Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Лондонски музей съхранява механична играчка, изразяваща... ненавистта към Англия

ВЛАДЕТЕЛИТЕ И ИЗКУСТВОТО

Лондонски музей съхранява механична играчка, изразяваща... ненавистта към Англия

Поръчал я индийският управител Типу Султан, наричан Тигърът на Майсор

Много държавни мъже в човешката история са си поръчвали механични играчки за забавление. Известно е, например, че Леонардо да Винчи е автор на "механичен рицар", а Иван Грозни си поръчал "железен мужик". Владетелят на индийската област Майсор - Типу Султан, по-известен като Тигърът на Майсор, си поръчал странна играчка - дървен тигър, вкопчен в тялото на британски войник.

Играчката издавала страшни звуци - рев на тигър и отчаяните крясъци на болка от страна на войника. Несъмнено тази наглед "музикална" играчка, е символизирала ненавистта на Типу Султан към Англия. Днес може да бъде видяна, но не и "чута" в Музея на Виктория и Алберт в Лондон. Механичната играчка "онемява" по време на Втората световна война. 

Кой е Типу Султан и защо толкова много е мразел англичаните?

Още Мария Медичи - убийца, или фен на красотата?

Мария Медичи - убийца, или фен на красотата?

Пълното му име е Султан Фатех Али Кхан Шахаб /др. Типу Сахеб Типу Султан. Той бил син на виден мюсюлманин шиит, на име Хайдер Али. Прочул се не само като владетел, но и като учен, войник и поет. Владеел много езици. Типу Султан бил набожен мюсюлманин, макар мнозинството от поданиците му да били индуисти. Живял е в периода 1750-а - 1799 г. По време на управлението си бил в непрекъснати войни с британците, в съюз с французите.

Бил само на 15, когато придружил баща си Хайдeр Али в Първата англо-майсорска война. Помага на баща си да победи британците и във Втората англо-майсорска война (1781-1784)q и преговаря за Договора от Мангалор с тях. Това е последният случай, когато индийски владетел диктува условия на британците.

Изображение на Типу Султан

В Третата англо-майсорска война (1789-1792) e победен от британците и се налага да им плати 3 млн. рупии, за да освободи двама от синовете си, взети от англичаните за заложници.

В Четвъртата англо-майсорска война Типу Султан отново е разгромен от Британия. Типу Султан всъщност загива, отбранявайки столицата си Шрирангапатана, на 4 май 1799 г. Първият офицер, който открива тялото му - полковник Артър Уелсли, е назначен за губернатор на Майсор, а съкровищата на Типу Султан и много от богатствата на града са откарани в Англия.

Още "Майната ти, Англия!", отвръща на критиката авторката на "Птиците", "Ребека" и "Куклата"

"Майната ти, Англия!", отвръща на критиката авторката на "Птиците", "Ребека" и "Куклата"

Типу Султан бил истински новатор в бойните изкуства - използвал ракети с метален цилиндър и твърдо гориво срещу британците. Впоследствие майсорската технология била използвана от Уилям Конгрийв като основа за ракета, използвана в Наполеоновите войни и в Британско-американската война.

Типу Султан влиза в историята на Индия като национален герой. Неговата ненавист към британците е пословична, а дървената играчка тигър е красноречив пример за това.

Образът на Типу Султан е екранизиран като национален герой на Индия

Англичаните я намират, след като Типу Султан е убит в битката за столицата на Майсор. След неговата смърт започва разграбване на съкровищата му от британските войници.

Още Модистката на Мария-Антоанета бяга в Англия по време на революцията

Модистката на Мария-Антоанета бяга в Англия по време на революцията

Каква представлява "тигърът на ненавистта"? - Специален механизъм карал дървения тигър да се вкопчва в тялото на поваления британски войник и да издава рев. Друг механизъм правел така, че британският войник да вдига ръка, сякаш се отбранява, но безуспешно - тигърът се впивал яростно в тялото му.

Тигърът поначало бил любимото животно на Типу Султан - считал го за символ на сила и мъжество. Всъщност "тигърът"-играчка минавал за "музикален механизъм", но вместо музика, се чувал страшния рев на животното и отчаяните крясъци на поваления британски войник.

През 1880 г. играчката на Султан Типу била изложена в Музея на Виктория и Алберт в Лондон, където се превърнала в един от най-любопитните експонати.

По време на Втората световна война, обаче, снаряд паднал през покрива на музея вътре в изложбената зала, и повредил механизма му.

Реставраторите така и не успели напълно да го поправят. Така любимата играчка на Султан Типу повече не "проговаря", но така или иначе си остава забележителен символ на неговата ненавист към Англия.

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Френската художничка Клер Табуре ще проектира витражите на "Нотр Дам" в Париж

Новите витражи ще заменят шест от седемте в южния неф на катедралата, създадени през XIX в. от архитекта Йожен Виоле Льо Дюк

Изложба събира най-значимите проекти на архитекта Пеньо Столаров в скици

По време на откриването на изложбата ще бъде представен и каталог с творчеството на проф. д-р инж. арх. Столаров

Авторските права върху Попай Моряка, Тентен и ранните романи на Фокнър и Хемингуей в САЩ отпадат след Нова година

Причината за това е, че според американското законодателство интелектуалната собственост има давност 95 години след създаването на произведението

Нова арт зала с постоянна експозиция отвори врати в Плевен

Тя е разположена в хотелски комплекс "Ростов" и носи името на града

Емблематични произведения на Стоимен Стоилов ще бъдат представени в изложба за 80-ия му рожден ден

Художникът ще подреди в галерия "Средец" както пастели, графика и рисунки от 80-те години на XX век, така и монументални живописни платна от началото на ХХІ век