...По пътя

Изложба скулптура и рисунки на Кирил Матеев

... В дългия творчески процес на скулптурата, най-трудното предизвикателство за Кирил Матеев е да запази първото усещане свързано с нова творба, неродена творба.

От идеята до готовата форма могат да минат месеци, понякога и година в творческо търсене. При Кирил Матеев рисунката предшества материала. Именно чрез нея той успява да улови и съхрани първото усещане.

Пътят от рисунката до завършената скулптура е осеян със съмнения, изкушения, разпятия...

С новата си изложба в арт галерия "Нюанс" скулптурът Кирил Матеев ни прави свидетели на своя Път през последните 10 години.

Изложбата представя рисунки, които са проекти на скулптурните творби и самите пластики, осъществени в бронз и камък. И това ни прави съпричастни по специален начин към най-съкровеното пространство на твореца - Пътят.

В изложбата "По пътя..." Кирил Матеев ни изненадва за пореден път. Невероятно, но факт, пластиките му са на библейска тематика. Ама... колкото библейска, толкова и негова си. Трактовката на познати сцени е твърде необичайна. В тези композиции има зрънца скептичност и ирония. Даже сатира, която обаче не те кара да се усмихваш. Има опит за паралел между далечното минало и днешния ден, има състрадателност към човешкия род, има и чисто пластически открития, даже извън посланията или пък помагащи им. Тази серия е един художествен поглед към добре познатите притчи и от дистанцията на времето, и като опит да се преоткрият извечни истини за човека и неговата природа. И всичко това е поднесено с изключително майсторство, ненатрапчиво и с мярка, като един фриз - наниз от човешки страсти, без начало и без край. Така, чрез редуването на плоски, артистични повърхности с рафинирана фактура и умерено полирани акценти, чрез ритъма и симбиозата между декоративно и фигуративно, чрез фин усет за детайл.

Новата експозиция на Кирил Матеел препраща към сюжети от Библията. Без да ни товари със собствени философски съждения художникът прави един различен прочит на тези сюжети.  

Като млад скулптор прекарва една цяла година без да твори. Осъзнава, че ръцете имат памет и започваш несъзнателно да повтаряш форми, да се повтаряш... Тогава трябва да спреш, да се оттеглиш, да натрупаш мисловен, образен и емоционален материал и да ги претвориш в нещо ново за теб. Това което прави художника истински професионалист не е броят на самостоятелните изложби, а владеенето на материала, до съвършенство, способността да се заиграваш, без стил. Да яздиш Пегаса на Въображението в непознати пространства и да претворяваш изживяванията си в рисунка, в материал. Всяка рисунка и пластика е подписана от автора. Клиентите го искат.

Сътворил е своя подпис като печат за различните материали - за рисунка, за бронз, за дърво. При посещението в ателието получаваме пресен авторски отпечатък върху парче мека глина. Такива са и пластиките на Кирил Матеев - отпечатъци в пространството.

____________________

Кой е Кирил Матеев? Като дете посяга първо към глината. Баща му донесъл топка сива глина от сондата и той едва 4 годишен, прави конче. И досега,  конете го вълнуват и присъстват в творчеството му. От малък проявява интерес към книгите. С тъжна усмивка признава, че след като родителите му установили това, спрели да му подаряват играчки и ги заменили с книги. Неизменното му послание към студентите му в Националната художествена академия, където е доцент и преподава от 1997 г. е да четат книги, да ходят на театър, на концерти. Художникът като истински интелктуалец. Но на въпроса Философ ли си, отговаря - Категорично Не! Дори на шега казва, че обича да провокира студентите си с шеги. Спомня си думи на Чапа: "Всяка изречена глупост ни подмладява с 1 минута..." Разбира се, истинският интелектуалец и професионален художник може да си позволи да флиртува с глупостта и резултатът е една изтънчена ирония!

Творчеството му е представяно в изложби в София - в Националната художествена галерия, Галерия на СБХ, Народно събрание, Пловдив, Варна и частни галерии в страната и чужбина.

Негови творби притежават  всички значими галерии в страната, а картините му са притежание на частни колекции в Канада, Франция, Германия, Аржентина, Русия, Китай и др.

Носител е на наградата за скулптура на АМХ и на СБХ у нас и награда Равена "Дантеска" 2000 - Награда "Философия на виното".

1/1