Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

България ще бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г.

БЪЛГАРИЯ И СВЕТОВНОТО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

България ще бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г.

Излезе и решението на Министерския съвет за одобряване депозирането на кандидатурата на проф. д-р Николай Ненов за председател на сесията

България ще бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. (Снимка: Министерство на културата)

Още ЮНЕСКО обяви германския замък Шверин за обект на световното културно наследство

ЮНЕСКО обяви германския замък Шверин за обект на световното културно наследство

България ще бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Предложението бе гласувано в рамките на настоящата 46-а сесия на ЮНЕСКО в Делхи, Индия.

Българската страна издигна кандидатурата си за председател и домакин, след като министърът на културата Найден Тодоров проведе поредица от срещи с делегати от различните държави, на които се установи положителна нагласа и желание да подкрепят България, припомнят от Министерството на културата (МК). Българската кандидатура получи и безрезервна подкрепа от парламентарно представените партии у нас.

"Културното наследство е онази част от историята ни, която ни дефинира като цивилизация. Веднъж в годината ЮНЕСКО събира Комитета за световно наследство, всяка година - в различна страна. През 2025 година, за първи път в историята, за домакин на сесията на Комитета е избрана България.

Министър Найден Тодоров и помощник-генералният директор на ЮНЕСКО Ернесто Отоне – вляво (Снимка: Министерство на културата)

Какво означава това за всички нас? Занимаващите се с култура и наука ще видят възможности за срещи и обмяна на опит с колеги от всички краища на света. Бизнесмените ще видят възможности за големи обороти и печалби. Младите хора ще видят възможности за нови вълнуващи запознанства и бъдещи приятелства.

А България? България ще се заяви там, където ѝ е мястото - във фокуса на всички по света, за които културата и науката не са изпразнени от съдържание думи. И последно - кандидатурата на България направи нещо, считано от мнозина за "невъзможно" - обедини около една кауза всички парламентарно представени партии. А не е ли това и смисълът на културата - да обединява? Благодаря на всички, които повярваха в тази кауза", коментира министър Найден Тодоров.

Още Древният римски път Виа Апия вече е в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство

Древният римски път Виа Апия вече е в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство

Излезе и решението на Министерския съвет за одобряване депозирането на кандидатурата на проф. д-р Николай Ненов за председател на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. и провеждането на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО в София през юни/юли 2025 г.

Кандидатурата на проф. д-р Николай Ненов е издигната в личното му качество като учен. Той е професор по музеология и етнология, директор на Регионалния исторически музей в Русе.

Проф. д-р Николай Ненов (Снимка: Министерство на културата)

Научните му интереси са в областта на културното наследство и музеологията, проблемите на градската етнология и културния туризъм. Експерт по нематериално културно наследство.

Преподавател е в Русенския университет. Член е на националния съвет за нематериално културно наследство към МК. Представител на България е за европейските културни маршрути "Пътят на римските императори и дунавския път на виното" и "Дунавски път на Желязната епоха".

"Домакинството на толкова престижно събитие подчертава ангажимента на държавата към опазване на световното наследство и насърчава глобалното сътрудничество в тази област. То носи и значителни предимства за България, като увеличаване на международния ни престиж, засилен интерес към културните и природни обекти, което стимулира туристическия поток и икономиката; поява на нови възможности за укрепване на дипломатическите връзки и сътрудничеството с други страни", посочват от МК.

Още Неизмеримата ендемична стойност на пещерата "Ветреница" вече е под закрилата на ЮНЕСКО

Неизмеримата ендемична стойност на пещерата "Ветреница" вече е под закрилата на ЮНЕСКО

"Очаква се домакинството ни да увеличи шансовете за получаване на финансова и техническа помощ от ЮНЕСКО за опазване и развитие на българските обекти на световното наследство. А също и да поощри образованието и осведомеността сред хората относно значението на културното и природното наследство.

Сред очакваните ползи е също повишеното внимание и инвестиции в културни и природни обекти, които ще подпомогнат развитието на местната инфраструктура и икономика", допълват от МК.

От името на България и МК ръководителят на българската делегация, началникът на кабинета на министъра на културата Найден Тодоров - Перса-Анна Накова, изрази дълбока благодарност за предоставената чест да бъдем домакини на следващата сесия на Комитета за световно наследство, казват още от МК.

В 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО се очаква да се включат делегации от 150 държави или около 1500 души. Според процедурните правила сесията се провежда в рамките на 10 дни през месеците юни и юли. Паралелно към основната сесия се организират и специализирани форуми, както и събития от различни държави.

България е приета за член на организацията на обединените нации за образование, наука и култура - ЮНЕСКО, на 17 май 1956 г. За последен път страната ни е била домакин на подобен форум на организацията през далечната 1985 г., когато е организирана сесията на генералната конференция на организацията.

Още ЮНЕСКО отказа да включи Стоунхендж в списъка на застрашените обекти на културното наследство

ЮНЕСКО отказа да включи Стоунхендж в списъка на застрашените обекти на културното наследство

Още Украйна ще се нуждае от близо девет милиарда щатски долара, за да възстанови културните си обекти и туризма според ЮНЕСКО

Украйна ще се нуждае от близо девет милиарда щатски долара, за да възстанови културните си обекти и туризма според ЮНЕСКО

Още Италианското оперно пеене беше включено в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО

Италианското оперно пеене беше включено в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО

Още Куба приветства решението на ЮНЕСКО да признае музикалния жанр болеро за обект на световното наследство

Куба приветства решението на ЮНЕСКО да признае музикалния жанр болеро за обект на световното наследство

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Осъдиха крадците на тоалетната от 18-каратово злато от Маурицио Кателан

Напълно функциониращата златна тоалетна, озаглавена "Америка", от италианския скулптор, беше открадната от дома на семейство Чърчил в двореца Бленъм в Южна Англия, където бе изложена като произведение на изкуството

Дискусия, посветена на финансирането на изкуствата ще се проведе утре в София

Мястото на провеждане е Гьоте-институт България от 11.00 часа, а организатори са Фабриката за идеи и Обсерваторията по икономика на културата

Вижте кой спечели двойна покана за премиерата на филма "Безветрие"

Вторият пълнометражен игрален филм на Павел Г. Веснаков ще има премиера на 17 март в рамките на София Филм Фест

САЩ ще върнат на Непал 20 незаконно изнесени артефакта на стойност 3 милиона долара

Сред артефактите е статуя на Буда от девети век, открадната в края на 70-те години на миналия век, както и рисуван портрет от 15-и век на военния губернатор Гаганшим Бхаро и неговите съпруги

Неочаквана находка: Торс на статуя на Буда е открит в храмовия комплекс Ангкор в Камбоджа

Предполагаемата глава на статуята е открита в същия храм през 1927 г. по време на френската колониална епоха

Археолози откриха древна месопотамска напоителна система

Напоителната система, открита от екип, ръководен от геоархеолога Джафар Джотхери, е отпреди първото хилядолетие преди новата ера