ЦЕННОСТИ
От Фондация "Етнографски център - Ботевград" с Призив-обръщение до президента и премиера
Искат цялостна проверка за законността на събарянето на прилежащ сграден фонд на Центъра
Автор : / 1507 Прочита 0 Коментара

От Фондация "Етнографски център-Ботевград" изпратиха до редакцията ни Призив-обръщение до президента и премиера на РБългария, в което изразяват огорчението си от унищожаването на културен обект Етнографски център - Ботевград. Поводът за гневното Отворено писмо е събарянето на двуетажна сграда с галерия и чердак откъм градския площад, и на едноетажна допълваща сграда на Етнографския център. В отделен сигнал до ГДБОП от Фондацията изтъкват факти и документи, свързани с неправомерното събаряне на горните прилежащи сгради на Центъра, които били собственост на Фондацията.
Посочват и номера на образувана преписка в Специализирана прокуратура, която още не била приключила. За жалост, стореното вече е непоправимо. Върху терена на съборените сгради е направена първа копка на производствена сграда и складова площ на фирма "Сенсата Технолоджис" България - инвестиция в размер на 27 млн. щатски долара, която според информацията на сайта на общината, ще осигури над 300 нови работни места.
Всичко това е прекрасно, но според авторите на Отвореното писмо, било незаконно - твърдят, че копката е на тяхна земя.
Председателят на Фондацията - Надка Арбова
Каква е историята:
Фондация "Етнографски център - Ботевград" се представлява от сем. Войнови: Димитър Войнов - диригент и основател на Младежкия духов оркестър в града, дъщеря му Даниела Войнова и съпругата му Надка Арбова.
През 2003 г. Димитър Войнов отказа да приеме почетно гражданство, в знак на протест срещу тогавашния кмет на Ботевград - Георги Георгиев-Тулата.
"Унизително, обидно и болно ми е, че заради апетитите на една овластена групировка бяха омърсени идеята за Етнографския център, името ми, семейството ми. Омърсен бе не само моя труд, но и този на дъщерите ми, благодарение на които оцеля оркестърът досега...", е написал Войнов в декларация за отказа си тогава.
Димитър Войнов създава през 1964 г. Младежкия духов оркестър на Ботевград
Проблемите на Войнови тръгват от един документ - Договор за замяна, сключен на 14.12.1998 г. между тогавашния областен управител на Софийска област Стойчо Кацаров и председателя на Фондацията - Надка Войнова. Осъществена е сделка, съгласно която Войнови придобиват недвижим имот на бул. "Руски" № 8-12 в Ботевград, представляваща 100-годишна двуетажна сграда, от която според констативния протокол съществуват само фасадни стени, с разрушени междуподови конструкции, сградата е без покрив и дограма. Към нея има прилежащо УПИ с обща площ 1400 кв.м.
За да придобият държавния имот, Войнови залагат техен апартамент, част от парцел и двуфамилна двуетажна къща, и довнасят разликата в цената, изчислена на 6 милиона 266 566 стари лева.
Ботевградският Младежки духов оркестър, основан от Димитър Войнов, на 50-годишния си юбилей
Областният управител на София нарежда да се отпише от актовите книги държавният имот и да се предаде на семейството музиканти. Войнови се активизират да възстановят единствената 100-годишна сграда в Ботевград. Тогавашният кмет на Ботевград - Георги Пеев, приема радушно идеята. В проекта "Етнографски център-Ботевград" се включва и местното родолюбиво дружество "Орханиец".
С идването на новия кмет Георги Георгиев обаче отношението към проекта претърпява коренна промяна. Кметът оспорва собствеността, въпреки договора от 98-а година, и има други планове за сградата. Явяват се кандидат-купувачи на части от сградата, а върху Войнови започва истинска репресия от страна на местната власт.
През 2004 г. е извършен чудовищен вандализъм - пиана, китари, барабани и картини - собственост на Войнови и на духовия оркестър, са хвърляни от втория етаж на сградата - направо през прозорците, в двора. Видеозапис е засвидетелствал погрома.
Войнови по онова време са в София и по сигнал на свои близки заминават за Ботевград, за да видят с очите си унищожения си труд. Осъзнават, че не са желани в града и го напускат.
Преместват се в София, откъдето започват да атакуват институциите с жалби за беззаконията срещу тях.
Междувременно, през 2013-а, проверка на Сметната палата констатира, че в периода 01.01.2012 - 30.06.2013 година, при кметуването на Георги Георгиев, в община Ботевград са извършвани закононарушения.
Сега общината се управлява от нов кмет, но очевидно нещата във връзка с Етнографски център-Ботевград не са изяснени.
Съборените прилежащи към "Етнографски център-Ботевград" сгради са невъзстановими, а проверката на Специализираната прокуратура не е приключена?!?
Войнови претендират и за собствеността на земята под съборените сгради.
Лошото е, че през годините, в които тече тази война между фондацията и общинските власти в Ботевград, Етнографският център - една чудесна идея, не проработва по замисъла си - да бъде средище за култура.
Еми МАРИЯНСКА