Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

В Молдова направиха майсторски клас за мартеници

ТРАДИЦИИ

В Молдова направиха майсторски клас за мартеници

Инициатори са учители по български език в град Тараклия

Ателието на майсторския клас в Молдова / Снимка: БТА

Учители българисти от Тараклия проведоха в Музея за културното наследство на града майсторски клас по изработка на мартеници, съобщи БТА. Основната цел бе да се видят приликите и разликите в изработването на мартеницата и сюжетите на легендите за техния произход, казва директорката на Музея Татяна Некит и добави, че това събитие се провежда всяка година и е част от образователните програми на музея.

"Дойдох да подкрепя това мероприятие, защото убеден съм, че освен да говорим за възраждането и запазването на традициите и обичаите, трябва и да правим нещо - да взимаме активно участие и да поддържаме такива работилници, за да можем да ги предаваме на децата ни. Само така ще оцелеем като народ", смята кметът на Тараклия Вячеслав Лупов.

Пижо и Пенда, изработени в Тараклия / Снимка: БТА

Участниците в майсторския клас споделят, че в Тараклия има доста легенди и традиции, свързани с пролетния символ. В повечето села в тараклийския район е запазена традицията, че когато видиш щъркел, трябва да свалиш мартеницата и да я сложиш под камък, намисляйки си желание. След време отиваш и проверяваш дали е изгнил конецът. Ако е изгнил, желанието ти ще се сбъдне, ако видиш под камъка червейче или мравка, годината ще е плодородна. "Това го знаем още от деца", казва родената в село Кортен Мария Делибалтова. В някои семейства по-възрастните членове слагаха под камъка парички, добави тя.

Първи март се отбелязва в България, Молдова и Румъния. За традициите на молдовския народ и легендата за мърцишора (мартеницата) разказва началникът на управлението на образованието, младежта и спорта на район Тараклия, гост на ателието, Евгения Мандажи.

Мартенички от Исперих / Снимка: БТА

Учителката Майя Буюкли сподели, че днес ще получи пратка от България - два кашона с мартеници - дарение от жителката на Нови Пазар Маргарита Георгиева.

Освен това в Тараклия вече са пристигнали мартеници от Агенцията за българите в чужбина, обяви командированият специалист от България в Управлението на образованието на район Тараклия Мария Делибалтова.

Деца от Асеновград изработват мартенички / Снимка: БТА

Всички изработени в майсторски клас и в училищата мартеници, заедно с подарените от България, ще бъдат раздадени на жителите и гостите на град Тараклия на първи март, каза Делибалтова.

Още

Мартеницата в Тибет - доказателство за произхода ни?

Мартеницата в Тибет - доказателство за произхода ни?

Още

Ансамбъл "Чинари" представя българската култура и традиции в Китай

Ансамбъл "Чинари" представя българската култура и традиции в Китай

Още

Фотоизложбата "Древни традиции и обичаи в България" отвори врати и в Рим

Фотоизложбата "Древни традиции и обичаи в България" отвори врати и в Рим

Още

Църковни ритуали, народни традиции и военни паради се преплитат на Богоявление

Църковни ритуали, народни традиции и военни паради се преплитат на Богоявление

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Британският музей е обект на кампания за връщане на статуя от Великденския остров

Музеят притежава две статуи моаи, които са взети от чилийската територия Рапа Нуи или Великденския остров през 1868 г.

Познаваш ли ГЕРОИТЕ на 2023 г.?

Всеки може да номинира доброволец или журналист за Годишните награди за доброволчество на TimeHeroes

Два британски музея връщат временно златни и сребърни артефакти на Гана

Ценните предмети са били откраднати от британските военни по време на англо-ашантските войни през 1873-1874 г. и 1895-1896 г.

Изложба в Лондон пресъздава страданията на израелските заложници в Газа

Инсталацията "Глас от тунелите" е разположена в изоставена сграда в Източен Лондон и се основава на описанията на някои от освободените заложници

Магичните "Елхи на таланта" дават надежда на десетки талантливи деца

Коледната Благотворителна Еко кампания на Фондация “Стоян Камбарев” сбъдва мечтите на даровити деца от многодетни семейства

Изкуството и културата като интеграционна политика

Културна фондация А25 инициира и проведе първото по рода си изследване, посветено конкретно на културните потребности и на нуждите и достъпа до изкуство на украинските бежанци