СВЕТОВНИ ФОРУМИ
Мариан Бачев във Венеция: Биеналето не е просто архитектура, а гласът ни в света
Павилионът беше тържествено открит от министъра на културата Мариан Бачев, който заяви, че "да представиш страната си на едно от най-престижните културни събития в света - Венецианското биенале за архитектура - е чест, но и ангажимент, който надхвърля рамките на архитектурата"
Редактор : / 1362 Прочита 0 Коментара

С впечатляващата инсталация "Псевдоприрода" България откри участието си на 19-ото Венецианско архитектурно биенале.
Павилионът беше тържествено открит от министъра на културата Мариан Бачев, който заяви, че "да представиш страната си на едно от най-престижните културни събития в света - Венецианското биенале за архитектура - е чест, но и ангажимент, който надхвърля рамките на архитектурата".
Министърът подчерта значението на устойчивата културна политика и изрази гордостта си от достойното присъствие на България на глобалната сцена.
Източник: Министерство на културата
На церемонията присъстваха още заместник-министърът на културата доц. д-р Тодор Чобанов, комисарят на българското участие арх. Александър Стайнов, директорът на Българския културен институт в Рим Илия Лозанов и арх. Мартин Христов - зам.-председател на Камарата на архитектите в България.
Българският павилион тази година представя проекта "Псевдоприрода" на архитект Ясен Марков - инсталация на границата между природа и технологии, която изследва бъдещето на устойчивостта в контекста на изкуствения интелект и човешката намеса. Темата на Биеналето - "Интелигентност. Естествена. Изкуствена. Колективна." - провокира участниците да търсят решения за предизвикателствата, породени от климатичните промени и социалната трансформация.
Инсталацията се състои от две части. Външната сцена в двора на павилиона изненадва посетителите със сняг посред лято, произведен от снежно оръдие, захранвано от слънчеви панели. Вътре се намират камина-игра и голям, ръчно изработен килим (270/480 см), върху който са изобразени три хали - символи на трите интелекта: естествен, изкуствен и колективен.
"Това е нещо, което никога няма да забравя", сподели арх. Ясен Марков при представянето на проекта си.
Той спечели националния конкурс самостоятелно, но впоследствие формира екип с участието на арх. Гергана Христова (мениджър на проекта), Самуил Кехайов (мениджър на събитията), Роузи Ейсор (автор на килима), Кай Щайнщресер (графичен дизайнер), Миа Масларска (мърчъндайз), Ивелина Иванова (дигитална инсталация), както и Мила Михайлова, Фин Хилер и Арон Лоринц. Фотограф на проекта е Златимир Араклиев.

Проектът "Псевдоприрода" спечели конкурса за българския павилион на Венецианското биенале по архитектура
Българският павилион отново е позициониран в зала "Тициан", където бяха показани българските проекти и в предишните издания на биеналето през 2023 и 2024 г.
Министър Бачев подчерта, че институционалната подкрепа за участието ни във форума е дългосрочен приоритет на Министерството на културата, а в интервю за БТА заяви, че е "немислимо да не бъде продължен договорът за павилиона". Той изрази удовлетворение и от силния международен отзвук - според водещо специализирано издание за архитектура "Псевдоприрода" е сред петте павилиона, които публиката задължително трябва да посети.
Венецианското архитектурно биенале 2025 продължава до 23 ноември. Големите победители ще бъдат обявени на церемонията по официалното откриване, когато ще бъдат връчени престижните награди "Златен лъв" и "Сребърен лъв".