Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Изложбата "Радост, тъга и надежда" с ново турне през 2025 г.

БУКВИ И СВЕТЛИНА

Изложбата "Радост, тъга и надежда" с ново турне през 2025 г.

Пловдив, Рим и Варна са част от градовете, които посрещат 25 български илюстратори на детски книги

Пловдив, Рим и Варна са част от градовете, които посрещат 25 български илюстратори на детски книги Източник: PR

Изложбата "Радост, тъга и надежда. 25 български илюстратори на детски книги" започна ново турне, организирано от Асоциация "Култура и книжовност", с финансовата подкрепа на Министерството на културата, Национален фонд "Култура" и Столична община. През 2025 г. ще може да бъде разгледана както в много български градове, така и в чужбина.

Пловдив, Рим и Варна са част от градовете, които посрещат 25 български илюстратори на детски книги Източник: PR

Още "Походът на книгите" стартира от Панаира на детската книга в Болоня

"Походът на книгите" стартира от Панаира на детската книга в Болоня

Кураторският проект, който преди година премиерно бе представен от Асоциацията пред международна аудитория - на 61-вия Панаир на детската книга в Болоня, сега гостува в Пловдив. Изложбата бе официално открита преди броени дни в Народна библиотека "Иван Вазов" в града. Тя ще остане там до 23 май включително, откъдето ще потегли директно към Италия, за да бъде представена в Българския културен институт в Рим.

На 23 май, от 11.00 до 13.00 ч. във фоайе "Изкуствотека" на Народната библиотека в Пловдив, като част от гостуването на изложбата, ще се проведе и творческа работилница, водена от художничката и авторка на детски книги Кристина Тужарова.

Изложбата "Радост, тъга и надежда. 25 български илюстратори на детски книги" започна ново турне, организирано от Асоциация "Култура и книжовност", с финансовата подкрепа на Министерството на културата, Национален фонд "Култура" и Столична община Източник: PR

Събитието е подходящо за деца на възраст от 7 до 15 години, които ще имат възможността да се запознаят с любопитни детайли от творческия процес на илюстратора и сами да създадат свои творби. Участието е напълно безплатно, необходимо е само предварително записване в библиотеката.

Работилницата се организира от НБ "Иван Вазов" като домакин на изложбата в партньорство с Асоциация "Култура и книжовност" и с подкрепата на Фондация "Пловдив 2019" по проект ,,От Аз-буки до изкуствения интелект".

Пловдив, Рим и Варна са част от градовете, които посрещат 25 български илюстратори на детски книги Източник: PR

Още България участва на 62-ото издание на Международния панаир на детската книга в Болоня

България участва на 62-ото издание на Международния панаир на детската книга в Болоня

Изложбата "Радост, тъга и надежда" с куратори Антон Стайков и Свобода Цекова представя работата на 25 български илюстратори на детски книги. Това са родни художници, представители на различни поколения и школи в областта на илюстрацията.

За подбора им кураторите подчертават, че не цели класация, а "си поставя задачата да насочи вниманието на публиката и професионалистите към конкретни качества и аспекти от работата на художниците; да осветли подхода им към литературния текст, избора на техника, композиционни и наративни похвати и не на последно място - чрез постиженията им да формулира това, което най-общо наричаме стил".

Изложбата "Радост, тъга и надежда. 25 български илюстратори на детски книги" започна ново турне, организирано от Асоциация "Култура и книжовност", с финансовата подкрепа на Министерството на културата, Национален фонд "Култура" и Столична община Източник: PR

Още В Болоня представяме над 40 български илюстратори

В Болоня представяме над 40 български илюстратори

Българските илюстратори, които участват в изложбата са: Аля Маркова, Антония Мечкуева, Веселин Праматаров, Вяра Бояджиева-Кастелейн, Деница Минева-Деланд, Елица Сърбинова, Ива Сашева, Ина Христова, Калина Мухова, Катина Пеева, Кирил Златков, Лиляна Дворянова, Люба Халева, Мартин Станев, Миглена Папазова, Мила Янева-Табакова, Мира Мирославова, Пенко Гелев, Сиана Захариева, Сотир Гелев, София Попйорданова, Стела Драйс, Юлиан Табаков и Ясен Григоров.

Всеки от художниците е представен с фрагмент от работата му към конкретна книга и QR код, който отвежда към добавеното съдържание в сайта на проекта booksforkids.bg: галерия с още илюстрации; подготвителни рисунки; биография; информация за други книги от същия илюстратор и др.

Още Четвъртото национално "Биенале на илюстрацията" ще бъде открито на 26 ноември

Четвъртото национално "Биенале на илюстрацията" ще бъде открито на 26 ноември

Още Четирима творци бяха отличени на четвъртото национално "Биенале на илюстрацията" (видео и снимки)

Четирима творци бяха отличени на четвъртото национално "Биенале на илюстрацията" (видео и снимки)

Още Стартира третото издание на фестивала за илюстрация и графика

Стартира третото издание на фестивала за илюстрация и графика

Още Близо 300 български художници се включват в третото издание на "Биенале на илюстрацията"

Близо 300 български художници се включват в третото издание на "Биенале на илюстрацията"

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Уелска Библия, отпечатана през 1588 година, ще бъде показана за първи път

Библията с височина 26 сантиметра, описана като книга с изключително историческо значение, се съхранява в библиотеката на Уестминстърското абатство

Кураторски тур към изложбата "Подир думите. 19 български илюстратори на детски книги": 13 юни в галерия Credo Bonum

В това своеобразно пътуване от Болоня до София Антон Стайков и Свобода Цекова ще запознаят публиката с акценти от представянето на изложбата на световния форум

Отиде си Фредерик Форсайт: Бащата на "Денят на чакала", но и пилот, журналист и шпионин

Един от най-емблематичните автори на трилъри работи за МИ6 в продължение на над 20 години

Георги Милков отново с приключения - издава втора книга с истории от ръчния багаж

Превратностите на живота съпътстват дръзкия пътешественик, който предпочита да пътува само с ръчен багаж, както в лежерните пътувания до Пуерто Рико, Гибралтар и Сингапур, така и в по-напрегнатите до Афганистан, Джибути, Израел и Северна Корея

"Амброзиевата Илиада": Най-древният комикс по Омир?

Уникален илюстриран ръкопис от Античността съживява сцена по сцена епоса с изображения, създадени преди почти 2000 години