АРХЕОЛОГИЧЕСКИ НАХОДКИ
Монументален релеф на последния асирийски владетел беше открит в древна Ниневия
Археолози от университета в Хайделберг обявиха "изключително" откритие в тронната зала на Северния дворец на цар Ашурбанипал
Редактор : / 2784 Прочита 1 Коментара

Екип от германски археолози, които извършват разкопки в древния град Ниневия, разположен близо до втория по големина иракски град Мосул, обяви "необикновено" откритие в тронната зала на Северния дворец на цар Ашурбанипал: останки от монументален релеф, който изобразява легендарния владетел на Асирийската империя заедно с две божества.

Нови подземни структури в древната асирийска столица Хорсабад променят досегашните хипотези за нея
Според изявлението на Хайделбергския университет релефът, който датира от VII в. пр. н. е., е бил издълбан върху каменна плоча с дължина 5,5 м и височина 3 м, тежаща около 12 тона.
Професор Аарон Шмит от Института по праистория, протоистория и древна близкоизточна археология заяви, че не само размерът на плочата, но и историята, която тя разказва, прави тази плоча изключителна сред откритията, които екипът му е направил от началото на разкопките през 2018 г. в рамките на проекта "Хайделбергска Ниневия".
Откритието допринася значително за съвременните ни познания за политическата и религиозната символика на Асирийската империя.
"Сред многото релефни изображения на асирийски дворци, които познаваме, няма изображения на големи божества", казва той.
Ниневия се утвърждава като една от най-влиятелните културни столици в древния свят по времето на цар Сенахериб, около 700 г. пр. Асирийската империя, която вече е разбита от гражданска война, пада през 612 г. пр.н.е. под общата атака на бившите си поданици - вавилонци, мидийци и скити.
Ниневия никога не възвръща властта си в древния свят, но все пак изиграва ключова роля за утвърждаването на изкуствата и науките като стълбове на съвременната човешка цивилизация.
Преди това Шмит и екипът му разкопават могилата Куюнджик в ядрото на Северния дворец, построен от Ашурбанипал, който управлява от 669 г. пр.н.е. до смъртта си около 631 г. пр.н.е. и е смятан за последния велик лидер на империята.
Фрагментите от релефа са открити заровени в запълнена яма зад ниша срещу главния вход на тронната зала на двореца - място с церемониално значение. Шмит твърди, че централното разположение на нишата предполага, че релефът трябва да е заемал изключително видно място. Специалистите приблизително смятат, че ямата е изкопана през елинистическия период (III-II в. пр. Хр.), няколко века след падането на Асирийската империя.
Зариването вероятно е запазило произведението на изкуството и обяснява защо при по-ранни разкопки, като тези, проведени от британски археолози в края на XIX в., то така и не е открито. Британската експедиция вече е направила открития на някои други грандиозни релефи от двореца и те сега са изложени в Британския музей в Лондон.
Новооткритият релеф изобразява цар Ашурбанипал в божествена конфигурация с две изтъкнати асирийски божества: Ашур и Ищар, които са покровителствали Ниневия. Тримата са придружавани от митологична фигура, известна като рибен гений, който дарявал боговете и владетелите със спасение и дълголетие.
Понастоящем релефът се проучва допълнително, като се очаква резултатите от анализа да допринесат за информация, като например вида на камъка - вероятно гипс - и точните значения на представените фигури.
Резултатите от изследването ще бъдат публикувани в научно списание, каза проф. Шмит. Както е договорено с Иракския държавен съвет по антиките и културното наследство, има и надежди за сглобяване на релефа и възстановяването му на първоначалното място в двореца, където евентуално ще бъде достъпен за обществеността.
"Тези фигури предполагат, че първоначално над релефа е бил монтиран масивен крилат слънчев диск", казва Шмит и добавя, че през следващите месеци ще бъдат предприети допълнителни проучвания на релефа.