IN MEMORIAM
Десетки си взеха последно сбогом с патриарха на съвременната българска литература Антон Дончев
Авторът на "Време разделно" си отиде от този свят на 20 октомври във Военномедицинска академия, след тежко боледуване
Редактор : / 27164 Прочита 5 Коментара
Десетки си взеха последно сбогом с патриарха на съвременната българска литература акад. Антон Дончев в сградата на Българската академия на науките (Снимка: БТА)Културни дейци, общественици и политици пристигнаха в сградата на Българската академия на науките днес, за да се сбогуват с акад. Антон Дончев. Сред присъстващите бе и Людмил Стайков, който изрази своята почит към "това, което той направи за българското изкуство, за българската литература, за българската нация".
Людмил Стайков и съпругата на Антон Дончев Райна Василева (Снимка: BulFoto)
"Време разделно" се нареди между най-значимите творби в златния фонд на българската литература. С тази творба Антон Дончев достигна до сърцата на всички българи. И мисля, че обезсмърти името си завинаги".
Това каза акад. Людмил Стайков, режисьор на филма "Време разделно", на поклонението пред писателя днес.
Людмил Стайков (Снимка: BulFoto)
Людмил Стайков (Снимка: BulFoto)
"Аз вярвам, че пламъкът на неговото творчество ще продължи да огрява и следващото поколение". Това каза президентът Румен Радев по време на поклонението пред акад. Антон Дончев в сградата на Българската академия на науките (БАН).
Президентът Румен Радев (Снимка: БТА)
Президентът Румен Радев (Снимка: BulFoto)
"Със своя необятен талант акад. Антон Дончев носеше не само мъдрост, човещина и вяра. Той укрепваше българщината. Успя по един невероятен начин да възпее величието на българския дух. И убедеността, че силата на вярата надживява и смъртта", коментира още Радев.
Президентът Румен Радев (Снимка: БТА)
"Със своя необятен талант акад. Антон Дончев носеше не само мъдрост, човещина и вяра. Той укрепваше българщината. Успя по един невероятен начин да възпее величието на българския дух. И убедеността, че силата на вярата надживява и смъртта", допълни още президентът.
Съпругата на Антон Дончев Райна Василева (Снимка: БТА)
Част от семейството на писателя (Снимка: BulFoto)
По думите му, сбогуването с хората на перото винаги е трудно, защото с тях си отива и частица от духа ни.
От ГЕРБ почит към живота и творчеството на Антон Дончев отдадаха Десислава Атанасова и Димитър Главчев.
Десислава Атанасова (Снимка: БТА)
Николай Денков (Снимка: BulFoto)
Корнелия Нинова изпрати съболезнователен адрес:
"Това е загуба за цял един народ, горещо обичащ един от най-ярките майстори на българското слово, гениален разказвач на велики събития от българската история и мой любим автор".
От партия "Възраждане" дойдоха Костадин Костадинов и Цончо Ганев.
Костадин Костадинов (Снимка: БТА)
На поклонението бяха още президентът Георги Първанов и съратникът му от партия "АБВ" Румен Петков. На поклонението присъства и бившият лидер на БСП и доскорошен председател на партията на европейските социалисти Сергей Станишев.
От сегашното правителство беше служебният министър на образованието Сашо Пенов и на младежта и спорта Весела Лечева. От предишния редовен кабинет - образователният министър акад. Николай Денков, сега депутат от "Продължаваме промяната".
Весела Лечева (Снимка: BulFoto)
Весела Лечева и съпругата на Антон Дончев Райна Василева (Снимка: BulFoto)
От Конституционния съд на България бяха проф. Янаки Стоилов и проф. Атанас Семов.
Атанас Семов и съпругата на Антон Дончев Райна Василева (Снимка: БТА)
Своите съболезнования поднесоха акад. Людмил Стайков, режисьорът на "Време разделно", бившият премиер Филип Димитров, бившият вицепремиер Александър Томов, бившият депутат от БСП проф. Иво Христов, проф. Кирил Топалов, историк, дипломат и писател, проф. Иван Илчев, историк, биш ректор на СУ, д-р Петър Берон, проф. Иво Петров, обявен за лекар на годината, писателите Здравка Евтимова и Алек Попов, продуцентът Евтим Милошев, журналистът Енчо Господинов, бивш високопоставен служител на Червения кръст в ООН, адвокатът Тодор Батков... И още много колеги, приятели и близки на акад. Антон Дончев.
Алек Попов и част от семейството на писателя (Снимка: BulFoto)
Здравка Евтимова и част от семейството на писателя (Снимка: BulFoto)
Генерал-майор Тодор Дочев – Началник на Военна академия "Г. С. Раковски" (Снимка: БТА)
Вежди Рашидов и съпругата на Антон Дончев Райна Василева (Снимка: BulFoto)
Част от семейството на писателя (Снимка: BulFoto)
Георги Близнашки (Снимка: БТА)
Пламен Марков и съпругата на Антон Дончев Райна Василева (Снимка: BulFoto)
Във фоайето на БАН бе поставена книга за съболезнования в негова памет Антон Дончев и много от посетителите написаха своите послания към него.
Журналистът Енчо Господинов написа: "Той смяташе, че една значителна част от съвременните български лидери, не отговарят на очакванията, които обикновените българи очакват от тях. И за най-голямо съжаление той доживя да види България в едно ново време разделно."
"Време разделно" се нареди между най-значимите творби в златния фонд на българската литература. С тази творба Антон Дончев достигна до сърцата на всички българи. И мисля, че обезсмърти името си завинаги". Това каза акад. Людмил Стайков, режисьор на филма "Време разделно", на поклонението.
Людмил Стайков (Снимка: BulFoto)
Той изрази своята почит към "това, което той направи за българското изкуство, за българската литература, за българската нация".
Председателят на Народното събрание Вежди Рашидов разказа за близките си отношения с Антон Дончев. "От много години насам всяка божа седмица се събирахме. Като учител ми беше", каза той.
Съпругата на Антон Дончев Райна Василева и Вежди Рашидов (Снимка: БТА)
"България загуби патриарха на съвременната българска литература. А Българската академия на науките - един от най-достойните си членове", каза председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски. Според него мъдростта и философската дълбочина превръщат книгите на Антон Дончев във фундамент на българската идентичност и на нейните изконни ценности - род, родина, език и вяра.
Акад. Юлиан Ревалски - председател на Българската академия на науките (БАН) (Снимка: БТА)
Юлиан Ревалски и съпругата на Антон Дончев Райна Василева (Снимка: БТА)
"Неговите исторически романи, сценарии за филми, разкази, есета и публицистика заемат неоспоримо място не само в българското, но и в световното културно наследство. Вложил в романа си "Време разделно" страданието, болката, любовта, гордостта на българина в една героична и трагична епоха, той не само беше номиниран в категорията за най-добър исторически роман, издаван в САЩ.
Той се превърна в най-разпознаваемия български писател по света въпреки Желязната завеса", каза акад. Ревалски и допълни, че приживе писателят е получил най-ценното признание - обичта на милиони читатели и зрители не само у нас, но и в чужбина.
"Познавахме се, даже имахме приятелски отношения, каза Георги Първанов. - Запомнил съм го като всички българи - като изключителен велик творец, един ярък, много ангажиран общественик. Много спомени мога да разкажа, но ще разкажа само за този случай, в който се събрахме инициативният комитет за възстановяване на "банското крило" на Зографския манастир.
Президентът Георги Първанов (Снимка: БТА)
Президентът Георги Първанов и Румен Петков (Снимка: BulFoto)
Тогава той беше водеща фигура в това отношение и си спомням как не с гняв, а по-скоро с тъга, акад. Дончев каза:
"Как са могли тези стари българи от Банско да качат на волската си кола един голям камък и да го карат толкова време до Зографския манастир, а днес при толкова много хотели, при толкова много бизнес структури не се намери някой, който да задели малка сума за това", разказа още Георги Първанов, президент на България в периода от 2002 до 2012 г.
Според него, писателят е изпитвал тъга заради затихващото родолюбие у българите. "Той беше един истински български родолюбец, будител", допълни Първанов.
Президентът Георги Първанов (Снимка: BulFoto)
"На всички ще ни липсва неговата вяра в доброто, в хубавото в човешката душа. Неговите исторически епопеи - не само "Време разделно", но и за цар Самуил и за хан Аспарух - са опора на духовността и на корените на българите и на българската нация. Дай Боже, всеки да има такова наследство, каквото оставя Антон Дончев", коментира Сергей Станишев.
Сергей Станишев и съпругата на Антон Дончев Райна Василева (Снимка: BulFoto)
Филип Димитров и съпругата на Антон Дончев Райна Василева (Снимка: BulFoto)
Филип Димитров (Снимка: BulFoto)
Николай Денков (Снимка: BulFoto)
Вежди Рашидов(Снимка: BulFoto)
Валерия Велева и съпругата на Антон Дончев Райна Василева (Снимка: BulFoto)
Проф. Иво Христов и и съпругата на Антон Дончев Райна Василева (Снимка: BulFoto)
Александър Томов и съпругата на Антон Дончев Райна Василева (Снимка: BulFoto)
Проф. Иво Христов и и съпругата на Антон Дончев Райна Василева (Снимка: BulFoto)
Още снимки от поклонението можете да видите - ТУК
Светъл път Нагоре! Поклон пред паметта му!