ТРАДИЦИИ
В Молдова направиха майсторски клас за мартеници
Инициатори са учители по български език в град Тараклия
Редактор : / 1145 Прочита 0 Коментара

Учители българисти от Тараклия проведоха в Музея за културното наследство на града майсторски клас по изработка на мартеници, съобщи БТА. Основната цел бе да се видят приликите и разликите в изработването на мартеницата и сюжетите на легендите за техния произход, казва директорката на Музея Татяна Некит и добави, че това събитие се провежда всяка година и е част от образователните програми на музея.
"Дойдох да подкрепя това мероприятие, защото убеден съм, че освен да говорим за възраждането и запазването на традициите и обичаите, трябва и да правим нещо - да взимаме активно участие и да поддържаме такива работилници, за да можем да ги предаваме на децата ни. Само така ще оцелеем като народ", смята кметът на Тараклия Вячеслав Лупов.
Пижо и Пенда, изработени в Тараклия / Снимка: БТА
Участниците в майсторския клас споделят, че в Тараклия има доста легенди и традиции, свързани с пролетния символ. В повечето села в тараклийския район е запазена традицията, че когато видиш щъркел, трябва да свалиш мартеницата и да я сложиш под камък, намисляйки си желание. След време отиваш и проверяваш дали е изгнил конецът. Ако е изгнил, желанието ти ще се сбъдне, ако видиш под камъка червейче или мравка, годината ще е плодородна. "Това го знаем още от деца", казва родената в село Кортен Мария Делибалтова. В някои семейства по-възрастните членове слагаха под камъка парички, добави тя.
Първи март се отбелязва в България, Молдова и Румъния. За традициите на молдовския народ и легендата за мърцишора (мартеницата) разказва началникът на управлението на образованието, младежта и спорта на район Тараклия, гост на ателието, Евгения Мандажи.
Мартенички от Исперих / Снимка: БТА
Учителката Майя Буюкли сподели, че днес ще получи пратка от България - два кашона с мартеници - дарение от жителката на Нови Пазар Маргарита Георгиева.
Освен това в Тараклия вече са пристигнали мартеници от Агенцията за българите в чужбина, обяви командированият специалист от България в Управлението на образованието на район Тараклия Мария Делибалтова.
Деца от Асеновград изработват мартенички / Снимка: БТА
Всички изработени в майсторски клас и в училищата мартеници, заедно с подарените от България, ще бъдат раздадени на жителите и гостите на град Тараклия на първи март, каза Делибалтова.