ТЕАТЪРЪТ ПОВДИГА НЕВИДИМИ ЗАВЕСИ
Калина Стефанова и Марвин Карлсън представят 20 режисьори-първопроходци от Източна Европа
Освен 20-те глави, посветени на 20 режисьори, в книгата има още две, в които самите режисьори говорят за родословното си дърво и за проблемите в съвременния театър
Редактор : / 82 Прочита 0 Коментара
Портрети на 20 режисьори от Източна Европа, написани от театроведи от съответните страни, са събрани в книга, съставена и редактирана от проф. д-р Калина Стефанова и проф. д-р Марвин Карлсън.
Премиерата на "20 режисьори-първопроходци от Източна Европа" е на 28 ноември в Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ) "Кръстьо Сарафов", съобщават организаторите, цитирани от БТА.
По думите им оригиналното издание е на английски език от 2021 г. Книгата е излязла още на испански и на китайски език.
Разпространена е в библиотеки по цял свят - от Нова Зеландия до Канада, Тайланд до Република Южна Африка, посочват организаторите на премиерата на българското издание.
"20 режисьори-първопроходци от Източна Европа" се състои от студия-въведение за театъра в Източна Европа, озаглавена "Театърът на Източна Европа - театър, който променя живота" от Калина Стефанова, кратък предговор от Марвин Карлсън.
Освен 20-те глави, посветени на 20 режисьори, има още две, в които самите режисьори говорят за родословното си дърво и за проблемите в съвременния театър.
Изборът на режисьорите не е направен по квотен принцип - не всички страни от Източна Европа са "представени", от някои държави има голям брой, от други - по-малък.
Избрани са само режисьори, които са променили лицето на театъра в Източна Европа, а и по света - тоест, истински първопроходци, разказват организаторите на представянето на книгата.
Източник: Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ)
Проф. д-р Калина Стефанова е автор и участва в съставянето на 15 книги за театър. Пет от тях са на английски език. Съставител е на първата антология на китайската съвременна драма на български език, на първата антология на източноевропейска драма в Китай, в два тома, и на първото представяне на българския театър на английски език, в две части.
Автор е и на две художествени книги, издадени в девет страни, като едната е с три издания на китайски език. Била е гостуващ учен "Фулбрайт" в Нюйоркския университет, както и гостуващ учен в Университета на Кейптаун, Република Южна Африка, университета Мейджи, Япония, Шанхайската театрална академия, Китай, и др.
През 2016 г. е удостоена със званието "Изтъкнат гостуващ професор" на Уханския университет, Китай, както и със званието "Изтъкнат изследовател" на Фондацията по китайска критика на изкуствата към Уханския университет.
В продължение на два мандата е вицепрезидент на Международната асоциация на театралните критици (2001-2006), както и неин директор симпозиуми (2006-2010). От 2001 г. редовно работи като експерт-оценител на културни и образователни програми на Европейската комисия. Понастоящем е преподавател в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".
Проф. д-р Марвин Карлсън е изследовател в областта на театъра, драматургията и пърформанса. Носител е на званието "Изтъкнат професор" по театър, сравнително литературознание и близкоизточни науки, и на титлата "Сидни Е. Коен" към Центъра за висше образование на Градския университет на Ню Йорк.
Почетен доктор е на Атинския университет, носител е на научни и творчески награди, сред които наградата ATHE за постижение в професионалното поприще, наградата ASTR за изтъкнат учен, наградата "Джордж Дж. Нейтън" за театрална критика и наградата Calloway за писмено творчество в областта на театъра.
През 2022 г. е избран за член на Американската Академия на изкуствата и науките. В Шанхайската театрална академия има център на негово име. Редактор и основател е на списанията "Western European Stages", "European Stages" и "Arab Stages".
Автор е на 23 книги, преведени на 17 езика. Сред тях са "Теории на театъра" (1993), "Места на представление" (1989) и "Представлението: Критично въведение" (1996), "10000 нощи: акценти от 50 години ходене на театър " (Мичиган, 2017), "Театър и ислям" (2019). Най-новата му книга е "10,000 + нощи: Спомени за театъра преди чумата, 2011-2019".