Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Ани Илков: Повечето добри поети не искат да бъдат под игото дори на себе си

ЛИТЕРАТУРНИ АНКЕТИ

Ани Илков: Повечето добри поети не искат да бъдат под игото дори на себе си

Илков е главен герой в "Сеч и маланхолия" - първото издание на подновената поредица "Литературни анкети" на Института за литература при Българската академия на науките

Ани Илков (Снимка: Рафаело Казаков/БТА)

"Малцина измежду добрите поети отиват да пишат художествена проза за пари и светска популярност. Нали знаете откъде произлиза прозаическият запис и текст? От труда на роба, който записва, докато господарят диктува. Повечето добри поети не искат да бъдат под игото дори на себе си".

С тези думи поетът Ани Илков коментира пред БТА мястото на поезията в съвременната българска литература.

Още Книга с разговори с поета Ани Илков "Сеч и маланхолия" възстановява поредицата "Литературни анкети"

Книга с разговори с поета Ани Илков "Сеч и маланхолия" възстановява поредицата "Литературни анкети"

Авторът на стихотворения като "Любов към природата", "КсенияHubris" и "Отпадъци от един змей..." е главен герой в първото издание на подновената поредица "Литературни анкети" на Института за литература (ИЛ) при Българската академия на науките (БАН).

"Сеч и меланхолия" с автор е д-р Боряна Владимирова излиза 31 години след последната анкета от поредицата с Елисавета Багряна от 1991 г.

"Идеите на Боряна Владимирова и плановете на литературния институт са много сериозни. Що се отнася до ефекта, живеем в други времена от комуникационна и културна гледна точка", коментира още Илков пред БТА:

Снимка: БТА

Г-н Илков, какво е значението на поредицата "Литературни анкети" за българската литература?
- Във времето назад изглежда анкетите са имали сериозно значение. Колкото до тяхното бъдеще, предстои да видим.

- Защо е важно възобновяването й? Очаквате ли поредицата да има същия ефект върху читателите сега, както преди повече от 40 години, когато започва да излиза?
- Както вече казах, предстои да видим. Идеите на Боряна Владимирова и плановете на литературния институт са много сериозни. Що се отнася до ефекта, живеем в други времена от комуникационна и културна гледна точка.

Следва да се запитаме дали литературата има същото значение в изграждането на културния и социалния опит на днешния човек.

- Предвид опита Ви в "Литературен вестник", как се прави, според Вас, подбор за такъв тип издание като "Литературни анкети"?
- "Литературен вестник" в ония години беше друг тип издание - карнавално и дори анархистично донякъде. Преживяванията и опитът от тогава са безценни, но те не са в сферата, за която говорим.

- Провокираха ли разговорите с д-р Боряна Владимирова момент на равносметка за работата и живота Ви до този момент и ако да - каква е тя?
- Разговорите провокираха много неща. Те бяха трудни, както е отбелязала и Боряна Владимирова в предговора на книгата.

Аз не си представям литературната работа като работа въобще, за да можем да говорим за равносметка. Но си дадох сметка за тази дълготраеща раздяла със себе си, безкрайна раздяла.

Източник: БАН

- В интервюто казвате, че най-голямото Ви постижение в поезията е "КсенияHubris". Защо смятате така и защо мислите, че стихотворението е останало неразбрано от публиката?
- Героят на стихотворението, което е писано отдавна, се е заразил със СПИН по начина, по който Ницше се бил заразил със сифилис според романа "Доктор Фаустус" на Томас Ман. Античната литература е пълна с такива герои, плащащи за своята дързост.

По времето, когато пишех това стихотворение излезе първият албум на "Ъпсурт". Тези разяснения издават началата на възникването. А публиката не харесва стихотворението, навярно, защото смята, че героят прилича повече на носорог, отколкото на еднорог. В "Литернет" има сериозен анализ на това стихотворение от Красимир Христакиев.

- Какво е мястото на поезията в съвременната българска литература?
- По традиция, мястото на поезията е все така високо. Малцина измежду добрите поети отиват да пишат художествена проза за пари и светска популярност.

Нали знаете откъде произлиза прозаическият запис и текст? От труда на роба, който записва докато господарят диктува. Повечето добри поети не искат да бъдат под игото дори на себе си.

- В стихотворението "Пея Яворов" пишете "това са старите поети /те произвеждат звук/ малцина днес го чуват". Защо едва малцина днес чуват гласовете на старите поети?
- Нито литературата, нито поезията, в частност, са много на мода днес, въпреки светските лигавения и ажиотажи. Причините за това положение на нещата са сложни.

От стихотворението вее известна безнадеждност.

- В изкуството има политическа воля, казвате в интервю през 2009 г. Защо е така?
- Защото литературата и изкуствата са обществени практики.

И след като е така, те са изтъкани - независимо от волята и глупостта на авторите - от властови нишки. Впрочем, това днес е далеч по-видимо, отколкото през 2009 година.

И поетите като Жулиен Сорел искат слава за себе си и свобода за всички. Второто искане е очевидно политическо.

Интервю на Гергана Николова/БТА

Снимка: BulFoto

Ани Илков е поет и литератор. Роден е през 1957 г. в с. Ружинци. Учи в родното си село и в английската гимназия във Видин. Завършва специалност "Българска филология" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ), където по-късно - след около година работа в металургичния комбинат в Кремиковци - става преподавател по възрожденска, а после и по българска литература от първата половина на 20 век.

Бил е гостуващ лектор по български език и литература във Великобритания (1997-1999, 2010-2013) и Индия (2006-2007).

Автор е на стихосбирките "Любов към природата", "Поля и мостове", "Любовници", "Изворът на грознохубавите", "Етимологики", "Зверовете на Август" и "Мала АзиЯ на душата".

Още Цочо Бояджиев e новият носител на наградата за поезия "Иван Николов"

Цочо Бояджиев e новият носител на наградата за поезия "Иван Николов"

Още Георги Господинов: Малките истории за обикновените неща си струва да бъдат разказани

Георги Господинов: Малките истории за обикновените неща си струва да бъдат разказани

Още 20 години без Христо Фотев, но с поезията му завинаги!

20 години без Христо Фотев, но с поезията му завинаги!

Още За Екатерина Йосифова почтеността бе най-ценната добродетел, а щастието - да живееш без вини и угризения

За Екатерина Йосифова почтеността бе най-ценната добродетел, а щастието - да живееш без вини и угризения

Още Стефан Цанев събира пет неиздавани пиеси в книга

Стефан Цанев събира пет неиздавани пиеси в книга

Още Преди 105 години Яворов напуска живота охулен и изоставен

Преди 105 години Яворов напуска живота охулен и изоставен

Още Жак Превер: Любовта е толкова проста

Жак Превер: Любовта е толкова проста

Още Дисидентът Йосиф Бродски до Брежнев: Аз принадлежа на руската култура

Дисидентът Йосиф Бродски до Брежнев: Аз принадлежа на руската култура

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Японският хореограф Кенджи Шинохе за тялото, емоциите и комуникацията през света на емоджи

"Интересно е, че с напредъка на технологиите, символите, които използваме, стават все по-абстрактни и същевременно многозначителни, като египетските йероглифи", смята Шинохе

Надя Дердерян: "Безветрие" e кино, което ровичка дълбоко и не те оставя равнодушен

"Идеята да се движиш на ръба между тъжното и смешното ми е много интересна в професионален план. Тъжният клоун е "вкусен" за изиграване", споделя актрисата

Юлиан Костов пред Dir.bg: "Триумф" отваря "портал към възможностите"

"Днес чрез интернет лесно можем да бъдем манипулирани, че вярваме в това, в което вярваме. Трябва да сме много по-нащрек от всякога", споделя актьорът, продуцент и музикант

Маестро Григор Паликаров: С всяка своя творба Бетовен създава отделни симфонични вселени

"Лично аз не мога да кажа, че Петата симфония ми е любима, защото всяка симфония на Бетовен е сама по себе си прекрасна", споделя диригентът

Албена Павлова: Всички сме Майка Кураж

"Честно, изключително несъгласна със света, в който живеем, съм си наложила самоизолация, "да живееш в балон", така го наричат сега, изповяда актрисата

Том Тиквер пред Dir.bg: Обичам красивата грозота на Берлин

Германският режисьор откри кинофестивала Берлинале с най-новия си филм "Светлината" и говори ексклузивно пред българска медия