Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Сергей Крилов: С Литовския камерен оркестър имаме силна артистична връзка помежду си

МУЗИКАЛНО СЪКРОВИЩЕ

Сергей Крилов: С Литовския камерен оркестър имаме силна артистична връзка помежду си

Интервю със солиста и диригент на Литовския камерен оркестър

Поразителният виртуоз Сергей Крилов пристига начело на Литовски камерен оркестър на 20 май 2025 г. в зала "България". Снимка: Dmitrij Matvejev

Днес в София ще гостува Литовският камерен оркестър, обявен за културно съкровище на Литва. Оркестърът идва тук заедно със своя артистичен директор, солист и диригент - цигуларят Сергей Крилов. Един екип от изключителни музиканти, чието изкуство е привилегия за слушателското ухо.

Купи билет

Концертът ще бъде в зала "България" от 19:30 ч. като част от Европейския музикален фестивал, който се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и Столичната община - Календар на културните събития на Столична община за 2025 г.

Билети за концерта - ТУК

Поразителният виртуоз Сергей Крилов пристига начело на Литовски камерен оркестър на 20 май 2025 г. в зала "България". Снимка: Tomas Juškaitis

Сергей Крилов ръководи състава от 2008 г., но всъщност връзката му с този оркестър датира още от времето, когато е 16-годишен. За звукозаписната компания "Мелодия" записват във Вилнюс първата си плоча, а много по-късно ще влязат и в каталога на реномирания лейбъл Deutsche Grammophon.

Още Поразителният виртуоз Сергей Крилов пристига начело на Литовски камерен оркестър

Поразителният виртуоз Сергей Крилов пристига начело на Литовски камерен оркестър

Любопитен факт е, че от 4-годишен до този момент цигуларят свири все на цигулки, изработени от неговия баща - лютиерът Александър Крилов. В музиката го въвежда майка му Людмила Крилова - пианист и педагог, а един от най-важните ментори в живота му се оказва Мстислав Ростропович.

"Преди още да проговоря, съм започнал да пея", разказва за детството си цигуларят. Ученик първоначално на Сергей Кравченко и Абрам Щерн в Русия, в Централната музикална школа към Московската консерватория, по-късно той заминава за Италия, за да продължи усъвършенстването си. На 18 спечелва конкурса "Родолфо Липицер" в Гориция (Италия) и започва обучение в Академия "Валтер Щауфер" в Кремона при Салваторе Акардо, при когото остава шест години. Взима първи награди от конкурсите "Антонио Страдивари" в Кремона и "Фриц Крайслер" във Виена.

"Бях изумен от качествата на този забележителен цигулар, когото смятам за един от петте най-добри съвременни цигулари в света", пише прочутият Ростропович за младия си колега.

Мстислав Ростропович (1927-2007) е личността, изиграла ключова роля в живота му.

"Той беше изключително проницателен към мен и ме възприемаше като талантлив музикант, а през последните години от живота си често искаше да свирим заедно", спомня си Крилов. Следата, която легендарният челист и диригент оставя, е дълбока и все още незабравима: "Аз разбирах само по очите му как да свиря! За мен той беше изключително дълбок човек и музикант... Неговото отношение ме промени, даде ми нов поглед към музиката и към енергията, която тя носи", признава цигуларят.

Поразителният виртуоз Сергей Крилов пристига начело на Литовски камерен оркестър на 20 май 2025 г. в зала "България". Снимка: Tomas Juškaitis

Още София се превърна в музикален център на световното цигулково изкуство

София се превърна в музикален център на световното цигулково изкуство

Като артистичен директор и диригент Крилов оглавява Литовския камерен оркестър вече 17 години, но как се стига до това партньорство? Точно в периода, когато ансамбълът свири без диригент - около 2007 г., цигуларят гостува във Вилнюс с три последователни концерта. И това не остава незабелязано сред литовската музикална общност - музикантите от ансамбъла са впечатлени и го канят при тях. "След тези концерти оркестърът реши да ми предложи тази позиция, която за мен е голяма чест!", разказва Сергей Крилов.

Оркестърът е сформиран още през 1960 г. и дълги години се е ръководил от своя основател - именитият литовски цигулар, диригент и педагог Саулюс Сондецкис (1928-2016), който е начело на ансамбъла до 2004 г. Следва четиригодишен период на работа без диригент до момента, когато се присъединява Крилов.

Така за литовските музиканти се отваря нова глава в десетилетната им биография, а пред цигуларя - нови възможности за изява едновременно като солист и диригент. И въпреки че двете са напълно различни дейности, той открива и предимства в тяхното съчетаване, защото "от музикална гледна точка посланието излиза от един човек".

"Музиката е една. Хармонията и музикалната фраза се стремят към една обща цел и към тази цел може да се подходи по различни начини - като дирижиране или свирене на цигулка. Бих казал, че това е много сложна задача, върху която самият аз от много години се специализирам... Но ние с оркестъра имаме силна артистична връзка помежду си, продължаваме да работим заедно и се стремим да покоряваме върховете на Парнас в музиката!", споделя Крилов.

Купи билет

Усилена концертна работа, записи и турнета - всичко това е част от ежедневието на Литовския камерен оркестър. Неотдавна музикантите гостуваха в Тайван и Испания, често свирят в Италия, Германия и в много други европейски страни. Разбира се, най-концентрирана е дейността им в Литва, а когато преди няколко години направиха запис за Deutsche Grammophon, посветен на Вивалди ("Четирите годишни времена"), албумът получи "изключителен резонанс най-вече в Италия, от критиката и от публиката", по думите на Крилов.

Литовски камерен оркестър - един от най-добрите камерни оркестри в света, признат за културно съкровище на Литва. Снимка: Dmitrij Matvejev

ПРОГРАМАТА НА КОНЦЕРТА В СОФИЯ:

Още "Европа танцува" - пъстър танцов спектакъл с над 300 деца на 21 май в Европейския музикален фестивал

"Европа танцува" - пъстър танцов спектакъл с над 300 деца на 21 май в Европейския музикален фестивал

В. А. Моцарт: Серенада № 13 в сол мажор "Малка нощна музика", М. Чурльонис - Пет прелюда (аранжимент за струнен оркестър на Саулюс Сондецкис), К. Сен-Санс - Интродукция и рондо капричиозо, оп. 28 (за цигулка и стр. оркестър), Ф. Латенас - Болеро, Н. Рота - Концерт за струнни, П. Сарасате - Интродукция и тарантела; П. Сарасате - Цигански напеви

Като артистичен директор, Сергей Крилов подбира три големи имена от литовската национална култура, а някои от тях дори имат пряка връзка с оркестъра. Саулюс Сондецкис е създателят на Литовския камерен оркестър и в предстоящия концерт ансамбълът ще изпълни негова обработка на произведение от композитора и художник Микалоюс Чурльонис (1875-1911).

"Чурльонис е един от най-известните творци на Литва. Бил е както художник, така и композитор и неговата музика често звучи на балтийските сцени. Неговите "Пет прелюда", обработени от Сондецкис, са много интересни музикални страници, които ще прозвучат в определен контекст в нашата програма". Ще присъства и творбата "Болеро" на съвременния литовски композитор Фаустас Латенас (1956 -2020), за когото цигуларят допълва: "Аз лично се познавах с Латенас и винаги изпълняваме произведенията му с голямо удоволствие".

Снимка: "Cantus Firmus"

Още 30 години церемонията "Златно перо" отбелязва приноса на изявени творци към българската култура

30 години церемонията "Златно перо" отбелязва приноса на изявени творци към българската култура

Музикантите ще редуват типични виртуозни цигулкови композиции (Сен-Санс и Сарасате) с по-непознати партитури като произведенията на литовските автори, за да ги популяризират пред българската публика. Ще акцентират и върху италианския композитор Нино Рота (1911-1979), прочут от кинематографията, изпълнявайки негово "произведение, което предизвиква асоциации с киното" (Концерт за струнни).

Като солист на ансамбъла, Сергей Крилов е отделил специално място и на две силно виртуозни цигулкови творби, които го представят с качествата му на цигулар: "Интродукция и рондо капричиозо" на Камий Сен-Санс и "Цигански напеви" на Пабло де Сарасате. Избрал ги е, заради славата им сред цигуларите на "репертоар с максимална трудност, но и връх в музикалното цигулково изкуство".

Купи билет

"Разнообразна, интересна, виртуозна, музикална" ще бъде програмата на концерта, описана с думите на Сергей Крилов. И въпреки неговите 17 години с Литовския камерен оркестър, той не спира да се възхищава от качествата на колегите си - "един уникален колектив, който пълноценно предава музикалната идея и енергията!"

Интервю: Радостина Узунова; Превод: Цветанка Накова; Адаптация на текста: Юра Трошанова

Още Световноизвестните Красимира Стоянова и Людмил Ангелов откриват "Европейски музикален фестивал"

Световноизвестните Красимира Стоянова и Людмил Ангелов откриват "Европейски музикален фестивал"

Още Юбилейното издание на "Европейски музикален фестивал" кани в София елитни оркестрови ансамбли и солисти

Юбилейното издание на "Европейски музикален фестивал" кани в София елитни оркестрови ансамбли и солисти

Още Софийската филхармония на "Софийски музикални седмици" 2025

Софийската филхармония на "Софийски музикални седмици" 2025

Още Плевенската филхармония представя концерта "Росен Гергов и синове" в зала "България"

Плевенската филхармония представя концерта "Росен Гергов и синове" в зала "България"

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Стиляна Узунова и параболата на съвременния хаотичен свят

"Най-отчетливи може би за публиката са малките човечета в платната ми. Символ на нашите стремежи, въжделения, мисли и съмнения. Понякога безгласни наблюдатели и нашата надежда. Понякога изчезващи в безкрая", казва художничката за новата си изложба "Епизоди"

Футурологът Джейми Мецл: Преживяваме обществена и дори видова трансформация

Това ще засегне всички ни и това как ще реагираме е отговорност на всички нас

Стефан Николаев: BLACK DOTS ще нахрани гостите в буквален и преносен смисъл

Изкуството на българо-френския художник балансира между високата култура и материализма в съвременното общество. Своите творби той превръща в "обекти на желание", които ни завладяват с граничното чувство между личната свобода и зависимост, в което не можем да им устоим

Матео Бочели преди концерта си в Пловдив: Вярвам в автентичността, упоритата работа и добротата

Младият италиански изпълнител, син на прочутия Бочели, идва днес за първия си концерт в България на Античен театър в Пловдив

Вадим Глузман: Цигулката е инструмент, с който създавам музика, но тя се превръща в моя глас

На 16 юни прочутият цигулар ще бъде гост в Европейски музикален фестивал

Как се "пътува" в областта на сърцето със Силвия Петкова?

"Обменът на енергия между актьорите и хората в залата - това ми дава сили да продържавам и да вярвам, че професията ми наистина има смисъл", споделя актрисата в нашето видео интервю