Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Дъщерите на Светлин Русев направиха дарение на Националната галерия

ДАРЕНИЯ

Дъщерите на Светлин Русев направиха дарение на Националната галерия

Ралица и Милкана Русеви дариха "Пак на война" - гипсов оригинал на Иван Лазаров, в присъствието на внучките на скулптора - Анна и Ирина Лазарови

Боряна Вълчанова - куратор на изложбата, Яра Бубнова - директор на Националната галерия, Ралица и Милкана Русеви на откриването на изложбата "Дарения 2015 - 2018" (Снимка: Национална галерия)

На 31 януари 2019 г.  в Националната галерия - Двореца беше открита изложбата "Дарения 2015 - 2018".  В експозицията е представено   и произведение на големия български скулптор Иван Лазаров - "Пак на война", гипсов оригинал - част от Колекция "Светлин Русев". То беше  дарено публично от неговите наследници - дъщерите му Ралица и Милкана Русеви, в присъствието на Анна и Ирина Лазарови - внучки на скулптора. Националната галерия притежава отливка на творбата.

Иван Лазаров, "Пак на война", гипсов оригинал - дарение от дъщерите на Светлин Русев на Националната галерия (Снимка: Булфото)

Милкана и Ралица Русеви, отзад - внучките на Иван Лазаров - Анна и Ирина Лазарови(Снимка: Национална галерия)

Кураторът на изложбата „Дарения 2015 – 2018“ Боряна Вълчанова и Яра Бубнова, директор на Националната галерия (Снимка: Булфото)

"Изложбата включва видово и стилово разнообразни творби. Тя е възможност, публично да се обявят имената на дарителите през посочения период и да се изрази благодарност за проявената от тях щедрост към Националната галерия.", споделя кураторът Боряна Вълчанова.

Анна и Ирина Лазарови - внучки на големия скулптор, на откриването на изложбата(Снимка: Национална галерия)

Още Директорката на НХГ Ярослава Бубнова: 2019-а ще ознаменуваме с участието си на Венецианското биенале

Директорката на НХГ Ярослава Бубнова: 2019-а ще ознаменуваме с участието си на Венецианското биенале

Дарителството в България има дълголетни традиции. Това благородно и родолюбиво дело е свързано и с формирането на националната художествена колекция още преди официалното създаване на Националната галерия като самостоятелна институция. Днес най-големият художествен музей в България притежава над 42 000 творби на християнското изкуство, живописта, скулптурата, графиката, декоративното и съвременното изкуство от страната, Европа, Азия, Африка и Америка. Значителна част от тях са дарения от български и чуждестранни институции и частни колекционери, от художници и техните наследници, от ценители.

През последните години музейният фонд се попълва епизодично със сравнително малко на брой откупки, но само за периода от 2015 до 2018 се обогатява с дарени от 44 българи и чужденци над 360 произведения, приети след тяхната идентификация и оценени от експертите в галерията като притежаващи високи художествени качества. През 2018 бе получена по завещание голяма парична сума от живялата в Австралия българка Маргарита Занеф. Предстои да бъдат закупени произведения, с които да се попълни колекцията според професионалните критерии на музейните специалисти.

Богомил Живков (1946) Ръката, из Време бронз, дарение от автора(Снимка: Национална галерия)

Димитър Мурджев, "Тодор Живков при отстрел на благороден елен", дарение на Националната галерия (Снимка: Булфото)

Сред по-атрактивните експонати в изложбата "Дарения 2015 - 2018" са: "Портрет на Златка Ганчева Златева" от Цено Тодоров (дарение от арх. Ганчо Златев), "Глава на момиче" от Любомир Далчев (дарение от Вежди Рашидов), Димитър Мурджев, "Тодор Живков при отстрел на благороден елен", Чавдар Петров, "Дунавски нощи" и други.

  Иван Б. Иванов (1933) Структури, 2007 маслени бои, платно, дарение от автора (Снимка: Национална галерия)

Стоян Цанев (1946) Диптих I, 2014 акрилни бои, шперплат, дарение от автора (Снимка: Национална галерия)

Любомир Далчев, "Глава на момиче", бронз (Снимка: Булфото)

  Откриване на изложбата „Дарения 2015 – 2018“ в Националната галерия (Снимка: Булфото)

Експозицията "Дарения 2015-2018", разположена в Националната галерия - Двореца, етаж I-ви,  може да бъде разгледана до 21 февруари 2019 година.

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Чифт обувки и ранни творби на Банкси се предлагат на търг в Калифорния

Те са част от колекцията на Стив Лазаридис - бивш агент и фотограф на графити артиста, като се очаква те да бъдат продадени за около 60 000 до 80 000 щатски долара

Значимите български чехи в изложба

Изложбата е резултат от провелия се в първата половина на тази година едноименен конкурс за визия за плакат

"Пред очите ни" от Калин Серапионов

Изложбата е от 16 октомври до 15 декември 2024 в "Двореца"

Eвропейски художествени отражения в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век

Експозицията включва творби на Никола Петров, Никола Танев, Гошка Дацов, Борис Георгиев, Иван Милев, Николай Райнов и др. - от 17 октомври 2024 г. до 16 февруари 2025 г. в СГХГ

Катедралата "Нотр Дам" в Париж отваря врати от началото на декември

Ще е възможно в храма да се влезе и без предварително запазен час, но посетителите ще трябва "да се въоръжат с търпение", защото се очаква до 40 000 души дневно да искат да влязат в катедралата

70 скулптури животни на Франсоа-Ксавие Лалан бяха продадени за 59 милиона щатски долара

Две от скулптурите на Лалан бяха продадени за рекордни цени