Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Изложбата "Вие не разбрахте кой съм аз…" разказва за творческия път на Иван Милев

"100 ГОДИНИ СЛЕД ПОСТИГАНЕТО НА ЕДНА МЕЧТА"

Изложбата "Вие не разбрахте кой съм аз…" разказва за творческия път на Иван Милев

"Гнуся се днес от всичко и търся истината у себе си, а там има много", пише художникът в свое писмо от 15 януари 1921 г.

Изложбата "Вие не разбрахте кой съм аз… 100 години след постигането на една мечта" в Казанлък разказва за творческия път на Иван Милев. Източник: Художествена галерия - Казанлък / Art gallery - Kazanlak

Изложбата "Вие не разбрахте кой съм аз... 100 години след постигането на една мечта" може да бъде разгледана от 1 май в музей "Ахинора" в Казанлък, съобщи за БТА директорът на местната Художествена галерия д-р Пламен Петров.

Куратор е главният уредник на галерията Катя Христова, а на 3 май в централната сграда на културния институт ще се състои лекция към изложбата на тема "Иван Милев - по пътя на една мечта. 100 години по-късно". Лектор ще бъде д-р Петров, а събитието е част от програмата "Събота в галерията".

Изложбата "Вие не разбрахте кой съм аз… 100 години след постигането на една мечта" в Казанлък разказва за творческия път на Иван Милев. Източник: Художествена галерия - Казанлък / Art gallery - Kazanlak

Още "Писма от степта" - част от слабо познатото литературно наследство на именития художник Иван Милев

"Писма от степта" - част от слабо познатото литературно наследство на именития художник Иван Милев

Експозицията в музей "Ахинора", подредена 100 години след дипломирането на Иван Милев, е повод за пътешествие из краткия, лъкатушещ в своите пластически търсения творчески свят на автора - от първите оцелели опити до съзряването му в ателиетата на Държавната художествена академия.

Според д-р Петров тя е възможност всеки зрител сам да съотнесе известните ни днес факти за житейския път на художника към достигналите до нас образи, излезли изпод четката на Милев между 1915 и 1925 г. По-голямата част от тях днес се съхраняват в колекцията на галерията в родния му Казанлък. Изложбата е стремеж да се доближим до знанието за Иван Милев и чувствителността му към "родното", в цялото многообразие от нюанси, които това понятие съдържа в себе си, каза д-р Пламен Петров.

Изложбата "Вие не разбрахте кой съм аз… 100 години след постигането на една мечта" в Казанлък разказва за творческия път на Иван Милев. Източник: Художествена галерия - Казанлък / Art gallery - Kazanlak

"Гнуся се днес от всичко и търся истината у себе си, а там има много", пише Милев в свое писмо от 15 януари 1921 г. до архитекта, писателя модернист, критик и общественик Чавдар Мутафов. И действително, именно като път към търсене на истината у себе си, може да бъде възприемано цялото творческо странстване на Иван Милев като художник, посочи д-р Петров.

Към него творецът поема не по-късно от 1914 г., откогато датира и първият му познат ни визуален творчески опит, днес част от архивното наследство на Художествена галерия - Казанлък.

Още на 6 ноември 1917 г. Иван Милев дава и своята дума, записвайки в дневника си: "От днес мой другар и спътник в живота ми става моето хубаво изкуство. Аз него най-обичам и на него съм служил открай".

Иван Милев - "Пред кандилото" (Молитва), 1925 г., колекция на Художествена галерия - Казанлък Източник: Художествена галерия - Казанлък / Art gallery - Kazanlak

Още Откриват уникален музей на Иван Милев в родния му Казанлък

Откриват уникален музей на Иван Милев в родния му Казанлък

Два дни по-късно той подрежда и първата си самостоятелна изложба в родния Казанлък, а след 3 години, още непристъпил прага на Държавната художествена академия в София, дръзва да се заяви като художник и в столицата. Оригиналният плакат от тази първа голяма изява, с негов автопортретен образ, е запазен и продължава да свидетелства за намерението на Милев да намери свое място на художествената сцена.

Това като че ли е сред мотивите, които ще го тласнат към преследването на една бюрократична цел - да се дипломира в професионално учебно заведение, макар да е убеден, че "у нас са свикнали да питат где сте свършили - коя Академия, както не малко питаха и мен, но те не знаят какво е дар, художествен огън, нюх и т. н.", казва д-р Петров, като цитира думи на Иван Милев. От приема в Държавната художествена академия до дипломирането му изминават 5 години.

Въпреки критиките, или пък тъкмо заради тях, през юли 1922 г. художникът се осмелява да отправи молба към ръководството на учебното заведение да му бъде предоставен салон, за да подреди своя нова изложба. Молбата му е отхвърлена, но не и надеждата за успех.

Изложбата "Вие не разбрахте кой съм аз… 100 години след постигането на една мечта" в Казанлък разказва за творческия път на Иван Милев. Източник: Художествена галерия - Казанлък / Art gallery - Kazanlak

Още Луксозен албум с репродукции на енигматичния Иван Милев представят в СГХГ

Луксозен албум с репродукции на енигматичния Иван Милев представят в СГХГ

През декември същата година той депозира ново искане със същото намерение. Какво е накарало ръководството на институцията да се съгласи, едва ли някога ще узнаем, но на 6 януари 1923 г., в салон № 2 на Академията той постига целта си, посочват от Художествената галерия в Казанлък.

На 29 юни 1925 г. Иван Милев получава Свидетелство № 263 от администрацията на Държавната художествена академия, удостоверяващо юридически правоспособността му да се назовава "художник-декоратор" и да "упражнява свободно професията си". А му остават по-малко от 18 месеца живот, отбелязват от казанлъшката галерия.

Изложбата "Вие не разбрахте кой съм аз… 100 години след постигането на една мечта" в Казанлък разказва за творческия път на Иван Милев. Източник: Художествена галерия - Казанлък / Art gallery - Kazanlak

Още Иван Милев среща Густав Климт в Рим

Иван Милев среща Густав Климт в Рим

Още през 1921 г., като обвинение срещу Чавдар Мутафов, Иван Милев пише:

"Аз съм Артист - това зная - нося в себе си днес огън, който може би утре ще угасне, но днес аз съм художник", а сетне добавя огорчено: "Вие не разбрахте кой съм аз...". И днес, десетилетия по-късно, същите тези думи се явяват като припомняне, че Иван Милев остава сякаш действително неразбран, добавят от галерията в Казанлък.

По време на лекцията на 3 май посетителите ще получат подробна информация за експозицията и ще имат възможност да я разгледат в музей "Ахинора".

Художествена галерия - Казанлък: WEBSITE | FACEBOOK

Още Иван Милевата "Ахинора" отпътува за Рим

Иван Милевата "Ахинора" отпътува за Рим

Още Иван Милев е близо до нас всеки ден

Тежко е да се чувстваш цар, а да живееш като просяк! Иван Милев е близо до нас всеки ден

Още "Посоки"- една спираща дъха изложба

"Посоки"- една спираща дъха изложба

Още Рисунки на Иван Милев в галерия "Лоранъ"

Рисунки на Иван Милев в галерия "Лоранъ"

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Оспорва се авторството на една от най-емблематичните военни снимки в историята

"Терорът на войната" е направена на 8 юни 1972 г. и придобива огромна стойност от тогава до днес

Истанбул започва мащабна реставрация на Света София

Проектът цели да укрепи 1500-годишната сграда срещу земетресения и да разкрие скрити пластове от историята ѝ

"Открития": Археологическият музей в Пловдив представя находките от изминалия сезон

Експозицията, която се организира за четвърти път, е със специалната подтема "Археологията и законът" и предлага на посетителите възможност да надникнат в регламентирания и отговорен процес зад всяко истинско археологическо откритие

Монументален релеф на последния асирийски владетел беше открит в древна Ниневия

Археолози от университета в Хайделберг обявиха "изключително" откритие в тронната зала на Северния дворец на цар Ашурбанипал

Вълнуващи портрети на сирийски бежанци, страдащи от безводието в Йордания

През април фотосерията на Ник Бранд "Ехото на нашите гласове" беше изложена в Ню Йорк по време на фотографското изложение на AIPAD в Park Avenue Armory

Да напуснеш дома: Музей, посветен на миграцията, отвори врати в Ротердам

"Изкуството понякога може да осигури по-добра база за обсъждане на политически теми като миграцията", коментира антропологът Катрин Бублацки