в сградата на Българска академия на науките бе прожектиран за първи път филмът на акад. Людмил Стайков "Ханът и империята". По този начин видният български режисьор отдаде почит на 150-годишнината от основаването на БАН и на българските учени.
Творбата е дигитално реставрирано филмово изображение на епичната филмова трилогия "Хан Аспарух". На премиерата й присъстваха много учени, общественици и филмови дейци.
Филмовата сага разчувства публиката, защото припомня за славното минало на нашата държава и гордия характер на нашите предци. Определено такива чувства ще изпита и широката българска общественост, която тепърва ще гледа "Ханът и империята" по кино мрежата в страната.
"Този филм трябва да получи широко разпространение!", изразиха всеобщото си мнение присъстващите в залата.
Акад. Стайков представи на публиката част от екипа на филма, сред който бяха и актьорите Стойко Пеев и Аня Пенчева. Продуцент на филма е "Доли Медия Студио". Драматургичен консултант на лентата - ректорът на НАТФИЗ "Кр. Сарафов" - проф. д-р Станислав Семерджиев.
Актьорът Стойко Пеев, на премиерата на филма "Ханът и империята" в БАН / Снимка: Еми Мариянска
"Оригиналът на филма бе създаден точно преди 38 години, каза режисьорът на филма - акад. Людмил Стайков. Един човек реши да спаси от разрушителните действия на времето този оригинал - трилогията "Хан Аспарух", която си отиваше... И този човек направи предложение да се направи един филмов формат, който да може да разкаже историята отново на екран. Той се обърна към мен и аз бях много щастлив, че се даваше възможност за нов живот на един филм и една нова възможност да се види изпълнението на българските актьори - тези, които са пред нас и онези, които вече ги няма, но с този филм ще живеят вечно в българското кино, в българската култура! Този човек, който ми направи предложението, не е богат, но даде всичко, което можеше, за да реставрира кадър по кадър стария филм и да успеем чрез една сложна организация това да се случи. Изцяло звукът беше направен наново. Аз нямам друг начин да му благодаря, освен да кажа неговото име - Добромир Чочов!" - с тези думи акад. Стайков отдаде своята почит и благодарност към инициатора на дигиталната версия на трилогията "Хан Аспарух", под новото заглавие "Ханът и империята" и го покани пред публиката на премиерата в БАН.
Акад. Людмил Стайков, на премиерата на филма "Ханът и империята" в БАН / Снимка: Еми Мариянска
Добромир Чочов е създателят на продуцентската къща "Доли Медия Студио" , която възкреси филма "Хан Аспарух", създаден през далечната 1981-ва година.
"Ханът и империята" е първият български филм, създаден някога и "реставриран" по този начин. Филмът припомня не само славното минало на българската държава, но и славното минало на родното кино, когато то разполагаше с истинска армия, по-голяма от днешната ни държавна войска.
Огромна армия от хора, костюми, оръжия и коне; удивителни по своето въздействие батални сцени и конни каскади, ни карат да се чувстваме горди не само като българи, но и като хора, които са могли да създадат такъв продукт като тази творба.
На премиерата на филма в зала "Проф. Марин Дринов" в БАН / Снимка: Еми Мариянска
Времетраенето на новата филмова версия е 2 часа и 20 минути. Всичко, което е било запазено в Националната филмотека от стария филм "Хан Аспарух" - като негатив или позитив, е било ретуширано, т.е. изчистено от драскотини, и отново сканирано с най-високо качество лента. Филмът определено ще бъде конвертируем на международния пазар. И това непременно трябва да се случи, защото ще повдигне имиджа на България като духовен стожер не само на Балканите, но и в света.
Стойко Пеев като хан Аспарух / Снимка: „Доли Медия Студио“
Всъщност, преди години американците купиха трите серии на "Хан Аспарух" и през 1984-а събраха историята в един филм. Тази версия също вървя по екраните у нас. В нея актьорите говореха на английски с български субтитри и повечето български зрители не възприеха тази версия на филма. Но по-важното в случая беше това да се отбележи, защо американците купиха този филм? - Те видяха в него мащабни сцени от ранга на най-скъпите световни кинопродукции. Някога държавата ни субсидираше киното. Днес ситуацията е коренно различна, въпреки субсидиите на НФЦ - всички знаем каква...
А през далечната 1981-ва филмът е бил заснет на лента "Кодак" и е може би първият български филм, заснет на "световна" марка лента. В създаването на оригиналния филм са взели участие над 100 хиляди души. Трилогията "Хан Аспарух" беше и остава огромен по мащабите си филм, който събужда чувство на национална гордост и вероятно ще остане ненадминат в историята на филмовото ни изкуство.
Васил Михайлов като хан Кубрат / Снимка: „Доли Медия Студио“
Новият "Хан Аспарух" - "Ханът и империята" е предназначен за широката публика. И дано го гледат не само у нас, но и в чужбина, защото този филм е наистина световен епос.
На добър час на филма "Ханът и империята"!