Лекция № 1 за народното творчество - ДТ "Н.О. Масалитинов" Пловдив

aвторски спектакъл на Камен Донев

Лекция № 1 за народното творчество (Снимка: Стефан Ненков)

Сценография: Ралица Русева

Костюми: Паша Нешкова

Музика: Камен Донев, Кирил Добрев

Хореография: Ивайло Иванов

Аранжименти: Дани Милев

Консултанти по фолклор: проф. д-р Димитрина Кауфман, акад. Николай Кауфман, Цвети Радева

Специалисти по акомпанимента: Дани Милев - китари, вокал; Теодосий Спасов - кавал, тромпет; Иво Папазов-Ибряма - кларинет; Стоян Янкулов - ударни инструметни; Антони Дончев - авторска композиция по либретото "Роднини"; Михаил Шишков-син - бас, клавир, педъл-стийл китара; Михаил Йосифов - тромпет; Димитър Тодоров - гайда; Илия Илиев - акордеон; Виолета Петкова - гъдулка; Любомир Желев - кавал; Костадин Генчев - кавал; Костадин Атанасов - кларинет; Формация Ева квартет - вокали

Фотограф: Стефан Ненков

Участва: Камен Донев

Авторски спектакъл на Камен Донев

Спектакъл с песни, танци, импровизации и примери от живота

Народното творчество е творчество, което се създава от народа. Толкоз. То се ражда основно по селата, т.е. извън града. Но и това, което се ражда в града, пак може да се каже, че е народно творчество, защото хората в града обикновено са от селата.

Това се вижда най-добре през почивните дни, когато те отиват в селата, а хората от селата в събота и неделя посещават града, за да продават това, което отглеждат в самите села, и да си закупят от града онова, което съответно в селата липсва. Така нареченият народен творец заучава, помни, изпълнява, но също така той трябва да интерпретира, фантазира и дообогатява основно с любов и от все сърце да предава на своите наследници дообогатеното.

Важното обаче е, че в народното творчество никой не иска да развали направеното, а обратното - да го направи по-хубаво. Просто като боб.

Темата, с която ще се занимаем, е: преоткриването на народното творчество и широкото му прилагане в ежедневието за подобряване здравето, работоспособността, общуването и почивката на хората. Народните песни и танци могат да помогнат за справянето с житейските несгоди, стреса, самотата, скуката, проблеми с двигателно-опорния апарат, умората, негативните емоции, общуването. Както и да се приложи в целия диапазон на работната седмица, двата почивни дни и отделеното време в личен план.

Спектакълът не е подходящ за лица под 14 години.

От премиерата, която се състоя на 16 октомври 2007 година, до днес спектакълът е изигран 500 пъти. Любими реплики от представлението се разнасят от уста на уста из цяла България и извън пределите й... като народно творчество. Камен Донев взриви от смях десетки български градове. Той е единственият изпълнител, препълнил Зала 1 на НДК (зала, която разполага с 4000 седящи места) цели 16 пъти, при това с едно и също заглавие. От смях се превиваха и сънародници, и чужденци в Москва, Санкт Петербург (II Mеждународен фестивал "Балканско театрално пространство"), Берлин, Люксембург, Виена и Брюксел. От престижния Международен театрален фестивал "Золотой Витязь" в Москва актьорът се завърна с бронзова статуетка. Моноспектакълът получи признание и на всички театрални фестивали в страната.

1/1