Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Художникът Павел Митков: Рисувам образа на Богородица винаги след молитва

ГОЛЯМА БОГОРОДИЦА

Художникът Павел Митков: Рисувам образа на Богородица винаги след молитва

Сънувах, че я изографисвам през нощта срещу Разпети петък 2012 г., добавя той

Снимка: Личен архив

Художникът Павел Митков ни посрещна в галерията си в навечерието на големия християнски празник "Успение на Пресвета Богородица". Специално за Dir.bg той показа свои икони на Богородица с младенеца.

Павел Митков в галерията си (Снимка: Dir.bg)

За чудото, което преживява, рисувайки за първи път Света Богородица, вижте в краткото интервю пред Impressio:

- Усещали ли сте присъствието на Бог?

- Смятам , че Бог е навсякъде!!!

Когато направих първата си изложба в далечната 1996 г. в Музея на Земята и хората бях силно впечатлен от един ахат. Пазачът на музея и страстен колекционер го беше разрязал и полирал, а на него се бе появил образът на Богородица с младенеца в ръце. Като че ли увлечени от дивия студентски живот, а после от динамичното ежедневие, работа, бизнес, пътувания..., този спомен успяваше да изплува и да ме подсеща за себе си в редица други житейски ситуации. Чувах как заличените стенописи в църквата "Св. София" (сега джамия) изплуват от боята, виждах Богородица в камъни, дървесни структури и дори в небето над Кръстова гора, но най-силният момент бе когато сънувах, че я рисувам.

Снимка: Личен архив

- Кога се случи това?
- Това бе нощта срещу Разпети петък 2012 г. Цяла нощ сънувах как бъркам сини бои и слагам златни късчета. На сутринта се събудих, погледнах си ръцете... и по тях имаше боя!!! Слязох в ателието и там седеше на земята нарисувана Богородица в синьо. И сега настръхвам като разказвам това...

Снимка: Личен архив

- Звучи почти невероятно...  И оттогава я рисувате?
- Да, започнах да правя икони. Те, разбира се, не са съобразени с канона, не харесвам каноните - те ограничават всичко, пък и образът на камъка бе достатъчно доказателство, че Бог е навсякъде.

Снимка: Личен архив

Често посещавам Москва. Като център на Православието там срещам много светини. Когато поясът на Богородица бе изложен за седмица в Храм-паметника "Христа Спасителя" имаше опашки от поклонници, каквито не бях виждал през живота си. Извиваха се и минаваха през различни улици и булеварди, а хората, някои от които са пътували с дни, мирно чакаха реда си не с часове, а с дни. Всичко бе организирано с тоалетни и места за почивка. В Москва има и частен музей на Иконата "Дом Иконы" а в Третяковска галерия, най-долу, има изложени безценни икони за Православието.

Вдъхновяват ме много от тях, защото виждам сила в погледа, красиво лице и и дори усмивка. Някои от тях са инкрустирани със злато и скъпоценни камъни, но има и много такива, които се отдалечават от приетото за канон. Въобще - творческият дух търси!!!

Снимка: Личен архив

- А Вие каква я виждате във Вашите представи?
- Рисувам образа на Богородица с цветя, с гълъби, с всичко, което ми дойде само без едно нещо - без мисъл.

Винаги и само след молитва.

- Молитата Ви за България?
- Днес е голям празник, винаги около този ден се случват послания и дори чудеса.

Нека Бог пази България, а образът на Св. Богородица да носи любов и просветление на всеки един човек!

Още

Художникът Павел Митков:  У нас си постоянно под такова напрежение, че все едно те удря ток

Художникът Павел Митков: У нас си постоянно под такова напрежение, че все едно те удря ток

Още

Дъжд в картини

Дъжд в картини

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Григор Ангелов и неговият "Прозорец"

Изложбата - живопис е от 18 до 30 март 2024 г. в Галерия "Париж"

Организаторите на българското участие във Венецианското биенале са провели работна среща в Италия

Павилионът на България тази година ще бъде в експозиционното пространство зала "Тициан" (Sala Tiziano) в Centro Culturale Don Orione Artigianelli, близо до Моста на Академията

Стилияна Узунова с емоционално пътуване и "Пристан"

Откриването на изложбата е на 12 март 2024 /вторник/ от 18:00 ч. в изложбения салон на Арт Галерия Lе Papillon, където в компанията на талантливата Стилияна Узунова

Музеят на Пикасо в Париж представя нова изложба и почита художничката Франсоаз Жило

Жило е единствената от спътниците на Пикасо, която напълно се еманципира от него, за да реализира потенциала си на художничка

Творби на Старите майстори и римски статуи изложени пред колекционери в Нидерландия

"Особено на нашия панаир е, че обхваща почти 7000 години история на изкуството, 7000 години човешко творчество. Независимо дали става въпрос за живи или мъртви творци, художници или занаятчии", казва Хиде ван Сегелен, търговец на изкуство и председател на изпълнителния съвет на TEFAF (The European Fine Art Foundation)