ПРОЧЕТИ ТАЗИ КНИГА
Този тревожещ анализ трябва да бъде прочетен от всеки, който иска да разбере политическата криза в света (откъс)
"Пътят към несвободата" от Тимъти Снайдър в превод на Кольо Коев на Издателство "Обсидиан"
Редактор : / 2699 Прочита 1 Коментара

"Пътят към несвободата" от Тимъти Снайдър в превод на Кольо Коев на Издателство "Обсидиан" - този блестящ и тревожещ анализ трябва да бъде прочетен от всеки, който иска да разбере политическата криза, обхванала света днес.
"Ню Йорк Таймс"
Заблуждавани от стряскащи заглавия, ние се нуждаем от книги, които да ни накарат да се спрем, да направим крачка назад и да се опитаме да проумеем как Америка се оказа в тази хаотична ситуация. Една от най-добрите подобни книги през 2018 г. е фундаменталното и проницателно изследване на Тимъти Снайдър за това как токсичните идеи, автократичната власт и фалшивите новини се разпространяват от Русия към Украйна, Западна Европа, а сега и към Белия дом. Във време, когато политиката на апокалипсиса преследва американската демокрация, Снайдър ни помага да си дадем сметка как сме се озовали в това положение и може би как да се измъкнем от него.
"Тайм"
След края на Студената война победата на либералната демокрация изглеждаше окончателна. Анализаторите обявиха края на историята, уверени в предстоящото мирно бъдеще на света. Тази увереност се оказа неуместна. Авторитаризмът се върна в Русия и през второто десетилетие на ХХІ век плъзна от Изток на Запад, подпомогнат от войната в Украйна и руската кибервойна в Европа и САЩ.

И двамата кандидат канцлери имат тайни, които не желаят да бъдат разкрити, но само единият знае тайните на другия... (откъс)
Русия намери съюзници сред националисти, олигарси и радикали навсякъде по света, а стремежът ѝ да подкопае западните институции, държави и ценности получи резонанс в самия Запад. Възходът на популизма, британският вот срещу ЕС и избирането на Доналд Тръмп за президент бяха цели на Русия, но тяхното постигане доказа уязвимостта на западните общества.
В това задълбочено изследване на съвременната история Снайдър разкрива действителното естество на заплахата за демокрацията и върховенството на закона. Като посочва недвусмислените варианти на избор, пред които сме изправени - равенство или олигархия, индивидуализъм или тоталитаризъм, истина или лъжа, - той ни предлага път напред през времето на фундаментална несигурност.
Този блестящ и тревожещ анализ трябва да бъде прочетен от всеки, който иска да разбере политическата криза, обхванала света днес.
"Ню Йорк Таймс"
Измежду всичките книги, които се опитват да обяснят днешната криза на западната либерална демокрация, никоя не е по-красноречива и по-плашеща от "Пътят към несвободата" на Тимъти Снайдър.
"Форин Афеърс"
Тимъти Снайдър
Източник: Издателство "Обсидиан"
Tимъти Дейвид Снайдър (р. 1969) е известен американски историк, професор в Йейлския университет в Ню Хейвън. Изследовател на историята на тоталитаризма, комунизма и Холокоста. Автор е на 15 книги, сред които "Кървави поля. Европа между Хитлер и Сталин" (изд. "Рива", 2015 г.), "Черна земя: Холокостът като история и предупреждение", "За тиранията" (изд. "Обсидиан", 2017 г.), "Пътят към несвободата" (изд. "Обсидиан", 2018 г.) и "За свободата" (изд. "Обсидиан", 2024 г.).
Книгите и статиите му са преведени на 40 езика и са отличени с многобройни награди. Гостувал е като лектор и в България.
Из пролога на "Пътят към несвободата" (откъс)

Блекбърн Гант е осъден да прекара живота си сред мъртвите като пазач на гробището в Блоуинг Рок (откъс)
Американците и европейците бяха въведени в новото столетие с
разказа за "края на историята", чрез това, което бих нарекъл политика на неизбежността - усещане, че бъдещето е просто малко повече настояще, че законите на прогреса са известни, че няма алтернативи и следователно няма какво различно да се направи в действителност. В американската капиталистическа версия на този разказ природата е тази, която ни е донесла пазара, който пък е донесъл демокрацията, а тя, от своя страна, ни е донесла щастието. Според европейската версия историята ни е донесла нацията, която е научила от историята, че мирът е благо, поради което е избрала интеграцията и просперитета.
Преди разпадането на Съветския съюз през 1991 г. комунизмът имаше собствена политика на неизбежността: природата поражда технологията; технологията носи социална промяна; социалната промяна предизвиква революция; революцията въвежда в действие утопиите.
Когато това се оказа невярно, европейските и американските политици на неизбежността триумфираха. През 1992 г. европейците бяха заети с доизграждането на ЕС. Американците твърдяха, че провалът на комунистическия разказ потвърждава истинността на капиталистическия.
Американците и европейците продължиха да си разказват своите истории за неизбежността четвърт век след края на комунизма и така възпитаха поколение без история. Американската политика на неизбежността противоречи на фактите.
Съдбата на Русия, Украйна и Беларус след 1991 г. показва ясно, че разпадането на една система не води до tabula rasa, върху която природата да генерира пазари, а пазарите да пораждат права. През 2003 г. Ирак можеше да потвърди този урок, ако инициаторите на незаконната американска война си бяха дали сметка за катастрофалните ѝ последици.
Финансовата криза от 2008 г. и дерегулацията на даренията по време на предизборната кампания в САЩ от 2010 г. увеличиха влиянието на богатите и намалиха влиянието на гласоподавателите. С нарастването на икономическото неравенство настъпи свиване на времевите хоризонти, при което все по-малко американци вярваха, че бъдещето ще е по-добра версия на настоящето.

Изнудван и манипулиран. Заподозрян за убийство. Поредният работен ден за мъжа от влака в 6:20 (откъс)

Бивш полицай от Охайо е в специален екип на ФБР заради феноменална си памет и безпогрешна логика (откъс)
