Диригент: Жорж Димитров
Режисьор: Вера Петрова
Сценография: Боряна Ангелова
Костюми: Християна Михалева-Зорбалиева
Пластика и Хореография: Мария Луканова
Хормайстор: Виолета Димитрова
Художествено осветление: Андрей Хайдиняк
Асистент-режисьор: Росица Костова
Помощник-режисьори: Вера Белева, Росица Костова, Мария Павлова
Корепетитори: Ивайло Иванов, Милен Станев, Пелагия Чернева, Светлана Ананиевска
"Пепеляшка", "Софийска опера и балет"
Действащи лица и участници: Принц Рамиро - Хрисимир Дамянов, Дандини - Атанас Младенов, Дон Манифико - Николай Петров, Клоринда - Милена Гюрова, Тисбе - Благовеста Мекки - Цветкова,
Анджелина(Пепеляшка) - Мария Жинга, Алидоро - Мартин Цонев
Пепеляшка, или триумфа на добродушието" е комична оперна драма в две действия от Джокино Росини. Либретото е на Джакопо Ферети и е заимствано от едноименната приказка на Шарл Перо.
Първото представление на операта е на 25 януари 1817 г. в "Театро Вале" в Рим.
Росини е на 25 години, когато написва "Пепеляшка", но вече има зад себе си поредица оперни бисери като "Севилският бръснар", "Танкреди", "Италианката в Алжир" и други.
Операта "Пепеляшка" се счита за една от най-изящните партитури за вокал и ансамбъл. Поради обичайната липса на време, начин, срокове и темпове на композиране, цялата опера е завършена за три седмици.По тази причина в нея Росини използва увертюрата от "Вестникът", опера-буфа написана няколко години преди това, както и част на ария от "Севилският бръснар". Известна помощ, Росини получава от Лука Аголини, който написва "сухите" речитативи, както и три други откъса - на Алидоро, Клоринда и хоровата сцена "Ах, красива непозната". Росини променя и добавя различни сцени и номера в някои случаи на следващи представления, като тези през 1818 и 1820г.