Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Писателят Ангел Иванов: Разкарайте Светите Кирил и Методий! Делото им е религиозна и руска пропаганда

ОСОБЕН ПОГЛЕД

Писателят Ангел Иванов: Разкарайте Светите Кирил и Методий! Делото им е религиозна и руска пропаганда

Нищо че делото им всъщност е в темелите на българските образование, писменост и книжовност. И нищо че българското училище е рожба на Българската Православна Църква. И нищо, че в общоевропейски план именно Църквата - Източна и Западна - е в основата на светската образователна система: училища и университети

Писателят Ангел Иванов Снимка: личен архив

Ангел Иванов е роден в Габрово през 1988 г., писател, журналист и сценарист. Завършва журналистика в СУ "Св. Климент Охридски", където е един от създателите на студентското радио "Реакция". Понастоящем е сценарист и водещ в онлайн телевизията на Софийската света митрополия. 

Сценарист на "70x7", сценарист и водещ на "Стълба към небето".  Пътувал е на стоп из България, Европа и Азия. Бил е пилигрим на Божи гроб, из Светите земи и Света гора и Синай. Част от тези многобройни пътувания са описани в дебютната му книга - сборника с разкази "Техническа проверка", отличен с наградата "Южна пролет" през 2019 г. 

Писателят Ангел Иванов Снимка: личен архив

Днес, на 24 май, децата на България участват в традиционните манифестации за Празника с портрети на св. св. Кирил и Методий най-отпред на крачещото множество (портрети, не икони, пази Боже!). Излиза, че Светите братя на практика водят учениците, учителите, випускниците - НАРОДА - "към светла бъднина", по стиховете от празничния химн на родната просвета, написани от Стоян Михайловски.

Още Фатална целувка отнема живота на Захарий Зограф

Фатална целувка отнема живота на Захарий Зограф

Нека веднъж-завинаги преустановим тази порочна практика, защото е... религиозна пропаганда отвсякъде, а както добре знаем - Училището не е Църква и религията няма място сред българските ученици. Ерго - следва да премахнем портретите на Двамата от манифестациите, училищата и класните стаи.

Нищо че делото им всъщност е в темелите на българските образование, писменост и книжовност. И нищо че българското училище е рожба на Българската Православна Църква. И нищо, че в общоевропейски план именно Църквата - Източна и Западна - е в основата на светската образователна система: училища и университети.

И нищо че (Боже Господи!) живеем в Европа, чиято светска наука и познание са се пръкнали от Христовата вяра, основен онтологичен и духовен, но и цивилизационен и културен код и конструкт на Континента и на онова, което в по-широк смисъм днес наричаме Демократичен свят, а той е Свят на Кръста, колкото и някои да го отричат - и твърдението, и Кръста.

Още Икона на Св. св. Кирил и Методий с рядко срещано изображение

Икона на Св. св. Кирил и Методий с рядко срещано изображение

Впрочем, Светите братя са преки просветители не само на България, но и на значителна част от същата тази Европа. Самият Папа Франциск, когото наскоро напоително оплаквахме с многочасови телевизионни студиа и живи връзки от пиаца "Сан Пиетро" във Ватикана, го потвърди при визитата си у нас преди няколко години. Помните ли?! Но всичко това са някакви ретроградни факти и артефакти, образи, реалии и нематериални вкаменелости от миналото, неприложими днес, нали!?

Още едно "впрочем" - българската книжнина (не само религиозна) по турско се е съхранила и преписвала от монаси по манастирите, а други Трима светители на Вселенското Православие (не руско, Вселенско) - Василий Велики, Григорий Богослов и Йоан Златоуст - са били най-многостранно образованите и ерудирани енциклопедисти на епохата си.

Още едно "впрочем" - Кирилицата играе жизненоважна роля в християнизацията на Русия (Киевска Рус). Но това вероятно отново са безпредметни подробности от пейзажа на историята...

Още Васил Априлов: Вий млади чада Български… Вий молете бащите ви, да ви не оставят неучени, и да не желеят пари, да ви изучат по силата си!

Васил Априлов: Вий млади чада Български… Вий молете бащите ви, да ви не оставят неучени!

Но да се върнем строго в нашия роден контекст. Е, пак с историческа препратка, простете за нахалството.

Мястото е Габрово, моят роден град. Школото е Априловото - първото новобългарско светско училище от 1835 г. (още едно "впрочем" - източното му крило е строено от моя прапрапраотец Уста Продан Колев). Там пръв учител е бележитият монах Неофит Рилски, една от водещите фигури в просветното ни движение през първата половина на 19 век, наречен от Константин Иречек "Патриарх на българските учители и книжовници".

По искане на Васил Априлов, Търновският митрополит изпраща Неофит Рилски в Букурещ, за да изучи т. нар. "алилодидактическа метода" в тамошното гръцко училище, или "Бел-Ланкастърския" взаимоучителен подход, който е базиран на това по-напредналите и способни ученици, под надзора на учителя, да се използват като негови помощници в предаването на усвоените от тях знания на другите ученици. Или онова, което днес наричаме учене чрез преподаване. Мотото на метода е "Qui docet, discit" - "Който преподава, научава.".

Още Кирил и Методий са българи и кирилицата е създадена в Плиска, потвърждава руският учен Андрей Кудин

Кирил и Методий са българи и кирилицата е създадена в Плиска, потвърждава руският учен Андрей Кудин

В Букурещ Неофит Рилски също така съчинява учебници за проектираното от Априлов училище и когато то отваря врати, той започва пълноценно да преподава в него, като същевременно прави първия успешен превод на Новия Завет на новобългарски език. Така монах, този монах!, е в основата на прехода от килийни (църковни, манастирски) към взаимни (светски) училища у нас.

Ако не сте ходили, отидете в Музея на образованието в Габрово (в западното крило на Априловската гимназия) - там е достъпна възстановка на автентична класна стая от онова време.

Но да си дойдем на думата. Днес, както впрочем всяка година на тази дата, по празничните телевизионни блокове гледаме и слушаме как разни мастити, звездочели писатели, интелектуалци и общественици венцеславят своето омайно сечиво и поле едновременно - българският език.

Още Анастасия Димитрова - първата българска учителка

Анастасия Димитрова - първата българска учителка

Правят го с апломб, със заветен дъх и дух, с осанка на снизхождащи Истината и палещи слънцето, морно опрели лакти о студийните плотове и маси. Как това бил езикът, на който сънували, мечтаели и се обяснявали в любов. Колко звънлива, сладка и вкусна (и това съм чувал!) била родната ни реч. Какви богати възможности давал този език, колко бил живописен и пластичен.... Как 24 май следвало да бъде Националният ни празник, а не 3 март. Разбира се неизбежно ще вкарат и купешкото клише-цитат от Хайдегер, че Езикът е дом на битието...

Всичко това е прекрасно, но същите рядко или направо никога не говорят за истинската цел на делото на Светите братя и техните ученици.

А истинската цел на делото на Светите братя и техните ученици е да преведат Евангелието, богослужебните литургични книги, св. апостол Павловите послания и Псалтира на разбираем език за българите и за много други народи в Европа (дори и руския). С думи прости - да ни дадат език, на който да православим и правослужим на Бога.

Още Пощенски марки за светите братя Кирил и Методий от Словакия представя Националната библиотека

Пощенски марки за светите братя Кирил и Методий от Словакия представя Националната библиотека

Останалото - красивите метафори, писателските пози, техники и салтанати, разнообразните възможности за описание на природни картини и нежни дамски лица - са просто прекрасни плодове на горното и всъщност са начин да съпреживяваме отново и отново света, живота и хората такива, каквито са ни дарени.

Но те не споменават това. По-скоро ще ги чуеш да споменават Казандзакис, Дан Браун и богомилите, които са им някак... по-мили. И за чието изгубено "духовно" наследство тъгуват.

Гледаш ги уж начетени люде, а всъщност - крещящо неграмотни, несвестни и безсъвестни.

Прости ми, че ги презирам, Господи!

Писателят Ангел Иванов Снимка: личен архив

Но така де - да не бъдем лицемери и топлохладни, една дума, свързана с написаното в Голямата черна книга, която събира прах в домашните ни библиотеки и в която криехме спестени непокътнати банкноти през 90-те, просто защото рядко някой посягаше към нея, за да я разтвори и почете.

Да не бъдем топлохладни лицемери, да решим кои сме ведъж-завинаги и да следваме неотклонно партийната линия - да разкараме портретите и паметта за Светите братя Кирил и Методий. Да не ги разкарваме по манифестации, а изобщо да ги разкараме от живота си! И без това те малко нещо ни смущават...

Още 100 години от смъртта на Марко Балабанов: Един от последните възрожденци умира в немотия

100 г. от смъртта на Марко Балабанов: Един от последните възрожденци умира в немотия

Нека си останат само в Църквата, така или иначе странно изрисувани с неправилни черти там. И не просто Училището не е Църква, Църквата е враг на Училището (нищо, че го е създала) и не бива да разпространява своята назадничава религиозна руска пропаганда, дори и чрез тях, двамината, и техните изображения.

А покрай руския език, защо да не забраним и българския език!? Ми колко му е?! Та нали те си приличат! Даже религиозните фанатици и в двете страни служат на общ език - църковнославянски. И защо в последна сметка да не се откажем окончателно да бъдем българи и (православни) християни!? Нашите заварени проклятия, нашата зла участ. Та нали самото Православие е руска пропаганда, част от Руский мир...

И да празнуваме 24 май като за последно, до пълна забрава и безпаметност. Защото онзи, който не помни, е щастлив. Нали!?

Честит празник!

Още Сред кръв и страдания на будна стража пред олтара на Църква и Родина стои Васил Друмев

Сред кръв и страдания на будна стража пред олтара на Църква и Родина стои Васил Друмев

Още Той въвежда оценките и гимнастиката, премахва телесното наказание в българското училище

Той въвежда оценките и гимнастиката, премахва телесното наказание в българското училище

Още Екзарх Йосиф I - великан, дълбок философ, строг аскет и тънък юрист

Екзарх Йосиф I - великан, дълбок философ, строг аскет и тънък юрист

Още В Деня на народните будители: Откриват паметника на Патриарх Евтимий в София

В Деня на народните будители: Откриват паметника на Патриарх Евтимий в София

Коментирай23

Календар

Препоръчваме ви

Уелска Библия, отпечатана през 1588 година, ще бъде показана за първи път

Библията с височина 26 сантиметра, описана като книга с изключително историческо значение, се съхранява в библиотеката на Уестминстърското абатство

Кураторски тур към изложбата "Подир думите. 19 български илюстратори на детски книги": 13 юни в галерия Credo Bonum

В това своеобразно пътуване от Болоня до София Антон Стайков и Свобода Цекова ще запознаят публиката с акценти от представянето на изложбата на световния форум

Отиде си Фредерик Форсайт: Бащата на "Денят на чакала", но и пилот, журналист и шпионин

Един от най-емблематичните автори на трилъри работи за МИ6 в продължение на над 20 години

Георги Милков отново с приключения - издава втора книга с истории от ръчния багаж

Превратностите на живота съпътстват дръзкия пътешественик, който предпочита да пътува само с ръчен багаж, както в лежерните пътувания до Пуерто Рико, Гибралтар и Сингапур, така и в по-напрегнатите до Афганистан, Джибути, Израел и Северна Корея

"Амброзиевата Илиада": Най-древният комикс по Омир?

Уникален илюстриран ръкопис от Античността съживява сцена по сцена епоса с изображения, създадени преди почти 2000 години