Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

На 17 октомври ще бъде отбелязана 101-ата годишнина от рождението на Анжел Вагенщайн

ПОЧИТ

На 17 октомври ще бъде отбелязана 101-ата годишнина от рождението на Анжел Вагенщайн

Анжел Вагенщайн почина на 29 юни

На 17 октомври ще бъде отбелязана 101-ата годишнина от рождението Анжел Вагенщайн. Събитието е в клуб "Журналист" на Съюза на българските журналисти (СБЖ) (Снимка: БТА)

На 17 октомври ще бъде отбелязана 101-ата годишнина от рождението Анжел Вагенщайн. Събитието е в клуб "Журналист" на Съюза на българските журналисти (СБЖ), съобщават домакините, цитирани от БТА. 

Още Приятели и близки се поклониха пред Анжел Вагенщайн

Приятели и близки се поклониха пред Анжел Вагенщайн

Анжел Вагенщайн е роден на 17 октомври 1922 г. в Пловдив, в занаятчийско семейство.

Прекарва детството си във Франция, където родителите му емигрират по политически причини. След амнистия семейството се завръща в София, където Анжел Вагенщайн завършва строителен техникум, но никога не работи по специалността си.

Вагенщайн е известен с псевдонима си Джеки. В книгата си "Преди края на света. Драскулки от неолита" Вагенщайн обяснява как е произлязъл псевдонимът му Джеки. Спомня си легендарния ням филм "Хлапето" на Чарли Чаплин - малкият Анжел го е гледал няколко пъти, воден от своите лели. Те го оприличили на малкия немирник Джеки Куган и така останал прякорът му.

На 16 години се включва в антифашистката борба и става член на Работническия младежки съюз (РМС). По време на Втората световна война (1939-1945) участва в Съпротивителното движение като ръководител на бойна група. По-късно, когато в България влиза в сила т.нар. Закон за защита на нацията, са създадени групи за принудителен еврейски труд. Всички мъже от 18 до 60 години трябва от най-ранна пролет до най-късна есен да отдават безплатен труд по лагерите.

Още В памет на Анжел Вагенщайн, който до последно наблягаше: "Аз бях много пламенен ремсист"

В памет на Анжел Вагенщайн, който до последно наблягаше: "Аз бях много пламенен ремсист"

Анжел Вагенщайн е в лагер в Македония, от който успява да избяга и става партизанин. При една акция в София е арестуван и на 4 май 1944 г. е осъден на смърт. Изпълнението на присъдата му е забавено заради бомбардировките над София, когато всички процедури и обвинителни актове са забавени. След като част от Централния софийски затвор е разрушен от бомбардировките, Анжел Вагенщайн е преместен в Сливен. На 9 септември 1944 г. излиза от затвора с висяща смъртна присъда.

От 1941 г. е член на Българската комунистическа партия (от 1990 г. Българската социалистическа партия). От 6 юни 1994 г. до 21 януари 1996 г. е член на Висшия партиен съвет на Българската социалистическа партия (БСП), като от 11 юни 1994 г. до 21 януари 1996 г. е член и на Изпълнителното бюро на Висшия съвет на БСП. Бил е депутат в VII Велико народно събрание (1990-1991) и в 37-о Народно събрание (януари-септември 1995). В края на 90-те години на 20-и век той се отказва от политиката.

През 1950 г. Анжел Вагенщайн завършва кинодраматургия в Московската филмова академия и получава диплом № 1, като първи чужденец, следвал и завършил академията. След дипломирането си става сценарист в Българска кинематография и в ДЕФА. Бил е и драматург на театър "Трудов фронт" (дн. Малък градски театър "Зад канала").

Още На 100 години си отиде Анжел Вагенщайн

На 100 години си отиде Анжел Вагенщайн

От 1970 г. до 1977 г. е главен редактор на дирекция "Интерфилм" към агенция "София прес". Работил е и в Българския културен център в Берлин, Германия. В периода от 1995 г. до 1997 г. е културен аташе, пресаташе и пълномощен министър по културната политика във Виена, Австрия, където е бил и директор на българския културен дом "Витгенщайн".

Анжел Вагенщайн е един от основоположниците на модерната българска национална кинематография и кинодраматургия. Той е създал сценариите на 52 игрални, документални и анимационни филма, заснети в България, Германия, Русия, Гърция, Чехия, Грузия, Китай и Виетнам. Много от филмите, създадени с негово участие, са отличени с престижни награди на национални и международни кинофестивали. Сред тях са "Наша земя" (1952), "Ребро Адамово" (1958), "Звезди" (1959), "Двама под небето" (1962), "Езоп" (1970), "Гоя" (1971), "Допълнение към Закона за защита на държавата" (1976), "Звезди в косите, сълзи в очите" (1977), "Борис I" (1985), "Хотел Шанхай" (1996), "След края на света" (1998).

От 90-те години на 20-и век Анжел Вагенщайн се отдава на писателска дейност. Той е автор на романи и пиеси. В интервю през 2007 г. казва: "Мисията на литературата е да гради мостове". Пише тетралогията "Петокнижие Исаково" (1998), "Далеч от Толедо" (2002) и "Сбогом, Шанхай" (2004), посветени на съдбата на европейските евреи през Втората световна война. Автор е на пиесите "По московско време" (1952), "Генералът и лудият" (1958), "Съкровището на Силвестър" (куклена пиеса, 1971), автобиографичната книга "Преди края на света. Драскулки от неолита", "Съновидение за св. Борис I".

Още Анжел Вагенщайн на 100

Анжел Вагенщайн на 100

Още Илияна Йотова връчи на Анжел Вагенщайн почетния плакет на вицепрезидента

Илияна Йотова връчи на Анжел Вагенщайн почетния плакет на вицепрезидента

Още Анжел Вагенщайн на 99

Анжел Вагенщайн на 99

Още "Отвъд стените" - с творбите на Анжел Вагенщайн (откъс)

"Отвъд стените" - с творбите на Анжел Вагенщайн (откъс)

Коментирай3

Календар

Препоръчваме ви

"Аполония" и списание ЛИК си приличат - заедно са на 100 години

"Няма цена успехът българинът да има достъп до култура и знание", каза още генералният директор на Българската телеграфна агенция на представянето на изданието на агенцията в рамките на "Аполония"

Доц. Георги Лозанов: Списание ЛИК разпознава стойностите от миналото - и като изкуство, и като човешко поведение

"Да бъде преоценено миналото със западни стойности, защото българската култура принадлежи към западния културен свят", заяви директорът на дирекция ЛИК в БТА на Празниците на изкуствата "Аполония"

Колекция "Вонегът" продължава с безмилостната сатира "Бог да ви поживи, господин Роузуотър"

След 25-годишно отсъствие от книжарниците обичаният роман излиза в ново издание за Алея на книгата

Книгата за 125-годишната история на БТА беше представена на Аполония

Кирил Вълчев припомни, че излизането на новото издание се случва точно година след представянето на предходните два тома - първия с историята на БТА, разказана от Панайот Денев, и втория, обединяващ лични свидетелства на десетки бележити представители и служители на Българската телеграфна агенция през годините

Размисли след едно убийство от Салман Рушди

"Нож: Размисли след опит за убийство" е дългоочакваната автобиографична изповед на Салман Рушди - едно безмилостно откровено и завладяващо четиво, което ни напомня за какво си струва да се борим

Организаторите на Международния фестивал на книгата в Единбург отчитат голям успех на събитието

Писатели като Маргарет Атууд, Салман Рушди, Филипа Грегъри и Мариан Кийс бяха сред участниците на фестивала, който започна на 10 август и приключи на 25 август