АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ
"Открития": Археологическият музей в Пловдив представя находките от изминалия сезон
Експозицията, която се организира за четвърти път, е със специалната подтема "Археологията и законът" и предлага на посетителите възможност да надникнат в регламентирания и отговорен процес зад всяко истинско археологическо откритие
Редактор : / 3887 Прочита 0 Коментара

Регионалният археологически музей в Пловдив представя в изложбата "Открития" най-интересните резултати от археологическите проучвания, проведени от екипа на музея през изминалия сезон.
Експозицията, която се организира за четвърти път, е със специалната подтема "Археологията и законът" и предлага на посетителите възможност да надникнат в регламентирания и отговорен процес зад всяко истинско археологическо откритие, разказа Екатерина Илиева, експерт "Изложби и събития" в културната институция.
Посетителите ще могат да видят артефакти от късния неолит до Средновековието. Археолозите са работили по различни обекти, сред които селищен център от VI - V век пр. Хр. в с. Васил Левски, община Карлово, "Пещерно гробище - Чая", Чепеларе, антично укрепено селище в местност Горката, с. Устина, проучвания в землището на с. Скутаре, Плоската могила на бул. "Брезовско шосе" в Пловдив, както и по редица обекти при спасителни разкопки в града.
За първи път публично ще бъде представена главата на градската богиня на Филипопол, открита при спасителни археологически проучвания в Епископската базилика. Част от изложбата е каменен фрагмент от античен надпис, намерен при наблюдение на строителни дейности в града.
Впечатление правят останките на череп и рога на тур - голямо говедо, което вече е изчезнало, и керамична фигурка на кърмеща жена, които представят откритията от Плоската могила, разказа Илиева, цитирана от БТА.
Изложбата представя законовата рамка и реда, по който се извършват археологическите проучвания - от издаването на разрешения за проучване до опазването на обектите и резултатите от тях. Има нужда да говорим за това, защото при работата с публиката и инвеститорите се забелязва неразбиране как протичат археологическите разкопки, посочи експертът.
По думите й е малко известно, че не всеки, който е завършил "Археология", има прави да извършва такава дейност. Има специален регистър на правоимащите археолози, които трябва да са с доказан опит и квалификация.
Извършването на спасителните разкопки при строителни дейности ни е вменено от Закона за културното наследство, допълни Илиева.
Обръща се внимание и на една от най-големите заплахи за културното наследство - иманярството. Според археолога това е дейност, извършвана от хилядолетия, има я дори като родова памет, част е от народния фолклор, и хората не я осъзнават като престъпна.
Такива набези има непрекъснато и навсякъде, и голяма част от обектите се налага да бъдат проучвани именно заради тях, коментира Илиева.
Тя подчерта, че иманярите "откъсват" предмета от неговата естествена среда, а в археологията пространството, където е открит, е от изключителна важност.

Девет нови археологически обекта са локализирали археолозите в района на Харман кая край Момчилград
