Художникът, чието ателие беше природата... /Марио Жеков (1898 – 1955)

Живопис

Изложбата в галерия "Нюанс" отдава нужната почит на един български художник, Марио Жеков, който достойно се нарежда в историята на европейското изкуство от първата половина на 20-ти век. Той е сред най-добрите ни пейзажисти и маринисти. Представени са над 30 творби на художника, повечето от тях непоказвани до момента. Произходът са частни колекции.

В елегантното пространство на галерията се разкрива една широка панорама на творчеството на Марио Жеков, като сюжети и техники - морски и планински пейзажи, гвашове, акварели и масла. Изложбата представлява интерес за широк кръг от посетители - професионалисти от музейната и галерийна сфера, колекционери, случайни посетители, които искат да обогатят своята обща култура и за всички любители на изкуството.

Името му е Марин Жеков Тодоров. Две трети от живота му преминават в пътуване и творчество. Съдбата му е изцяло свързана с изкуството. Създава стотици картини, които го нареждат сред най-значимите майстори на морския пейзаж в българската живопис. Десетилетия наред името му е по-известно в чужбина, отколкото в България.

През 1919 г. Марио Жеков постъпва в Парижкото рисувално училище. Престоят му във Франция му повлиява към развиване на усещането за материалност. През следващите години посещава Турция и започва първия си цариградски цикъл от Босфора - акварели, гвашове и маслени бои върху картон. Пътува и до Италия, Далмация, Гърция. От 1921 започва да се подписва "Марио". Пейзажите отразяват търсенията и интересът на художника към играещите цветове и отблясъците по водата.

1/1