Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Братко Кириле, кажи на ония да научат азбуката, та да знаят, че свобода и слободия не е едно и също"

ВЪРВИ, НАРОДЕ ВЪЗРОДЕНИ!

"Братко Кириле, кажи на ония да научат азбуката, та да знаят, че свобода и слободия не е едно и също"

"Просветата не може да се чествува. Тя сама по себе си е един празник - най-големият празник на духа!"

Гимназиален хор на честването на празника на българската писменост и Светите братя Кирил и Методий, София 24 май 1939 г. Снимка: "Изгубената България"

В своята поредица "Минало несвършено" Impressio ви поднася китки от неувяхващи публикации, писани отдавна, но звучащи актуално и днес. Ще изтупаме заедно повехналите страници, за да открием сред тях букети от думи, съхранени в хербария на времето. Думи, които не бива да бъдат забравяни.

24 май е. Честит празник!

Нека в Деня на на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност да разлистим отново заедно старите вестници.

Честване на Деня на писмеността в София, края на 40-те години на ХХ в. Снимка: "Изгубената България"

Честване на деня на Св. св. Кирил и Методий, 20-те години на ХХ век Снимка: "Изгубената България"

Денят на Просветата (в. "Мир", 1940 г.)

Още На гроба на свети Кирил в спомени от миналото

На гроба на свети Кирил в спомени от миналото

Днес е нейният ден, празнуван от дълги години задушевно всъде, дето се говори българска реч; всъде, дето се тачи хилядолетното дело на двама велики братя българи, родени в Солун.

Всъщност, просветата не може да се чествува. Тя сама по себе си е един празник - най-големият празник на духа. Както се казва: "Знанието е сила!"

Няма защо да искаме, хленчейки за изтезавани с маршируване и чакане деца, непременно свързването на Деня на просветата с ученолюбиви и просветно-строителни почини.

Ученическо шествие по повод 24 май в Бургас, 30-те години на ХХ век Снимка: "Изгубената България"

За тях трябва всеки ден да търсим възможности и да ги провеждаме независимо от календара.

А 24 май - един народен забележително обединителен празник - да оставим, все по-дълбоко осъзнавайки вътрешния му смисъл, като ден на външния блясък. Това си има своето значение.

Граждани от Добрич празнуват деня на светите братя Кирил и Методий, 11 май 1935 г. Снимка: "Изгубената България"

Още Панайот Пипков написва музиката на химна "Върви, народе възродени" за 15 минути

Панайот Пипков написва музиката на химна "Върви, народе възродени" за 15 минути

Тежко́ ни и горко́, ако за знание и за просветни въпроси говорим само в Деня на българската писменост!

Винаги - и в трудни, и в щастливи времена - трябва да се говори за просвета. Защото тя не се губи през целия живот. Веднъж придобита, от нея не можеш да лишиш нито отделния човек, нито народите.

Да залягаме неуморно за просвета и да се борим срещу единствения, според Юго, тиранин на човека: незнанието, невежеството, което Дидро намира за присъщо на роба и дивака.

Ученици от началните класове на селско училище, неизвестно къде, края на 40-те години на ХХ век Снимка: "Изгубената България"

Млада учителка със своя клас, 30-те години на ХХ век Снимка: "Изгубената България"

Талейран пък, в чийто забележителен държавнически опит трябва да имаме доверие, съветва:

"След като дадете власт на народа, трябва да го научите на мъдрост." И пояснява:

"Просветата е необходим противовес на свободата."

Колко хубави неща могат да се кажат за просветата! Че възвеличава характерите и съзнанието за дълг; облагородява нравите; изтънчва вкуса; осветлява великото в живота и внушава любов към доброто; създава човека.

София, манифестация по случай 24 май, площад “Девети септември" (дн. “Батенберг”), 70-те години на ХХ век Снимка: "Изгубената България"

Празненства по случай 24 май - Денят на славянската писменост, пред бившия царски дворец в София, 1979 г. Снимка: "Изгубената България"

И колко лоши, макар и красноречиви, неща могат да се кажат за невежеството.

Подобно на арабите, които и него сравняват с коня: "Невежеството е лош кон, който всяка минута може да хвърли ездача от себе си."

Подобно на златоустия латинянин Цицерон: "Невежеството е нощ на духа, нощ без луна и без звезди."

Дано все по-сияйна става луната и по-многобройни звездите на българското небе... 

Ученици от 5 клас от село Лъжане със своя учител на 24 май 1931 г. Снимка: "Изгубената България"

"Учителят трябва да бъде олицетворение на любов и добрина. Особено гледай, учителю следното (в. "Мир", 1938 г.):

1. Да се обхождаш (отнасяш - бел.ред.) с учениците тъй, както би обичал да се обхождат с тебе, ако беше дете. Любов да е девизът ти и приветливост, кротост, смирение да са ти другари. Тъй ще можеш да правиш много повече нещо с една дума, отколкото с хиляди удари и строги заплашвания.

Още Как се е отбелязвал празникът на светите братя Кирил и Методий някога в Македония?

Как се е отбелязвал празникът на светите братя Кирил и Методий някога в Македония?

2. Всички твои ученици да са ти едно: не трябва да правим никаква разлика помежду им. И богатското, и сиромашкото пред тебе да са равни. Недей да си едному майка, другиму мащеха, защото, ако се обхождаш така, сиреч, ако правиш разлика, с това ще докачиш нежното сърце и чувство на детето и ще изгубиш неговото уважение и любов към теб. Не прави разлика ни кого награждаваш, ни кого наказваш. За еднаква вина всичките наказвай еднакво, а за еднакъв успех еднакво награждавай!

На 24 май в края на 40-те години на ХХ век Снимка: "Изгубената България"

Още Изгубената България: А някога празнувахме деня на Кирил и Методий в Солун (галерия)

Изгубената България: А някога празнувахме деня на Кирил и Методий в Солун (галерия)

3. "Никой не е безгрешен, само един Бог", следователно, когато някой ученик прегреши, кротко и приветливо му поречи и поправи грешката, а не с докачителни, тежки и груби думи, за да не го наскърбиш.

Учител, който често-често току споменува на някой ученик грешките, за да го засрамява пред другите, унищожава чрез туй нежните му чувства и сам събаря това, което от друга страна се мъчи да гради - ученикът свиква на такива думи и му е все едно вече: и кога го хвалиш, и кога го кориш.

4. За малка ученикова погрешка не се ядосвай и не хучи веднага, за да не се покажеш груб и с това намалиш охотата на учениците да треперят над волята ти. За нищо и никаква грешка по-добре премълчи си, или посъветвай с добро, с благи думи.

Ученици от ІІ клас в Разград от училищния театрален състав с ръководител поручик Разсуканов, 24 май 1911 г. Снимка: "Изгубената България"

5. Обхождай се с учениците си като същи техен баща или приятел. Пред очи им се явявай като баща приветлив, като баща строг. А пък лошите ученици не оставяй без прилично наказание.

6. Уважавай учениците си и обичай ги, а пък тебе те непосредствено ще бъдат принудени да те уважават и обичат.

Ученически оркестър и ученици вероятно на 24 май, Видин 1905 г. Снимка: "Изгубената България"

Още Кирил и Методий са българи и кирилицата е създадена в Плиска, потвърждава руският учен Андрей Кудин

Кирил и Методий са българи и кирилицата е създадена в Плиска, потвърждава руският учен Андрей Кудин

7. В обхождането си бъди всякога еднакъв: не сега отстъпчив, след час строг. Защото колкото спечелиш с първото, двойно и тройно ще загубиш с второто.

8. На своите ученици бъди съветник, водител и покровител. Къде трябва помощ - помогни, къде поправка - поправи, с една реч - бъди "все и вся".

И ако действаш така, за тебе много много дълго време ще се говори с особена почит. Твоята любов и добрина ще се представят за пример, твоята добросърдечност и бащински грижи с хвалби ще се награждават."

София, молебенът в деня на Св. Св. Кирил и Методий на площад “Ал. Невски”, 24 май 1933 г. Снимка: "Изгубената България"

Ученици от 4-то отделение преминават пред Народното събрание на деня на Българската писменост, София, 24 май, 40-те години на ХХ век Снимка: "Изгубената България"

Още За възродения народ и пътя му към светли бъднини (галерия)

За възродения народ и пътя му към светли бъднини (галерия)

Тия осем заповеди за учителя трябва да бъдат свещен канон, който да звучи в съзнанието му през целия живот и никога да не излиза из паметта му нито една дума от тия педагогически скрижали.

Ето защо тия заповеди препоръчваме на Министерството на народното просвещение да бъдат разгласени чрез едно окръжно по всички училища от ведомството, с поръка да бъдат отпечатани на отделен лист и под ликовете на светите братя Кирила и Методия да бъдат поставени в учителската стая на всяко учебно заведение.

София, манифестацията в деня на Св. Св. Кирил и Методий на площад “Ал. Невски”, 24 май 1933 г. Снимка: "Изгубената България"

А Б В Г Д...
Из публикация на в. "Щурец" от май 1942 г.

Като нямаха азбука, славяните драскаха чертици и дълбаеха резчици за писмените си нужди и си съществуваха в пълно йероглифно състояние. И нямаха ни Седмица на книгата, ни Ден на просветата.

Дали са имали Ден на рабоша, или друга някоя идолопоклонска тайнственост, историята мълчи.

"В деня на просветата: – Братко Кириле, иди кажи на ония, дето са вътре, да научат добре азбуката, та да знаят, че свобода и слободия не е едно и също". (Карикатура на Райко Алексиев, в. "Щурец", 1938 г.) Снимка: "Изгубената България"

Още Върви, народе възродени! През обектива на времето в "Изгубената България"

Върви, народе възродени! През обектива на времето в "Изгубената България"

Историята проговорва по писмените въпроси от деня, когато синовете на солунския жител г-н Лъв - братята Кирил и Методи Лъвови - решиха да създадат славянската азбука.

Това си героическо вдъхновение, според най-новите изследвания, боголюбните просветители са добили след дълги наблюдения върху славянската душа, които са ги довели до убеждението, че славяните няма да имат напредък, ако не знаят кое понятие какво значи и ако не си записват черно на бяло кое де е и кое какво е, да си прочитат написаното за знание и назидание.

Студенти от Учителски институт “Любен Каравелов“ на манифестация за 24 май, Кърджали, 1969 г. Снимка: "Изгубената България"

Още Заветите на Светите братя: Писменост и вяра, сплотени през вековете

Заветите на Светите братя: Писменост и вяра, сплотени през вековете

Така се е създала азбуката. А Б В Г Д... с други думи. Всяка от тези букви си има своето важно предназначение:

Така например, буквата А е послужила да може да се пише думата афера - любимо занятие на много от славяните, удобно за упражняване в мътни или нарочно размътени времена.

Буквата Б - с нея може да се напише понятието България, та всеки да има думата пред очите си и да не я забравя во веки веков.

Още Словото е на върха на хранителната верига: Култови снимки и бисери от соца

Словото е на върха на хранителната верига: Култови снимки и бисери от соца

В - удобна за написване на думата въже - нещо като талисман за шиите на онези, които биха забравили за съществуването на по-горната дума. Служи и за писане на думите власт, внос-износ, взятка и прочее, приятни за ухото и окото, думи.

Г - начална буква от думата глава. Анатомическо понятие със стопанско, икономическо и обществено значение, по което хорските носове узнават рибата откъде се вмирисва.

Д - буква, подходяща за написване на думата държава - вечна длъжница на всички ни, която без нас може, но ние без нея не можем.

Е - език. Вещ, предназначена за употребление с мярка от свободния гражданин, и подходяща за отрязване у слободясалия ѝ стопанин. Намира се в дълъг размер из кафенетата и други обществени сборища и в свито състояние из ежедневната писменост.

Манифестация на 24 май в Михайловград (дн. Монтана), 1989 г. Снимка: "Изгубената България"

Ученици от 4-то отделение преминават през Орлов мост на деня на Българската писменост, София, 24 май, 40-те години на ХХ век Снимка: "Изгубената България"

Още 24 май и погубеното послание на един химн

24 май и погубеното послание на един химн

Ж - с тази буква се пише жаба. Крекало, което трябва да си знае гьола. И ако понякога се случва подобни крекала да си не знаят гьола и да прескачат по други места, инстанции и постове, виновна е ситуацията, която е допуснала много неща да се превърнат на тинести гьолове.

З - важна буква, без която не може да се напише думата закон. Понятие, създадено за да осветява правия път, чиято светлина пречи на ония, които с електрически крушки си осветяват кривите пътеки.

И - история. Далечна инстанция, на която нечистите съвести оставят да си каже думата по безсъвестните им дела, напълно убедени, че понеже ще има да си казва думата по много такива неща, тази наивна инстанция ще пропусне да се произнесе по техните прояви и всичко ще си следва нормалния ход според поговорката "Битият-бит... и оня до него... яка му душа!".

К - купон. Продукт от първа необходимост за сегашните времена, предназначен за консумативно и зрително засищане...

Манифестация по случай 24 май - денят на славянската писменост, София 1989 г. Снимка: "Изгубената България"

Ученици от училищен оркестър се разсвирват за участие в манифестация по случай 24 май, София 1989 г. Снимка: "Изгубената България"

....
О - око - предназначено да бъде вадено от брат на брата. Обикновено състояние: мижи пред силните и не мига, когато прави пакост на слабите.

П - прасенце - явна съблазън от незаконен характер. Среща се явно по най-лошите боклуци и тайно по трапезите на най-доброто общество.

Още "Отци на българското знанье, творци на наший говор мил": Кирилицата от Севера до Антарктида

"Отци на българското знанье, творци на наший говор мил": Кирилицата от Севера до Антарктида

Р - рак - върви назад. Но за да върви назад едно нещо, не е необходимо да е рак. Може да започва и с друга буква.

С - съвест - нежелана гостенка из пазара и търговията.

Т - трамвай - братовчед на Ноевия ковчег, но претъпкан не с животни, а с човеци с животински обноски.

У - улица. По-преди служеше на нея обществото да изхвърля боклуци, сега служи уличните боклуци да се вземат от нея и да се турят по лични места из обществения живот...

Шествие на ученици по случай 24 май, София 1963 г. Снимка: "Изгубената България"

Още Икона на Св. св. Кирил и Методий с рядко срещано изображение

Икона на Св. св. Кирил и Методий с рядко срещано изображение

Още 24 май - единственият празник, който обедини българите

24 май - единственият празник, който обедини българите

Още 70 езика и 300 милиона души в света използват кирилица

70 езика и 300 милиона души в света използват кирилица

Още В Двора на Кирилицата почетоха 1150-годишнината от Успението на Св. Кирил Славянобългарски

В Двора на Кирилицата почетоха 1150-годишнината от Успението на Св. Кирил Славянобългарски

Още Паметникът на кирилицата вече е на Антарктида!

Паметникът на кирилицата вече е на Антарктида!

Още Първият паметник на Ботев във Враца бил изваян от чужденец

Първият паметник на Ботев във Враца бил изваян от чужденец

Още "Азбуки" е най-новият шрифт с българска кирилица

"Азбуки" е най-новият шрифт с българска кирилица

Още Крепченският скален манастир пази най-ранните надписи на кирилица

Крепченският скален манастир пази най-ранните надписи на кирилица

Коментирай15

Календар

Препоръчваме ви

Автентично "благодарително писмо" до Капитан Петко войвода беше показано за първи път от 145 години насам

Писмото е част от фонда на Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" и за първи път напуска хранилището си

"Изчезващият пазар като културен феномен" - снимки и видеа, запечатали образи от 3 века

Експозицията в столичаната галерия "Сердика" повежда посетителите през времето, разкрива историческите пластове и метаморфозите на софийската "пазарна зона"

22 септември 1908 г. - последното славно и трайно успешно българско действие

Навършват се 116 години от обявяването на България за независимо царство

Васил Априлов: Вий млади чада Български… Вий молете бащите ви, да ви не оставят неучени!

"Имайте за свята длъжност да обичате отечеството си, помагайте му всякак", завещава възрожденецът на бъдещите поколения